Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

OnlyFans na blockchaine? Je to veľká príležitosť, tvrdí zakladateľ Dfinity

Článok

Erotický obsah
Zdroj: Pexels.com

Decentralizované blockchainy prinášajú príležitosti pre tvorcov konceptov, ktoré majú u tradičných centralizovaných riešení problémy s cenzúrou. Čerstvým prekladom môže byť projekt OnlyFans, ktorý mal existenčné problémy po tom, ako sa s ním rozhodli ukončiť spoluprácu bankové inštitúcie.

OnlyFans je populárna platforma pre tvorcov plateného obsahu. Rýchlo sa vďaka tomu stala mäkkou najmä pre tvorcov erotického materiálu, čím priamo začala konkurovať celému pornografickému priemyslu. Vzhľadom na prevažnú “šteklivú povahu obsahu“ tejto platformy sa zároveň zneľúbila bankovým inštitúciám, ktoré boli dotlačené k varovaniam o ukončení spolupráce s OnlyFans, na čo tvorcovia OnlyFans reagovali tým, že dočasne zrušili možnosť uploadu erotického obsahu, aby sa tomuto existenčnému problému vyhli. Medzitým sa tieto problémy zdá sa (zrejme len dočasne) vyriešili a na OnlyFans erotický obsah zostal. Celá kauza však vyvolala búrlivú diskusiu o cenzúre na internete.

Riešenie cenzúry vidí v decentralizovnom webe 3.0

Okrem bánk totiž OnlyFans, alebo iné podobného projekty, ktoré niekomu „ležia v žalúdku”, mohli byť cenzurovane aj tradičnými IT službami, ako sú cloudové služby či dátové centrály, ktoré prevádzkujú giganti typu Amazon Web Services. Naznačil to zakladateľ firmy Dfinity Dominic Williams.

Williams preto vidí budúcnosť internetu vo využívaní decentralizovaných platforiem Web 3.0, akým je Internet Computer (ICP). Jeho cieľom má byť nahradenie centralizovaných dátových služieb od Amazonu či Google decentralizovaným riešením, u ktorého bude nemožné obsah cielene cenzurovať.

,,Jedným z kľúčových spôsobom, ako môžu blockchainy priniesť pridanú hodnotu, je spustenie inteligentného zmluvného kódu, ktorý nemožno zastaviť, a poskytuje spôsob vytvárania systémov, ktoré sú odolnejšie voči cenzúre tretích strán,” povedal pre Cointelegraph.

Williams preto vyzval tvorcov projektov, ktoré sú podobne OnlyFans, aby budovali ich decentralizované verzie na bloclkchaine Internet Computer (ICP). Firma Dfinity na to vyčlenila grantový program vo výške 250 miliónov dolárov. Je navrhnutý tak, aby podporil financovanie 80 rôznych projektov.

Na Internet Computer (ICP) podľa jeho informácii aktuálne stavia viac než 500 výojárov. Populárnou sa stáva napríklad služba Open Chat, ktorá má už niekoľko desiatok tisíc používateľov.

Chcete vedieť čo je to Internet Computer (ICP)? Prečítajte si náš článok!

Očakáva spoluprácu s Ethereum

Williams si nemyslí, že ICP bude “Ethereum killerom”. Za oveľa pravdepodobnejší považuje scenár priamej integrácie s Ethereum, aby mohli vývojári a užívatelia blockchainu Ethereum využívať benefity, ktoré pre Web 3.0 prináša Internet Computer. ,,Ethereum neurobilo Bitcoin zastaraným. Z podobných dôvodov je nepravdepodobné, že by ICP urobilo zastaraným Ethereum. To však nemožno povedať o takzvaných “ETH-killeroch”, pretože ich prínosu inovácii a autenticity chýba podstata,” dodal.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne