Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Na trhu s Bitcoinom panuje strach. Je to dobrý signál?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Cena Bitcoinu (BTC) je aktuálne výrazne vzdialená svojim historickým maximám 64 000 USD a je dosť pravdepodobné, že BTC po šiestich mesiacoch prvýkrát uzavrie mesačnú sviečku červenej farby, čiže na nižšej cene, než mesiac odštartoval. Niektoré indikátory zároveň naznačujú, že na trhu panuje strach.

Medzi ostro sledované indikátory nálady na trhu patrí takzvaný Crypto Fear & Green index (CFGI), ktorý je aktuálne len na 27 bodoch zo 100, teda na úrovni, ktorá reflektuje “strach”. Na takýchto nízkych hodnotách bol naposledy 29. apríla 2020, teda krátko po tom, ako sa v marci 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu prepadol na krátky čas až k cenám pod 4000 dolárov.

Hoci sa na prvý pohľad v prípade tohto indikátoru môže zdať, že strach na trhu znamená signál k predaju a naopak, keď je na trhu dobrá nálada, signál ku kúpe, história naznačuje, že to funguje presne opačne. Vo väčšine prípadov keď bol tento indikátor “prehriaty”, teda na trhu bol extrémne veľký optimizmus (greed=chamtivosť), cena Bitcoinu mala tendenciu v najbližšom období padnúť a naopak obdobie strachu (fear) sa ukázalo ako výborným obdobím pre nákup – podobne ako v marci a apríli 2020 (krátko predtým, ako cena vystrelila z 5000 USD na 10 000 USD) či v tomto roku 22. januára, kedy sa index prepadol na 40 bodov a Bitcoin sa predával za menej než 35 000 USD (krátko na to prišlo obdobie ďalšieho výrazného rastu ceny).

Korekcia ceny resetovala indikátory

Analytik Lex Moskovski zverejnil na Twitteri aktuálnu tabuľku, v ktorej porovnal stav ostro sledovaných on-chain indikátorov, z ktorej je zrejmé, že korekcia ceny BTC prispela k “vychladnutiu Bitcoinu”. Z dlhodobého hľadiska pri predpoklade pokračovania bullrunu to znamená, že Bitcoin má lepšie a zdravšie podmienky pre ďalší rast.

K týmto indikátorom patria modely postavené na NUPL, MVRV, SOPR, Puell mulptiple, rezervnom riziku či Stock 2 flow modeli, pričom pri ich kombinácii je Bitcoin aktuálne len na 40% v porovnaní s najvyššími hodnotami dosiahnutými v bullrune 2017.

Možné dôvody nervozity na trhu

K súčasnej panike na trhu prispeli viaceré správy od menej významných typu predikcie Scotta Minerda z firmy Guggenheim, ktorý avizuje prepad Bitcoinu až k hodnotám medzi 20 000 USD – 30 000 USD, až po správy o možnom výraznom zvyšovaní daní z kapitálových výnosov. Bitcoin má však z historického pohľadu tendenciu robiť 20% či dokonca aj vyše 30% cenové korekcie aj počas býčích trhov a občas nie sú podložené ani konkrétnymi správami, ktoré by s takýmito korekciami mohli súvisieť. Pravdou je, že trh sa javil byť v poslednom období prehriaty a do značnej miery ovplyvnený neskúsenými retailovými investormi, ktorí siahali aj po mimoriadne riskantných investíciách. Nedobre taktiež pôsobili extrémne prehriaté hodnoty miery financovania futures kontraktov (funding rates) či Kimmichi premium, čiže prémiová cena Bitcoinu na juhokórejských trhoch, kde sa BTC obchodoval o vyše 20% drahšie, než na ostatných trhoch. Korekcia sa teda podľa všetkého pýtala sama o sebe.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne