Čínsky spravodajský magazín Weixin tvrdí, že ťažiari Bitcoinu v čínskej autonómnej provincii Vnútorné Mongolsko už nebudú mať dotovanú elektrinu, čo znamená, že ich náklady na ťažbu Bitcoinu sa výrazne predražia. To môže viesť v konečnom dôsledku k tomu, že podiel Číny na celkovej ťažbe Bitcoinu sa oslabí.
Len nedávno sme písali o tom, že aktuálny hashrate, čo je celková výpočtová sila vynaložená pri ťažbe Bitcoinu, pochádza zo 65 až 70% práve z Číny. V súvislosti s tým sme dokonca spravili medzi slovenskými a českými odborníkmi na kryptomeny anketu, aby sme sa dozvedeli, či je to pre samotný Bitcoin rizikové.
Pre dominanciu ťažby Bitcoinu v Číne existujú viaceré faktory. Nespornou výhodou je chladné podnebie najmä severnej časti Číny a lacná elektrická energia. Tá (keď je ešte k tomu dotovaná štátnymi úľavami) robí tento región ideálnym priestorom pre mining kryptomien a akýmsi zlatým rajom pre firmy, ktoré podnikajú v tomto sektore. Obzvlášť, keď popri tom rastie aj cena Bitcoinu.
O nadchádzajúcich zmenách, ktoré môžu tieto výhody čínskych minerov minimálne zredukovať, informoval portál decrypt.co, ktorý citoval Colina Whua z WuBlockchain:
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,Exkluzívne: Čínske Vnútorne Mongolsko náhle zmenilo k 24 augustu svoju politiku. Požaduje zrušenie zvýhodnených cien elektriny pre kryptomenových ťažiarov, čo spôsobí, že ich náklady na elektrickú energiu stúpnu o zhruba jednu tretinu. Ťažiari sa obávajú, že podobný krok podnikne aj oblasť Xinjiang.”
Dôvodom, prečo došlo k tomuto rozhodnutiu, je vraj fakt, že daný región nemá z ťažby Bitcoinov žiadny úžitok a tak nevidí dôvod, prečo by mal túto oblasť podnikania ďalej podporovať.
Avizovaný nárast nákladov na elektrinu by sa mal dotknúť podľa Decrypt.co minimálne 21 ťažobných poolov vrátane niekoľkých “veľkých hráčov”. Neplatí to však pre všetky, pretože významne čínske mining pooly pôsobia aj v iných čínskych oblastiach. Hrozbou pre ne by mohlo byť predovšetkým to, že sa k podobnému kroku podujmú aj ostatne regióny.
Dopad na Bitcoin v prípade, že by Čínska dominancia v ťažbe výrazne klesla, je ťažko odhadnuteľný. Z jednej strany by bolo určite veľkým pozitívom, keby sa ťažba BTC viac decentralizovala, čiže vplyv Číny by nebol taký markantný. Náhly pokles hashrate, teda celkovej výpočtovej sily pri ťažbe Bitcoinu, by však mohol teoreticky ohroziť bezpečnosť tejto siete.
Zdroj: decrypt.co