Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Onchain dáta naznačujú, že bitcoin hľadá svoje dno – chýba finálna kapitulácia? (report Glassnode)

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Blockchainová analytická platforma Glassnode vždy v úvode týždňa zverejňuje svoj tradičný týždenný report informujúci o tom, čo sa udialo v prípade bitcoinu (BTC) z pohľadu onchain dát. Ten najnovší naznačuje, že BTC by sa mohol dostať do záverečnej fázy svojej kapitulácie.

NUPL ešte k zóne kapitulácie čosi chýba

Naznačovať by to mohol napríklad známy induktor NUPL (Net Untrealized Profit/Loss), ktorý graficky znázorňuje obdobia nálad na trhu a vyjadruje vzťah medzi čistými nerealizovanými profitmi a stratami voči celkovej kapitalizácii. ,,NUPL je teda možné použiť ako kompas pre posúdenie prahovej hodnoty bolesti na trhu,“ vysvetľuje platforma.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Od začiatku mája sa NUPL nachádza v rozmedzí od 18,6% do 25%, čo naznačuje, že menej než 25% trhovej kapitalizácie je držanej v nerealizovanom zisku. ,,To sa podobá trhovej štruktúre, ktorá je podobná fázam pred kapituláciou počas predchádzajúcich medvedích trhov. V prípade kapitulácie sa NUPL obvykle obchoduje dole na nerealizovanej strate až do -25% násobku trhovej kapitalizácie,“ konštatuje Glassnode, ktorá tvrdí, že by tomu pri scenári plnej kapitulácie odpovedala cena BTC medzi 23 600 USD 20 560 USD.

,,Stojí za zmienku, že minimá cyklov NUPL postupne stúpajú v dôsledku ako stratených tak dlhodobo držaných BTC. Tento dopad môže byť posilnený aj zavedením derivátov, ktoré umožňujú zaistenie rizika bez predaja spotovej expozície,“ uvádza report, ktorý tým naznačuje, že „dno“ tohto indikátora môže byť v tomto medveďom cykle napokon vyššie, než v predošlých prípadoch.

Mayer Multiple naznačuje neskoršiu fázu medvedieho trhu

Metrika, ktorá by mohla pomôcť identifikovať dno bitcoinu, je Mayer Multiple, oscilátor, ktorý sleduje pomer medzi cenou BTC a 200-dňovým kĺzavým priemerom. Mayer Multiple predstavuje odchýlku od tejto dlhodobej priemernej ceny ako nástroj pre meranie podmienok prekúpenosti alebo prepredanosti BTC.

Počas predchádzajúcich medvedích trhov sa podľa Glassnode stal BTC „prepredaný alebo podhodnotený“, keď na Mayer Multiple klesol do zón medzi 0,6 až 0,8 bodu.

Podľa Glassnode sa v posledných 4 medvedích cykloch dostal BTC do tohto rozmedzia v dvoch prípadoch:

Fáza A – na začiatku bearmarketu, pretože počiatočný výpredaj od ATH vyvolal paniku u investorov

Fáza B – neskorá fáza medvedieho trhu, kedy trh vstúpil do formácie dna a kapitulácie

V súčasnosti sa BTC nachádza v tomto rozmedzí od 5. mája (cena medzi 25 200 až 33 700 USD), čo sa podľa Glassnode viac podobá fáze B, čiže formovaniu dna a neskoršej fáze bearmarketu.

,,Z pravdepodobnostného pohľadu ceny bitcoinu uzavrel BTC pod úrovňou Mayer Multiple na hodnote 0,8 len 7,9% obchodných dní,“ dopĺňa platforma.

Oplatí sa sledovať realizovanú trhovú cenu BTC?

Zaujímavý je aj pohľad na realizovanú trhovú cenu BTC, ktorá predstavuje obchodovanú priemernú cenu BTC všetkych vyťažených bitcoinov – ide vlastne o spriemerovanie ceny každého jedného BTC, ktorý doposiaľ vznikol, podľa jeho ceny v čase jeho poslednej transakcie.

