Bitfinex a Tether nám opäť raz včera zamotali hlavy a ako to už býva zvykom, tak daný FUD bol potrestaný pádom. V tomto článku Jakub Kraľovanský z projektu Trader 2.0 rozoberie aktuálnu nelichotivú pozíciu altcoinov voči bitcoinu.
Dominancia BTC rastie
Altcoiny voči Bitcoinu vyzerajú strašne. Aj keď nás za posledné týždne Bitcoin potešil svojim rastom a všimli sme si aj zvýšený záujem médií, tak altcoinom daný trend vôbec nepomohol. Bitcoinová dominancia sa zvýšila z 49.9% na 54,8% (v čase písania článku) behom 25 dní. Kapitalizácia kryptomien nerastie, len sa presúva z altcoinov do Bitcoinu. Najbližšia rezistencia, čo sa týka grafu dominancie Bitcoinu je na 55,4% a 57,13%. Kým bude bitcoinová dominancia rásť, tak budú altcoiny klesať.
Náš target na bitcoine je stále na hladine 5800 – 6000 dolárov. V prípade pozvoľného rastu by to altcoiny ešte mohli ustáť, ale v prípade tvrdého breaku spadnú ešte viac. Rovnako ak by prišiel tvrdý break smerom dole, tak by to poznačilo aj kapitalizáciu altov. Ak však bitcoin klesá postupne a pomaly, tak môžeme vidieť, že altcoiny klesajú dvoj až trojnásobne viac. V zhrnutí nech Bitcoin urobí čokoľvek, tak altcoiny voči bitcoinu padajú.
Väčšina altov vyzerá takto:
1. Prerazený silný support
2. Prerazená trendová čiara
Drvivú väčšinu altcoinov voči BTC by sme mohli zaradiť do niekoľkých skupín. Prvou skupinou sú altcoiny, ktoré prerazili svoje dlhodobé supporty. Niektoré ako napríklad Zilliqa sú na svojom ATL (all time low). V takýchto prípadoch je veľmi zložité a ťažké hľadať nejaké miesto odrazu, pretože daný graf sa na tak nízkych hodnotách ešte nikdy nenachádzal.
Dôležitým faktom je aj dynamika pádu. Takmer všetky altcoiny majú veľmi rýchlu dynamiku smerom nadol a prerážajú všetko, čo im stojí v ceste. Druhou situáciou, ktorou sa vyznačuje taktiež veľká skupina altcoinov je porušenie rastúceho trendu. Samozrejme môžeme použiť fibonacciho retracement, alebo supporty a rezistencie, ale dynamika celého pádu je veľmi rýchla. Nechytajte padajúci nôž, čiže nevstupujte teraz zbĺklo do altcoinov aj keď sú na veľmi dobrých cenách. Ako som spomenul už vyššie, tak bitcoin ich svojim pohybom môže ešte viacej vysať.
Na grafe nižšie sú zobrazené dve úplne typické situácie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
3. Porušený pattern
Ak už daný altcoin neprerazil svoj silný support, alebo trendovú čiaru, tak porušil minimále svoju štruktúru a pattern, v ktorom sa nachádzal, je už neplatný. Naukážku som vybral Siacoin a Storm. Siacoin sa nachádzal v peknom falling wedge, od ktorého urobil aj prieraz smerom nahor, ale potom prišiel Bitcoin a všetko zmenil. Storm mal naopak krásny nábeh na vyrotovanie a formáciu guľaté dno, ale Bitcoin opäť úradoval. Podobných situácií a porušených patternov by som mohol nájsť desiatky.
Zhrnutie
Altcoiny voči Bitcoinu celkovo nevyzerajú moc dobre a ja by som do nich teraz rozhodne nevstupoval. Vidina supportu, alebo silnejšej hladiny ešte nemusí nutne znamenať odraz. Do altov by som vstúpil až vtedy, keď začne dominanca BTC stagnovať/mierne klesať a altcoiny by ukázali chuť ísť smerom hore. To znamená odrazili by sa zo supportu a urobili by prvý impulz nahor. Potom by som na základe retracementu vstupoval aj do altov. Avšak pri takomto dynamickom a strmom dumpe je vstup do longu veľmi nebezpečný.
Autor analýzy
Ing. Jakub Kraľovanský
Moje meno je Jakub Kraľovansky, trading bol najskôr môj koníček, potom sa to zmenilo na vášeň a dnes je z toho môj denný chlieb. Som majiteľom unikátneho projektu Trader 2.0, ktorého cieľom je vychovať nových traderov a spoločne budovať traderskú komunitu na Slovensku. Ak si chceš privyrábať tradingom, alebo sa ním dokonca živiť, tak na mojej stránke nájdeš ďalšie informácie.