Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Nórsky miliardár pred týždňom a pol kritizoval Bitcoin. Dnes je z neho investor

Článok

norsko bitcoin
Canva.com, Koláž Kryptonovinky

Názory ľudí sa občas môžu meniť expresne rýchlo. Príkladom je konanie nórskeho miliardára Øysteina Straya Spetalena, ktorý hovoril o Bitcoine v kritickom duchu ešte pred necelými dvoma týždňami, no medzitým už stihol doňho investovať a priznať, že sa v ňom mýlil.

Miliardár Øystein Stray Spetalen 18. marca hovoril počas konferencie DNB v súvislosti s Biitcoinom kriticky, pričom poukazoval na v poslednej dobe častokrát zmieňovaný negatívny dopad ťažby Bitcoinu na prírodu. ,,Bitcoin dnes spotrebúva toľko energie ako celé Nórsko. Je mimoriadne ekologicky nepriateľský. Naše úrady a Európska únia by ho mali okamžite zakázať, aby sme znížili emisie CO2. Je to nezmysel. Darí sa nám aj s platobnými systémami, ktoré sú dnes zavedené,” skonštatoval.

Od oného momentu ubehlo 12 dní a  Øystein Stray Spetalen otočil o 180 stupňov. V rozhovore pre magazín Finansavisen oznámil, že investoval do najväčšej nórskej kryptoburzy MiraiEx a tiež si kúpil nejaké kryptomeny do vlastnej držby.

,,Keď sa zmenia fakty, zmením sa aj ja. Stretol som zakladateľov MiraiEx a zašatil som, že som sa mýlil. A keď som sa dozvedel, že Kjell Inge Rokke (ďalší nórsky miliardár) sa už dostal k Bitcoinu, bolo mi to úplne jasné. Nemôžem zniesť, že Rokke zarába peniaze a aj nie,” vyhlásil.

Narážal tým na skutočnosť, že Kjell Inge Rooke skrz firmu Aker ASA investoval do Bitcoinu už 58 miliónov dolárov. Informovali sme vás o tom už v úvode marca.

Nórsky gigant na čele s miliardárom Røkkem nakúpil bitcoiny za 58 miliónov dolárov

Nórske zmiešané signály

Zo severskej krajiny prichádzajú smerom k Bitcoinu viaceré zmiešané signály. Minulý týždeň  guvernér nórskej centrálnej banky Norges Bank Oystein Olsen povedal, že Bitcoin určite nemôže nahradiť tradičné peniaze a označil ho za príliš nákladný na zdroje.

Na druhú stranu každý nórsky občan má v BTC už okolo 26 720 satoshis, čo je už vyše 15 dolárov a to vďaka tomu, že vládny dôchodkový fond kupuje podiely v inštitúciách ako sú Tesla, Microstrategy a Square (keďže tieto firmy vlastnia bitcoiny, Nóri v nich majú takúto nepriamu akvizíciu).

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne