Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ANKETA: Ohrozuje decentralizáciu Bitcoinu vplyv Číny na jeho ťažbu? Odpovedali Cabaj, Matuška, Kracík, Tesař, Bednár a Stancel

Avatar

Článok

zo dňa

ANKETA-SK

Po niekoľkotýždňovej pauze sa vraciame k populárnej rubrike, v ktorej sa pýtame respondentov na zaujímavé aktuálne témy zo sveta kryptomien. Nakoľko v priebehu posledného týždňa sa objavilo niekoľko článkov poukazujúcich na silnú koncentráciu ťažby Bitcoinu v Číne (viac než 65% celkového hashrate), zaujímal nás názor odborníkov, do akej miery ohrozuje tento faktor decentralizáciu a samotnú bezpečnosť Bitcoinu.

Naša otázka pre všetkých respondentov:
Ohrozuje decentralizáciu Bitcoinu výrazný vplyv Číny na jeho ťažbu? Môže to ohroziť samotnú bezpečnosť Bitcoinu?

Andrej Cabaj, Bunkeroid

Andrej Cabaj

Kratka odpoved je: NIE. Zložitejšia odpoveď je skrytá v kombinácii technických, ekonomických a politických podmienok miestnej čínskej komunity okolo krypto – ťažobného priemyslu.

Poďme si najskôr prebrať východiskové predpoklady a výhody, ktorými disponuje čínska krypto komunita: ASIC chipy: dnešný minerský priemysel beží na ASICoch.. čo sa skrýva za týmto pojmom? Definícia znie: Application-Specific Integrated Circuit. V čom spočívajú tie špecifiká minerských čipov? Ako určite viete, minovanie je v podstate hľadanie unikátneho HASHu uskutočnených transakcií v sieti. No a tieto HASHe sú vždy celé čísla !!! Z pohľadu technického je nutné sa v procesorovej jednotke zbaviť všetkého balastu, operujúceho s číslami s plávajúcou desatinnou čiarkou a dokonca aj stavového bitu signalizujúceho záporné číslo nakoľko HASH je vždy číslo kladné. Výsledkom je integrovaný obvod (chip) procesorového typu, zbavený všetkých registrov a aritmetických jednotiek operujúcich s plávajúcou desatinnou čiarkou, ako je obvyklé v bežných procesoroch. ASIC je teda primitívny integrovaný obvod na jednoduché matematické operácie s integrovaným generátorom náhodných čísel s mohutnejšou vyrovnávacou pamäťou na masívny prítok digitálnych HASHov transakcií. NIkto pri zmysloch v Európe alebo USA túto primitívnu technológiu nepotrebuje vyvíjať kvôli jej absurdnej jednoduchosti. Nastupuje teda Číňan 😃.

Jediným “užitočným” výsledkom spomenutej operácie je nájdenie špecifického HASHu potrebného na na validáciu bloku každých cca 10 minút, pričom absolútna väčšina výkonu tohto čipu sa zmení iba na teplo z pomerne vysokého príkonu elektrickej energie. Tu nastupuje ďalší problém. Odkiaľ tú energiu zobrať? Nastupuje teda sada ekonomických aspektov. Prvým je daňové zaťaženie. Spotrebné dane a poplatky za energiu sú v civilizovaných krajinách absurdne vysoké. Tie skvelé dotácie na budovanie enviro zdrojov pochádzajú iba zo zdanenia spotreby elektrickej energie, spotrebovanej našim miestnym obyvateľstvom a priemyslom. Nakoľko tento typ zdanenia v Číne nejestvuje, majú absolútnu výhodu oproti miestnym podmienkam, kde dane a poplatky sú vyššie ako celková cena spotrebovanej energie. Tomuto sa ale v miestnych podmienkach niektoré podnikateľské subjekty dokážu vyhnúť, využijúc aktuálnu disproporciu v spotrebe a zmluvných dodávok energie plus synergie s nekompetentnými a nepružnými dodávateľmi zdrojov. Týchto šikovných podnikateľov je však žalostne málo a je to pomerne riziková kalkulácia.

Čína má ale problémy iného charakteru. V odľahlých oblastiach krajiny boli vybudované a sú prevádzkované gigantické (aj na pomery v číne) energetické zdroje primárne vodného cyklu. Tieto zdroje produkujú enormné množstvá stabilnej energie, ktorú niet možností, vzhľadom na obrovskú rozlohu krajiny a nedobudovanú rozvodnú sieť efektívne distribuovať v čase a priestore. Takto nezmyselne produkovaná energia prichádza doslova vnivoč !!! S jedinou výnimkou… gigantické, pomerne mobilné “miner” farmy ASIC chipov (úsmev).

Investície do týchto mega fariem pochádzajú primárne zo zahraničia a z miestneho, pomerov znalého, prostredia. Samozrejmá je kombinácia týchto zdrojov. No a tu nastupuje politická stránka veci. Komunistickou stranou odchovaní riaditelia lokálnych energetických mega zdrojov nutne potrebujú tržby kvôli ekonomickým čiernym číslám, ale v duchu všetkých “dobrých” komunistických tradícií musí byť profit z týchto operácií rozdelený príslušným vedúcim a riadiacim zložkám miestnej moci… u nás je to známe pod pojmom “korupcia”. To znamená, že byrokracia (v našich podmienkach) je ekvivalentom čínskej korupcie a doplácajú na to iba naši občania. Na rozdiel od Číny nemáme zbytočné giga zdroje energie.

Zhrnutie: BITCOIN a jeho technológia sa dokáže prispôsobiť a využiť akýkoľvek systém, ktorý dokážeme vymyslieť. Bolo by nezmyselné, aby lokálny hráči pristúpili na 51% atack na sieť, pretože aktéri by úplne zničili svoje ekonomické výhody v ťažko vybudovanom a financovanom systéme. Jednoducho povedané – iba úplný idiot si zareže vlastnú zlatú sliepku, a to ani za cenu ideológiou zatemnenej mysle ktorá má motto “je jedno či je mačka čierna alebo biela, hlavne že chytá myši”.

P.S. V troj paritnom systéme USER-NODE-MINER je miner iba a len otrokom systému. Dôležitým, ale nie hlavným. Tým bude vždy USER a najlepšie USER prevádzkujúci decentralizovaný full NODE. Ale o tom snáď pohovoríme nabudúce.

Adam Kracík, nezávislý žurnalista o kryptomenách

Adam Kracík

Určitě. Je to slabina PoW, které ja závislé na cenách elektřiny, což je externí faktor sítě. Ten problém je, že zrovna Čína je komunistická diktatura, která se velmi negativně staví ke svobodným technologiím (Viz. např. velký čínský firewall). Potenciální nebezpečí je v tom, že jednak je btc farmy lehké identifikovat (kvůli spotřebě elektřiny) a druhak, že komunistická vláda má v zemi neomezenou moc a tudíž se může lokální establishment rozhodnout, že farmy v podstatě zabaví. Tím by čínská vláda získala těžařskou dominanci. Zatím takovou tendenci není vidět, ale existují i menší možnosti. Na transparentním blockchainu se např. dají do jisté míry identifikovat transakce a následně by je tak potají čínská vláda mohla zkoušet cenzurovat. V podstatě se tak jedná o možné riziko, které se zatím nerealizovalo, ale o ohrožení se rozhodně jedná a není radno jej podceňovat. V tomto ohledu vidím jako vyspělejší systém těžby PoS. Ten nakonec eliminuje externí faktory jako nízkou cenu elektriky či lokaci výrobců tzv. ASIC minerů, což je samozřejmě další problém, když jich naprostá většina vzniká v Číně. PoS má samozřejmě také své problémy a v tuto chvíli je nejpalčivější problém vysoká koncentrace mincí na několika málo velkých burzách. Kryptoměny jsou prozatím v globálním hledisku naprosto bezvýznamné a zatím jim ani státy nepřikládají větší důležitost. Na druhé straně již mnoho zemí identifikovalo benefity a rizika spojená s využitím stablecoinů. S rostoucí rolí kryptoměn nicméně pravděpodobně uvidíme pokusy států o silné regulace. Nejčernější scénář by byl právě pokus čínské vlády o ovládnutí lokálních těžařských společnosti. To je ovšem hrozba pouze pro BTC a z dlouhodobého hlediska, i kdyby BTC selhalo, tak uspějí nakonec jiné kryptoměny.

