Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Onchain dáta Bitcoinu začínajú vyzerať priaznivejšie. Trend je dôležité udržať

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Niektoré on-chain dáta naznačujú, že Bitcoin by mohol byť v cenovej oblasti, kde nájde svoje dno. Patria sem pozitívne údaje o vývoji počtu BTC na spotových burzách, či čísla, ktoré reflektujú, že dochádza k akumulácii BTC zo strany veľkých hráčov.

Počet BTC na burzách začal mierne klesať

Od marca 2020 až po polovicu apríla 2021 sme videli výrazný úbytok počtu BTC na burzách, čo bolo sprevádzané aj rastom ceny Bitcoinu. Od 19. apríla však ich počet na zmenárňach začal podľa on-chain dát Glassnode výrazne stúpať, čo sa krátko na to prejavilo aj na prudkom prepade ceny. Analytik William Clemente III tento jav zvýraznil aj na priloženom grafe, ku ktorému doplnil konštatovanie, že najnovších dát začal v posledných týždňoch počet BTC na burzách opäť klesať.

Zatiaľ je síce na burzách o zhruba 115 000 BTC viac, než v období najnižšej bilancie v apríli, no ak by sa súčasný črtajúci trend klesajúceho počtu BTC na burzách udržal, bol by to silný býčí signál. Dôvod je prostý – BTC z búrz vyberajú investori v momentoch, kedy neplánujú ich skorý predaj – chcú ich mať na bezpečnejšom mieste na privátnych peňaženkách. Naopak keď bitcoiny prúdia na burzy je to signál, že rastú ich obavy a sú pripravení predávať.

Klesá počet BTC na OTC trhoch

Mimoburzové trhy (OTC) sú ďalšími ostro sledovanými trhmi, ktoré môžu naznačovať akumuláciu bitcoinov zo strany smart money respektíve inštitúcii. Rovnako ako v prípade spotových búrz na nich v období pred veľkým cenovým prepadom v máji počet bitocinov stúpal, no tento trend sa rýchlo otočil.

Spoluzakladatelia Glassnode Jan & Yann skonštatovali, že proces akumulácie BTC zo strany veľkých hráčov je podľa týchto údajov zrejmý. OTC sú trhoviská, kde sa obchodujú bitcoiny priamo medzi kupujúcimi a predávajúcimi bez sprostredkovateľa. Je možné na nich kúpiť aj väčšie množstvo BTC bez toho, aby došlo k ovplyvneniu ceny. Preto sú tieto trhy obľúbené u inštitúcii a veľkých hráčov, ktorí sa chcú vyhnúť tomu, že pri výraznejších nákupoch sami sebe zdvihnú nákupnú cenu.

SSR hlási nákupný signál

Častokrát zmieňovaným indikátorom je SSR – tzv. Stablecoin supply ratio. Ide o metriku, ktorá vyjadruje kúpnu silu existujúcich stablecoinov voči aktuálnej cene Bitcoinu. Inak povedané to, koľko si je možné kúpiť bitcoinov za stablecoiny v obehu. Metrika sa v minulosti ukázala ako dobrý indikátor výhodných príležitosti pre investíciu. Čím je totiž ukazovateľ nižšie, tým je možné za stablecoiny získať viac BTC – teda aj výraznejšie ovplyvniť jeho cenu.

Analytik William Clemete III upozornil, že SSR je teraz na hodnotách, ktoré sme videli naposledy počas veľkého prepadu v roku 2018, vo veľkom “korona-prepade“ v marci 2020 a naposledy v septembri 2020. Ako môžete vyčítať z grafu, vo všetkých prípadoch platilo, že cena sa v nasledujúcom období šplhala pomerne výrazne hore.

Veľryby začali opäť akumulovať?

Veľkú pozornosť si taktiež pýta chovanie bitcoinových veľrýb – teda adries, na ktorých sa nachádza viac ako 1000 BTC.  Tie totiž od úvodu roka 2020 do 8. februára 2021 výrazne akumulovali bitcoiny, no od oného momentu sa ich postupne začali zbavovať (v úvode mája klesol počet nimi držaných BTC až o 8% z 4,54 milióna na 4,17 milióna BTC), čo ako sa spätne ukazuje ako dobrý indikátor blížiacej sa výraznej cenovej korekcie.

Nádej do obnovenia bullrunu preto vlieva ich posledná činnosť, nakoľko počet BTC na ich adresách sa v posledných dňoch výrazne zvýšil – 3. júla dokonca o vyše 64 137 BTC.

Na druhú stranu je nutné upozorniť, že zatiaľ stále nevidíme výraznejší rast počtu samotných bitcoinových veľrýb, ktorých od rekordných februárových hodnôt taktiež výrazne ubudlo (z počtu 2488 dňa 8. februára na počet 2137 k 30. júnu). To naznačuje, že akumulácia bitcoinov veľrybami prebieha, ale hlavne zo strany tých, ktoré už v trhu sú. Inak povedané zrejme zatiaľ neprichádzajú do trhu noví veľkí hráči.

Graf: Vývoj počtu BTC veľrýb za posledných 12 mesiacov

veľryby 1 rok

Záver

Uvedené onchain dáta vlievajú do ďalšieho obdobia optimizmus, no je dôležité, aby sa ich trend udržal. Obzvlášť kombinácia klesajúceho počtu bitocinov na burzách a pokračujúci trend akumulácie BTC zo strany veľrýb sú metriky, ktoré budú vzbudzovať veľkú pozornosť pri vyhodnocovaní toho, či je trh stále v bullmarkete, alebo nie. Určite by pomohlo aj to, keby začal rásť počet veľrýb, nielen počet BTC, ktoré majú pod kontrolou.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.