Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Parachainy, ktoré sa môžu pripojiť na Polkadot a konkurovať Ethereum

Článok

Polkadot
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Gavin Wood, hlavný predstaviteľ a autor kryptomeny Polkadot (DOT) síce tvrdí, že tento projekt nemá byť konkurenciou alebo akýmsi “killerom” Ethereum, ktoré taktiež spoluzakladal, no zdá sa, že má šancu, že sa ním naozaj stane.

Kým Ethereum trápia vysoké transakčné poplatky bez vidiny skorého zlepšenia sa situácie, Polakdot aj za “spolupráce” s canary network Kusama finišuje s prácami vedúcimi k príchodu dlhoočakávaných parachainov. Od oného momentu sa stane Polkadot funkčným blockchainovým ekosystémom, ktorý bude ponúkať veľké možnosti vývojárom decentralizovaných aplikácii.

Čo je to Polkadot (DOT)? Kde sa dá kryptomena DOT kúpiť?

Potenciálne parachainy Polkadot

Portál CryptoSlate sa pozrel na niekoľko zaujímavých projektov, ktoré sa môžu stať parachainami Polkadot a rozbehnúť tak proces, v rámci ktorého môže teoreticky dôjsť k veľkej migrácii vývojárov a užívateľov z Ethereum práve na Polkadot.

Phala

Prvým zmieneným projektom je Phala. Tá má dva produkty – pLIBRA a Web3 Analytics. Prvý prináša dôverný výpočtový komponent postavený pre Libru a nadáciu Web3. Druhý je nástrojom, ktorý analyzuje údaje používateľa a výstupne výsledky bez narušenia osobného súkromia.

Edgeware

Edgeware je samo-upgradujúca sa inteligentná kontaktná platforma tretej generácie, ktorej reťazec je založený na Substrate Framerowrku a umožňuje písanie smart kontraktov v Ruste a kompiláciu do WASM. Cryptoslate uvádza, že táto skutočnosť robí tento projekt výnimočným, pretože je schopný zdokonaľovať sa „real time”. Platforma je totiž modulárna, čo znamená, že rozdeľuje rôzne časti blockchainu do modulov a to umožňuje vykonávať zmeny len na jeden časti blockchainu a nie na celom ekosystéme.

Moonbeam

Moonbeam je s Ethereum kompatibilný budúci parachain Polkadot, ktorého veľká časť funkcii má byť hotová už v roku 2021. Ponúka súbor jedinečných funkcii zameraných na vývojárov Ethereum, ktorí by chceli svoje projekty realizovať na Polkadot. Moonbeam v podstate zrkadlí Ethereum Web3 RPC, účty, kľúče či logy a rozširuje ich o ďalšie funkcie, ako je staking, on-chain riadenie (governance) či cross-chain integráciu.

Plasm Network

Plasm Network je škálovateľná inteligentná kontaktná platforma na Ethereum podporujúca  riešenia na druhej vrstve. Jednou z jej najdôležitejších charakteristík je to, že je kompatibilná s rôznymi typmi virtuálnych strojov – podporuje EVM, OVM, ECDSA a Solidity. Sieť bola prvým prachainom, ktorý bol pripojený v rámci testnetu Polkadot s názvom Roccoco V1 a je taktiež prvou platformou, ktorá nasadila na testnet smart kontrakty.

Eqilibrum

Ďalším zaujímavým projektom je Eqilibrum. Ide o medzi reťazcovú (cross-chain) implementáciu Curve Finance na parachaine Polkadot, ktorá má byť uvedená na trh s cieľom znížiť transakčné náklady pri výmene aktív na Ethereum sieti. Eqilibrium má byť akousi obdobou MakerDAO, pretože vlastníctvo tokenu EQ umožní používateľom podieľať sa na správe protokolu.

Acala

Nastokrát zmieňovaný projekt je Acala, decentralizovaná sieť s dvojitým protokolom a prvým stablecoinom, ktorý bude natívne spustený na Polkadot. Chce byť však aj viac než len “obyčajným“ stablecoinom. Acala sa rozhodla vybudovať akési „centrum DeFi“, ktoré bude poháňať likviditu medzi blockchianami. Podobne ako Eqilibrium aj Acala má byť podobným projektom ako sú MakerDAO, Compound či Aave na Ethereum.

Akropolis

Zaujímavým projektom je aj Akropolis postavený na Substrate framwrork, ktorý prinesie možnosť peer-to-peer výmeny hodnôt a údajov medzi neformálnymi a natívne digitálnymi organizáciami. Pôvodne bol spustený na Ethereum, no pre vysoké transakčné poplatky bol prakticky nepoužiteľný. Príležitosť naňho čaká na Polkadot.

Veľkú pozornosť si budú zrejme pýtať aj decentralizované zmenárne, ktoré vzniknú na Polkadot, pretože môžu byť konkurenciou pre populárne DEX Uniswap, Curve, Balancer či Bancor, ktoré na Ethereum trápia vysoké poplatky.

Polkaswap

Polkaswap je DEX navlhnutý špeciálne pre Polkadot a Kusama. Ide o decentralizovanú burzu, ktorú používa jedinečnú technológiu agregovanej likvidity, ktorá ponúka takmer neobmedzenú likviditu s bezpečnosťou a pohodlnosťou decentralizovanej burzy. Polkadot umožní Polkaswap obchodovať s ľubovoľnými tokenmi na rozdiel od DEXov na Ethereum, kde je obmedzenie len na tokeny ERC-20. Polkaswap je postavený na sieti SORA, čo ponúka nižšie transakčné poplatky a teda umožní aj obchody menších objemov. Poskytovatelia likvidity v tejto sieti budú odmeňovaní tokenom PSWAP, ktorý za každú transakciu zarobí 0,35% z poplatkov za obchodovanie.

HydraDX

Populárnym projektom je HydraXD, ktorý je označovaný za priamu konkurenciu Uniswap a Curve. Ide o DEX postavený na Substrate, ktorý umožňuje vývojárom implementovať celo systémové  aktualizácie bez nutnosti hardforku. HydraDX umožní používateľom vymieňať si kryptomeny z rôznych blockchainov, poskytovať likviditu na získavanie odmien a vytvárať nové likvidné fondy pre nové tokeny. HydraDX implementuje nekonvenčný model AMM, ktorý využíva jediný decentralizovaný fond. Jeho likvidita pochádza od jednotlivých poskytovateľov likvidity a samotnej platformy. Natívnym tokenom DEX je HDX.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.