Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Môže prechod Ethereum na PoS spôsobiť problémy s cenzúrou transakcií?

Článok

ethereum
Zdroj: pixabay.com

Po amerických sankciách voči mixéru Tornado Cash sa začali objavovať špekulácie, že prechod Ethereum na Proof of Stake konsenzus (PoS) by mohol ovplyvniť aj samotný regulačný pohľad na Ethereum.

Generálny riaditeľ najväčšej americkej kryptomenovej burzy Coinabase Brian Armstrong na Twitteri dokonca zareagoval na hypotetický scenár, v ktorom uviedol, že v prípade regulačných hrozieb by musela Coinbase pristúpiť k vypnutiu služby Ethereum staking, aby tým zachovala integritu blockchainovej siete.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Coin Center chce, aby zásah OFAC voči mixéru Tornado Cash posúdil súd

Túto otázku položil na Twitteri ešte v nedeľu Lefteris Karapetsas, zakladateľ open source krypto analytickej a účtovnej platformy Rotki, ktorý poukázal na to, že niekoľko hlavných hráčov* môže v budúcnosti po prechode Ethereum na PoS čeliť nutnosti výberu medzi dvoma možnosťami za predpokladu, že ich vládni regulátori požiadajú o cenzúru konkrétnych adries, čo sa ukázuje po zásahu voči Tornado Cash ako reálna možnosť. Buď si budú musieť vybrať, že budú súhlasiť a pristúpia k cenzúre na protokolovej úrovni alebo vypnú možnosť stakingu aby podporili integritu siete.

*Vysvetlenie: Túto možnosť získajú vďaka tomu, že budú v danom čase po prechode na PoS konsenzus významnými validátormi Ethereum siete.

,,Je to hypotetická otázka a dúfam, že jej nikdy nebudeme musieť čeliť. Avšak ak áno tak si myslím, že zvolíme možnosť B. Musíme sa zamerať na širší obrázok. Možno tu bude nejaká lepšia možnosť (C) alebo legálny spôsob, ktorý nám pomôže vyjsť z celej veci v lepšej pozícii,“ uviedol Armstrong v odpovedi na otázku Karapetsasa.

Odpoveď Armstronga rezonuje ešte viac z dôvodu, že Wall Street gigant JP Morgan v tohtotýždňovej analýze spoločnosti Coinbase uviedol, že práve staking a prechod Ethereum na PoS môže byť pre túto firmu mimoriadne býčím faktorom. Stalo sa tak krátko po tom ako Coinbase oznámila, že začala začiatkom augusta prvýkrát ponúkať možnosť stakingu Ethereum pre inštitucionálnych klientov a že pracuje na nových riešeniach, ktoré umožnia stakovať viac kryptomien retailu aj firmám.

V súvislosti s Ethereum necelý mesiac pred planovaným prechodom na Proof of Stake začínajú silnieť obavy, že validátori budú čeliť postupne čoraz väčšiemu tlaku zo strany vládnych regulátorov, čo môže ovplyvniť tento blockchain natoľko, že bude cenzúrovateľný. Problém je to o to väčší, že významné burzy majú pod kontrolou značnú časť mincí ETH a tým sa celá vec centralizuje na pár firiem.

Analýza Collider VC dokonca odhaduje, že títo hráči majú pod kontrolou zhruba 66% všetkých ETH (budú sa cez ne stakovať), čo by de facto viedlo k istej cenzúre Ethereum za predpokladu, že by sa podriadili regulačnému tlaku.  ,,,Je potrebné uviesť, že ekosystém Ethereum nedosiahol dostatočnú sociálnu decentralizáciu a mapujeme veľmi nebezpečné územie zajatia národnými štátmi,“ varuje analýza.

Ethereum komunite tak zostáva dúfať, že burzy ako sú Coinbase tomuto tlaku nepodľahnú. Zatiaľ to vyzerá tak, že minimálne CEO Coinbase Brian Armstrong dáva protokol na prvé miesto. Po sankciovaní Tornado Cash tweetoval: ,,Sankciovanie technológie (na rozdiel od jednotlivca alebo enetity) sa mi zdá ako zlý precedens a pravdepodobne by sa mal spochybniť. Decentralizácia je najvyššou ochranou pre zákazníka. Decentralizovaná povaha kryptomien ponúka svoje vlastné dôležité prípady ochrany a tieto ochrany sú tým silnejšie, čím viac sa naše produkty decentralizujú.“

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.