Aktuálna priemerná realizovaná cena BTC je na úrovni 23 600 USD, pričom Glassnode poznamenáva, že odraz ceny BTC od tejto úrovne častokrát signalizoval nastolenie minima daného cyklu. ,,V 84,9% dní obchodovania bitcoinu uzavrel BTC nad touto úrovňou. Inými slovami len 15,1% obchodných dní bol BTC pod realizovanou cenou, čo poskytuje podobný súbeh s Mayerovým násobkom 0,8.“

Krátkodobí vs. dlhodobí držitelia BTC

Medzi výnimočné vlastnosti medvedieho trhu patrí aj klesajúci podiel krátkodobých držiteľov BTC na trhu (STH – short term holders), pretože sú z trhu „vypláchnutí“. Výsledkom je, že majú pod kontrolou malé množstvo mincí, kým dlhodobí držitelia BTC svoje bitcoiny hromadia a ovládajú väčšinu ponuky. Tento trend je výsledkom dvoch udalostí špecifických medvediemu trhu:

Fáza A – krátkodobí držitelia, ktorí nakúpili bitcoiny blízko vrcholu (ATH), sa ocitnú rýchlo v strate, čo automaticky znižuje počet ich BTC, ktoré sú v zisku

Fáza B – dlhodobá akumulácia dlhodobých držiteľov pretrváva počas medvedieho trhu napriek tomu, že klesajúca cena premieňa ich nerealizované zisky na nerealizované straty

V súčasnosti je podľa onchain dát približne 58% bitcoinov v držbe dlhodobých držiteľov BTC v nerealizovanom zisku, kým v predchádzajúcich medvedích trhoch táto metrika klesla pod 50%. Pokiaľ ide o krátkodobých držiteľov (STH) – len 2,2% ich držaných BTC je v zisku, čo znamená, že takmer všetky bitcoiny, ktoré držia, sú v nerealizovanej strate.

Pokiaľ ide o dlhodobých držiteľov, ich podiel držaných bitcoinov v zisku klesol za zhruba rok z 68,5% na dnešných 55,7%, čo naznačuje, že už značná časť ich bitcoinov je v nerealizovanej strate.

Glassnode následne doplnila, že obdobia, ktoré sú špecifické tým, že viac než 90% nerealizovaných ziskov majú pod kontrolou dlhodobí držitelia a krátkodobí držitelia držia menej než 10% ziskov, sú špecifické pre neskoršie fázy medvedieho trhu, teda obdobia, kedy bol BTC blízko svojho dna. Na grafe možno vidieť, že sa tak stalo v rokoch 2015 aj 2019.

Ťažiari sa aktuálne zbavujú bitcoinov

Zaujímavou skutočnosťou je aj klesajúci počet BTC, ktoré majú pod kontrolou ťažiari BTC – inak povedané bitcoiny teraz predávajú vo zvýšenej miere – dôkazom toho je odliv zhruba 10 000 BTC z ich identifikovaných adries od momentu, ako Luna Foundation Guard predala 80 000 BTC, aby sa pokúsila zabezpečiť fixáciu algoritmického stablecoinu UST k americkom doláru (čo sa nepodarilo).

Správanie ťažiarov BTC ilustrujú nasledujúce dva grafy:

Súhrn

  • Mayer Multiple a realizovaná trhová cena BTC sú blízko úrovní, ktoré boli zaznamenané počas menej ako 15% všetkých obchodných dní bitcoinu
  • Nerealizované straty sa pohybujú v oblastiach, ktoré sú špecifické neskorým fázam medvedieho trhu, avšak ešte nenazančujú úplnú kapituláciu. Prakticky všetci kupujúci od úvodu roka 2022 sú v nerealizovanej strate.
  • Ťažiari aktuálne predávajú, čo naznačuje, že sú pod stresom – dôvodom môže byť nutnosť financovania ich infraštruktúry v kombinácii s nižšou odmenou za vyťaženie BTC (kvôli nižšej cene BTC).

Zdroj: insights.glassnode.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.