Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

On-chain dáta Bitcoinu: Kde by mohlo byť dno a ako je to s akumuláciou?

Článok

bitcoin onchain
Zdroj: Canva.com, Glassnode

Z čerstvých dát on-chain analytickej platformy Glassnode možno vyčítať niekoľko zaujímavosti – jednak, že dno BTC môže byť ešte nižšie, ale zároveň to, že dlhodobí investor sa správajú inak, než počas predošlých medvedích trhov.

Zhruba 30% dlhodobých držiteľov BTC je v strate

Pri pohľade na prvý graf (nižšie) je možné vidieť, že v súčasnosti zhruba 30% dlhodobých držiteľov BTC (Long term holders) drží svoje bitcoiny v strate – rozumej kúpili ich drahšie, než je ich súčasná trhová cena. Pre vysvetlenie za dlhodobých držiteľov BTC sú považované adresy, na ktorých sa bitcoiny nepresunuli aspoň 155 dní a dlhšie.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V porovnaní s predošlými medvedími trhmi je však toto percento stále nižšie – dno BTC v marci 2020 po veľkom prepade trhov po vypuknutí pandémie Covid-19 v západnom svete bolo nájdené v čase, keď bolo v strate zhruba 35% adries dlhodobých držiteľov BTC. To sa zhodovalo aj s dnami trhu v rokoch 2018 a 2019 počas najhlbšej fázy bearmarketu po bullrune, ktorý vyvrcholil 17. decembra 2017, kedy sa BTC dostal prvýkrát na cenu 20 000 USD.

Zo zmieňovaného grafu tak možno vyčítať, že dno BTC sa väčšinou objavuje v čase, kedy je 30-40% dlhodobých držiteľov BTC v strate. Ak by mala byť naplnená horná hranica, znamenalo by to, že BTC môže klesnúť ešte nižšie k úrovniam okolo 10 000 USD až 14 000 USD. Táto podmienka však samozrejme nemusí byť splnená.

Dlhodobí držitelia majú najviac BTC v histórii

Zaujímavý je pohľad na celkové zásoby dlhodobých držiteľov BTC (Total supply held by Long-Term holders), ktoré naposledy výraznejšie klesali pred májom 2021, kedy Bitcoin dosiahol nové ATH na úrovni 64 000 USD. Odvtedy však opäť rastú a z grafu je zreteľný akumulačný trend, čo znamená, že dlhodobí investori sú ohľadom budúcnosti bitcoinu býčí a súčasný bearmarket využívajú na kúpu “lacnejších” BTC. Z grafu zároveň vyplýva, že dlhodobí držitelia BTC držia v súčasnosti najviac bitcoinov v histórii.

Poznámka: ku grafu nad týmto textom sa zíde doplniť, že môže byť aj dobrým signálom pre začiatok druhej fázy nasledujúceho bullrunu – dlhodobí držitelia BTC sa totiž svojich bitcoinov zväčša zbavujú, keď cena rastie k novým ATH a naopak nakupujú, keď klesá alebo prebieha silný medvedí trh.

Výrazné akumulačné trendy

V neposlednej rade treba zmieniť výrazne rastúci trend takzvaných akumulačných adries. Ide o adresy, na ktorých sú evidované minimálne dve prichádzajúce transakcie a zároveň nemajú žiadnu históriu “predajov” (odchádzajúcich transakcií). Z grafu je zrejmé, že tieto akumulačné adresy rastú výrazným tempom, čo je vzhľadom na súčasný stav trhu v porovnaní s predošlými medvedími trhmi netypické (akumulačné adresy v predošlých bearmarketoch rástli omnoho pomalšie, išli do strany alebo dokonca klesali).

Posledným grafom je počet adries s nenulovou bilanciou (Non-Zero balance), ktoré sú taktiež na historických maximách. V tomto prípade ide tiež o špecifikum tohto medvedieho trhu, pretože po konci bullrunu v roku 2018 počet non-zero adries výrazne klesol. Od úvodu roka sa počet takýchto adries zvýšil z 39,6 miliónov na 42,7 miliónov.

Zdroj: Glassnode, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.