Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Coin Center chce, aby zásah OFAC voči mixéru Tornado Cash posúdil súd

Článok

tornado
Zdroj: Unsplash.com

Americká právnicko-lobistická kryptomenová organizácia Coin Center sa zapojila do kauzy v súvislosti s kryptomixerom Tornado Cash v snahe vyjednať pre Američanov, ktorí sa dostali do kontaktu s týmto protokolom, tzv. “administratívnu úľavu”.

Kauza začala v momente, kedy Úrad pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva financií USA známy aj ako OFAC zaradil mixér Tornado Cash, ktorý slúži na anonymizáciu histórie kryptomenových transakcií na blockchaine Ethereum, na sankčný zoznam a varoval Američanov, že interakcia s Tornado Cash môže viesť k vysokým pokutám a niekoľkoročnému väzeniu. V reakcii na to emitent stablecoinu USDC spoločnosť Circle zmrazila 44 adries (spravovali cca 75 000 USD), ktoré mali interakciu s Tornado Cash, čo mohlo viesť k stratám aj nevinných užívateľov.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Tornado Cash sa ocitol v pozornosti OFAC z dôvodu, že ide o nástroj, ktorý môže slúžiť na pranie špinavých peňazí. Obhajcovia protokolu však upozorňujú, že hoci Tornado Cash sa dá na tieto účely naozaj zneužiť, v nemalej miere ide o riešenie, ktoré je využívané aj z iných absolútne legálnych dôvodov.

Jerry BritoPeter Van Valkenburgh z Coin Center preto argumentujú, že OFAC zasiahnutím voči Tornado Cash prekročil svoje právomoci a  chcú, aby súd rozhodol o oprávnenosti tohto kroku.

Z pohľadu lobistickej organizácie je problém najmä v spôsobe, ako OFAC pristupuje k Tornado Cash. Ten je totiž decentralizovaným protokolom, čo znamená, že tvorcovia tohto nástroja nemajú možnosť vybrať si, komu je služba dostupná a komu nie. Inak povedané OFAC nemôže sankciovať Tornado Cash ako konkrétnu osobu.

Z tohto dôvodu je krok OFAC voči Tornado Cash odlišný ako zaradenie iného kryptomixéra Blender.io na jeho sankčný zoznam, pretože Blonder.io bola platforma, ktorá naozaj bola pod kontrolou určitých jednotlivcov, čo lepšie zodpovedá definícií toho, čo je možné sankciovať z pohľadu zákona.

,,Peňažný subjekt Tornado, ktorý pravdepodobne nasadil aplikáciu Tornado Cash, má dnes nulovú kontrolu nad touto aplikáciou. Na rozdiel od Blenderu si Tornado Cash Entity nemôže vybrať, či aplikácia Tornado Cash povolí prístup do miešania mincí alebo nie a nemôže si vybrať ktorých zákazníkov si vezme a ktorých odmietne,“ vysvetľuje Jarry Brito.

Celá kauza môže mať preto ďalekosiahle následky pokiaľ ide o prístup regulátorov voči aplikáciám/softvéru s otvoreným kódom. Prípad zaradenia Tornado Cash na sankčný zoznam totiž možno chápať aj ako priame sankcie voči softvéru a nie konkrétnej osobe, čo sa doposiaľ nikdy nestalo.

,,Zatiaľ čo typické akcie OFAC iba obmedzujú expresívne správanie (napríklad darovanie peňazí konkrétnej islamskej charite), táto akcia vysiela signál, respektíve skutočne to vyzerá tak, že bola použitá na vyslanie signálu, že určitá trieda nástrojov a softvéru by nemala byť používaná Američanmi a to ani na úplne legitímne účely.“

Zástupcovia Coin Center následne doplnili, že z tohto dôvodu nemusia argumenty OFAC stačiť a súd by mal rozhodnúť, či bol tento zásah v poriadku, alebo nie.

Vysoké hrozby zo strany OFAC medzitým viedli k tomu, že interakciu s Tornado Cash obmedzili viaceré centralizované platformy – napríklad GitHub pozastavil účet zakladateľa protokolu Romana SemenovaDiscord uzavrel komunitný kanál Tornado Cash. Interakciu s Tornado Cash obmedzila aj burza dYdX či platformy AlchemyInfura.io.

Budúcnosť mixéra Tornado Cash je otázna – zablokované má aj komunitné siete

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.