Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Budúcnosť mixéra Tornado Cash je otázna – zablokované má aj komunitné siete

Článok

otázka
Zdroj: Unsplash.com

Budúcnosť populárneho mixéra kryptomien na blockchaine Ethereum s názvom Tornado Cash je veľmi neistá, nakoľko čerstvé správy naznačujú, že jeho ekosystém je podkopávaný po zavedení prísnych regulačných sankcií zo všetkých možných strán.

Problémy nastali zhruba dva týždne dozadu, kedy sa adresy spojené s Tornado Cash, nástrojom, ktorý umožňuje zahmlievanie histórie kryptomenových transakcií na ETH blockchaine, ocitli na sankčnom zozname Úradu pre kontrolu zahraničných aktív Ministerstva financií Spojených štátov amerických. Regulátor zároveň upozornil, že používanie Tornado Cash je pre Američanov a americké firmy zakázané pod hrozbou vysokých pokút a viacročnej väzby (10 až 30 rokov).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V reakcii na toto oznámenie začali mnohé subjekty pristupovať ku krokom, v rámci ktorých sa snažili prerušiť väzby s týmto protokolom. Najzvučnejším príkladom bolo rozhodnutie emitenta stablecoinu USDC spoločnosti Circle zmraziť minimálne 75 000 USDC spojených so 44 adresami spájanými s Tornado Cash.

K obmedzujúcim krokom však pristúpili aj dYdX, ktorý oznámil, že zablokoval účty niektorých používateľov, ktorí disponovali prostriedkami spájanými s Tornado Cash či AlchemyInfura.io, ktoré zablokovali vzdialené požiadavky na volanie procedúr do protokolu. V Holandsku bol medzitým zatknutý vývojár, ktorý mal byť údaje zapojený do priania špinavých peňazí prostredníctvom tohto mixéra.

Zaujímavé je, že k sankciám pristúpili nielen platformy, ktoré narábali s finančnými zdrojmi (Circle, Alchemy, Infura…) ale aj vydavatelia platforiem, skrz ktoré tvorcovia a komunita Torndado Cash len komunikujú. Napríklad tvorca protokolu Roman Semenov oznámil, že GitHub pozastavil jeho účet a Discord zas uzavrel komunikačný kanál Tornado Cash.

Zablokovanie Discord kanálu Tornado Cash je obzvlášť zvláštne, pretože ide len o komunikačný softvér, na ktoré sa sankcie tohto druhú predtým nezameriavali.

,,Vôbec prvýkrát vláda USA kriminalizovala interakciu so softvérom,“ komentoval tento krok Omid Lalekan, profesor z Columbia Business School, ktorý sa špecializuje na výučbu o kryptomenách a blockchain technológii. ,,Je to veľký odklon od ich tradičných dekrétov o sankciách voči ľudom, spoločnostiam a vládam. Existujú dôkazy, že predmetný projekt skutočne použili hackeri na zahmlievanie svojich finančných prostriedkov, no existovalo preň aj mnoho legitímnych použití.“

Hoci Tornado Cash mohol byť používaný na nelegálnu činnosť v snahe zahmlievať stopy pri praní špinavých peňazí, zakladateľ Ethereum Vitalik Buterin upozornil, že mal aj mnoho pozitívnych využití. On sám ho napríklad použil na to, aby ochránil súkromie darcov, ktorý skrz neho zasielali finančné dary na podporu Ukrajine po vypuknutí vojny.

K téme sa vyjadril aj tzv. „Mr. Wonderful“, Kevin O’Leary, ktorý skonštatoval, že sankcie voči Tornado Cash podporuje, pretože sú znakom nevyspelosti kryptotrhu, ktorý nebude atraktívny pre inštitucionálne peniaze, kým budú kryptomeny spájané s rebéliou a “kovbojmi”. Jeho tvrdenia sa však stretli s ostrou kritikou mnohých vývojárov a fanúšikov decentralizácie, ktorí podporujú súkromie a decentralizáciu.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.