Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

On-chain dáta vyzerajú pre Bitcoin veľmi sľubne. Opakuje sa koniec roka 2020?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Viaceré on-chain dáta Bitcoinu naznačujú, že veľkí investori, medzi ktorých môžeme radiť aj inštitúcie, v súčasnosti BTC vo veľkom akumulujú, alebo doňho investujú skrz derivátové zmluvy.

Rezervy na derivátových burzách klesajú

Podľa analytických dát spoločnosti CryptoQuant sú aktuálne bitcoinove rezervy na derivátových burzách na podobných hodnotách ako koncom roka 2020, čiže pred obdobím začiatku najprudšieho rastu ceny Bitcoinu. K utorku išlo o 1,256 milióna BTC – teda najnižšiu hodnotu od 11. mája.

,,Bilancie na zmenárňach, vrátane derivátových platforiem, sú dôkazom, že sa opakuje trend, ktorého sme boli svedkami na konci roka 2020. Aj počas najintenzívnejšej fázy rastu ceny Bitcoinu derivátové zostatky rástli – klesajúci zostatok bol charakteristický len na začiatku samotného behu k cene 64 500 dolárov,” skonštatoval k bilancii na derivátových platformách portál Cointelegraph.

Veľryby akumulujú ďalšie BTC

On-chain analytik William Clemente III zas poukázal na to, že výrazne rastie počet bitcoinov, ktoré majú pod kontrolou veľryby držiace 10 000 BTC až 100 000 BTC. Tie naakumulovali od 19. mája ďalších 269 450 BTC, čo je zhruba 12 miliárd dolárov. ,,Tieto entity majú v bitcoinoch medzi 450 miliónmi až 4,5 miliardami dolárov v bitcoinoch,” ilustroval približnú dolárovú hodnotu adries týchto hráčov.

Graf: Akumulácia BTC zo strany veľrýb (10 000 BTC až 100 000 BTC)

Niektorí však môžu, že do kategórie veľrýb so 10 000 BTC až 100 000 BTC možno radiť aj burzy. William Clemente III preto doplnil aj informáciu o pohyboch bitcoinov na adresách od 1000 BTC do 100 000 BTC (ktoré teda zahŕňajú všetky veľryby).

Na nich od 19. mája pribudlo 356 036 BTC, čo je zhruba 16,3 miliardy dolárov (pri súčasnej cene BTC). Dôležité je upozorniť, že podľa Clementeho tieto čísla nezahŕňajú zmenárne, Purpose ETF, QBTC a ďalšie adresy, ktoré sa týkajú kryptofondov či bitconových ETF v Kanade.

Počet BTC klesá aj na spotových burzách

Veľkú pozornosť si tradične pýta aj graf počtu Bitcoinov na spotových burzách. Ten totiž dobre ilustruje dlhodobejšiu náladu investorov. Ak totiž bitcoiny mieria na burzy, investori zvažujú možný predaj. Ak naopak z búrz odchádzajú, je to zrejmý náznak, že bitcoiny odchádzajú na súkromné peňaženky, čiže ich držanie je plánované na dlhší čas.

Bilancia na spotových burzách sa vyvíja taktiež pozitívnym smerom, keďže klesla na trojmesačné minimum. Podľa dát CryptoQuant je na burzách aktuálne len okolo 2,44 milióna BTC a podľa dát konkurenčného Glassnode 2,478 milióna BTC.

Graf: Trend veľkého odlivu BTC z búrz sa obnovil

Glassnode data

Mimochodom trend odlivu BTC z búrz potvrdzujú aj dnešné čerstvé dáta, podľa ktorých došlo za predošlých 24 hodín k odlivu BTC z búrz v hodnote vyše 700 miliónov dolárov.

https://twitter.com/glassnodealerts/status/1425683464226025472

Príliv nových užívateľov

Ďalší známy trhový analytik Willy Woo taktiež ukázal graf, ktorý vlieva nádej, že bullrun Bitcoinu naozaj pokračuje. Podľa onchain dát totiž rýchlym tempom rastie počet nových užívateľov v bitcoinovej sieti.

,,1.2 milióna užívateľov pribudlo v priebehu posledných 30 dní (entity podľa onchain dát). Nezahŕňa to ešte užívateľov na zmenárňach, ktorých je typicky trojnásobne viac. Toto čo vidíme je ekvivalent príchodu celej populácie krajiny ako je El Salvador každé dva mesiace,” upozornil.

Odraz mŕtvej mačky? Azda nie

Niektorí investori sa pri súčasnom raste ceny Bitcoinu obávajú opakovania scenára z prvej polovice roka 2018, kedy Bitcoin taktiež výraznejšie posilnil po predošlom obrovskom páde z historických maxím z 17. decembra 2017. Takémuto javu sa hovorí “dead cat bounce“ (odraz mŕtvej mačky), ktorá následne po odraze ceny nahor opäť padá dole a ešte dokonca nižšie, než bola pred odrazom.

Onchain dáta Glassnode z úvodu tohto týždňa však naznačujú, že Bitcoin je aktuálne vo výrazne inej situácii, ako bol v prvej polovici roka 2018, kedy sa “dead cat bounce” skutočne udial.

V onom období totiž dlhodobí držitelia Bitcoinu využili rast ceny na ďalšie veľké predaje vlastnených BTC. Inak povedané rast ceny využili na to, aby sa zbavili bitocinov, ktoré predtým nestihli výhodne predať, pretože ich prekvapil prudký pád ceny (na grafe vľavo – obdobie prvý pol rok 2018).

V súčasnosti sa však dlhodobí držitelia Bitcoinu podľa onchain dát správajú výrazne odlišne – viac-menej čakajú a svoje bitcoiny nepresúvajú (na grafe vpravo dole). Vyzerá to teda tak, že dôvera v rast ceny BTC zo strany dlhodobých držiteľov Bitcoinu je v súčasnosti na oveľa vyššej úrovni, než bola v prvom polroku 2018. To naznačuje, že scenár “dead cat bounce” sa tentokrát nemusí opakovať.

,,Na rozdiel od odrazu mŕtvej mačky v roku 2017, dlhodobí držitelia nehľadajú priestor pre predaj a útek z potápajúcej sa lode. Svoje bitcoiny pevne držia,” okomentoval situáciu zmieňovaný William Clemente.

Čo ešte vynára otázniky?

Hoci zmieňované grafy a čísla vlievajú nádej, že Bitcoin je z najhoršieho von a čaká nás pokračovanie býčieho cyklu, niektoré dáta ešte s týmto konštatovaním neladia. Rastúci záujem inštitúcii zatiaľ nesignalizujú Grayscale Bitcoin Trust (obchoduje sa stále vo výraznej zľave voči NAV cene) a ani týždenne reporty o investíciách do kryptofondov (písali sme o tom tu).

Potvrdeniu bullrunu by taktiež slušalo, ak by sa začali vznikať nové BTC veľryby (adresy, ktoré majú aspoň 1000 BTC), podobne ako tomu bolo v roku 2020. Počet BTC na adresách so 1000 BTC (a viac) totiž výrazne rastie, no ich celkový počet sa po predošlej prudkej korekcii viac-menej nemení (ide do strany).

Zdroj: Twitter, Kryptonovinky, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu



© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.