Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Pokrok Bitcoinu v porovnaní s novembrom 2017, kedy sa prvýkrát dostal nad $8000

Článok

bitcoin-porovnanie
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Písal sa koniec novembra 2017, kedy sa Bitcoin dokázal prvýkrát dokázal dostať nad 8000 dolárov a následne v priebehu pokračujúceho bullmarketu dokráčal až k historickému maximu 20 000 USD. Teraz, 18 mesiacov od tohto momentu, je Bitcoin opäť nad touto hranicou, no podmienky trhu sa výrazne zmenili.

Keď sa Bitcoin 25. novembra 2017 dostal nad 8000 dolárov, jeho dominancia na celom trhu predstavovala 52%. Teraz je jeho dominancia 57%.

Mierny nárast možno evidovať aj u počtu denných potvrdených transakcií. 25. Novembra 2017 ich bolo 337 000  medzi 670 000 unikátnymi adresami. O 18 mesiacov neskôr, 25. mája 2019, ich bolo 390 tisíc medzi 600 tisíc adresami. Mnohí analytici sa však domnievajú, že počet denných transakcií nie úplne správne prezentuje množstvo ekonomickej aktivity v sieti blockchainu.

Dôležitou metrikou, ktorá poskytuje lepší prehľad o počte ekonomických transakcií na dennej báze je počet výstupov (outputov). Niektorí veľkí hráči, napríklad burzy, sa totiž snažia znížiť poplatky procesom, ktorý je známy ako dávkovanie (batching).

Pred rokom a pol bol počet denných výstupov okolo 865 000, čo bolo približne 2,9 milióna BTC (v tom čase 2,4 miliardy dolárov). Teraz však máme o približne 128 tisíc výstupov viac, hoci sa prevádza menej BTC (1,7 milióna BTC s hodnotou okolo 1,7 miliardy dolárov).

Aby sa bitcoinova transakcia uzavrela, musí byť najprv verifikovaná všetkými nodmi (uzlami). Potvrdené transakcie sú následne pridané minermi (ťažiarmi) do ďalšieho bloku. Čakajúce transakcie sa zhromažďujú v zóne známej ako “Mempool”. Čím je výška poplatku za transakciu vyššia, tým je pravdepodobnejšie, že ťažiar tuto transakciu z Mempoolu vyberie a zaradí ju do ďalšieho bloku.

Počas bullrunu v roku 2017 množstvo transakcií narástlo rapídnym spôsobom, čím sa zahlcoval Mempool. Transakčné poplatky preto raketovo stúpali. 25. novembra 2017 bola celková veľkosť Mepoolu 58 miliónov bjatov.

Odvtedy množstvo on-chain a off-chain riešení (v reťazci a mimo reťazca) podstatne zvýšilo kapacitu transakcii Bitcoinu. Napriek tomu, že 25. mája 2019 bolo v porovnaní s rokom 2017 v  viac potvrdených transakcií, veľkosť Mempoolu bola iba 7,7 milióna bajtov, čiže o 87% nižšia.

Vďaka čomu je na tom Bitcoin lepšie?

Bitcoinu od roku 2017 po dnešok pomohli najmä tri technológie, ktoré prispeli k zníženiu poplatkov a zvýšili jeho kapacitu. Ide o batching (dávkovanie), SegWit a Lightning Network.

Batching, čiže dávkovanie, znížilo celkový počet transakcií uskutočnených na blockchaine Bitcoinu a zároveň umožňuje uskutočniť väčší počet ekonomických transakcií. Prijatie dávkovania veľkými burzami a spracovateľmi platieb výrazne znížilo preťaženie siete.

SegWit, resp. Segregated Witness, bol integrovaný v rámci softforku Bitcoinu v auguste 2017. Jeho účelom bolo odstrániť podpisové dáta, ktoré predstavovali 65% priestoru danej transakcie, čo umožňuje, že do bloku sa ich zmestí viac. V dôsledku toho sa poplatky znížili, pretože viac transakcií môže prúdiť cez sieť.

Lightning Network (LN) je riešenie druhej vrstvy, ktoré využíva mikroplatobné kanály na škálovanie transakčných schopností Bitcoinu. Umožňuje malým transakciám, aby sa konali mimo hlavného bitcoin blockchainu a za minimálne náklady. Lightning Network bol prvýkrát navrhnutý v roku 2016 a je stále vo vývoji. Táto technológia umožňuje ľudom vytvárať transakčné kanály, kde sa finančné prostriedky môžu prenášať neobmedzene bez toho, aby sa informácie posielali do bloku a to až do vyrovnania zostatku. Tento proces môže v budúcnosti drasticky urýchliť bitconové transakcie, pretože nemusí byť schválený všetkými uzlami v rámci blockchainu.

Pred 18 mesiacmi bol odhadovaný poplatok za každú potvrdenú transakciu medzi 147 až 230 satoshi za bajt, čo bolo medzi 3,11 USD4.87 USD. Celková hodnota vyplatených transakčných poplatkov zaplatených minerom bola 196 BTC, respektíve 1,6 milióna dolárov. V čase historických maxím dokonca stúplo toto číslo na 1120 BTC, respektíve 50 dolárov za transakciu.

V súčasnosti sú poplatky medzi 44 až 87 satoshis za bajt, čo je medzi 0,82 USD 1,6 USD. Mineri si prídu na v priemere 112 BTC resp. 896 tisíc dolárov – čo je o 43% menej, než v novembri 2017.

Na základe týchto údajov sa zdá, že Bitcoin sa stáva rýchlejší, lacnejší a pravdepodobne aj bezpečnejší než bol pred rokom a pol.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.