Dušan “Dušky” Matuška, Paralelná Polis, lektor v oblasti Bitcoinu, dusanmatuska.com 

matuska

Nemyslím si, že je Bitcoin pod takouto hrozbou. V Číne sa dnes nachádza cca 70% hasrate Bitcoinu (v cca 10 pooloch). Dôvodom je náskok v efektívnej výrobe polovodičov pred konkurenciou z iných krajín a prebytok lacnej energie, prevažne z vodných elektrární (cena cca 0.05 eura na kW). Avšak týchto 70% nepatrí mining poolom. Ich vlastníci sú roztrúsení a rozhodujú o svojich strojoch individuálne. To že miningpool Poolin spravuje cca 16% hashrate neznamená že s ním vie akokoľvek nakladať a smerovať ho na útok voči Bitcoinu. Tento hashrate len cez nich tečie ale vlastníkmi sú rôzne individuálne entity. Pre vlastníkov zariadení je triviálne zmeniť pool ak by sa javil akokoľvek zákerne. Motiváciou jednotlivých minerov nie je narušiť integritu siete. Strieľali by si tým do vlastnej nohy. Teória hier funguje v Bitcoine krásne už 10 rokov a motivuje minerov k čestému konaniu. Niektorí mineri sa už dokonca sťahujú z Číny do iných krajín ako Kazachstan, kde dokonca vedia získať ešte lacnejšiu energiu, bohužiaľ prevažne z neekologických tepelných elektrární. Aj keby sa podarí na nejaký čas (na niekoľko hodín) skoordinovať 51% útok, čo považujem v Bitcoine dnes za prakticky nemožné, útočník má len obmedzené možnosti, čo vie robiť. Nevezme vám Bitcoiny z vašich adries (ak vám ich pred tým neposlal) ani nezmení pravidlá konsenzu. Vie urobiť len double spend svojich vlastných transakcií alebo pozastaví konfirmácie nových transakcií (cenzurovanie) a bude ťažiť prázdne bloky. Postupný vplyv Číny bude podľa mňa upadať, keďže kontinuálne narastá počet producentov polovodičov a mining čipov aj z iných krajín a zároveň existuje aj solídna konkurencia v oblasti ceny elektrickej energie. Napríklad ja teraz riešim minig kontajnery v Nórsku kde máme dohodnutú cenu energie na úrovni 0,04 eura za kW čo konkuruje vo veľkom Číne a je to v legislatívne stabilnom prostredí Európy. Tento trend bude podľa mňa pokračovať a vplyv Číny na mining klesať. Nech žije globálna konkurencia a tým pádom aj decentralizácia.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy “Hackni sa!”, Paralelná Polis

Juraj Bednár

Akákoľvek centralizácia moci nie je pre Bitcoin dobrá. Závisí na akej úrovni prebieha. Treba si ale aj povedať, čo ťažiari môžu a nemôžu urobiť. Majú v zásade niekoľko možností ako môžu svoju moc ovplyvniť:
  • Cenzúrovať transakcie, respektíve odďaľovať ich vyminovanie. Môžu požadovať vyššie ceny za zaradenie do bloku. Závisí od toho ako majoritný podiel na ťažbe budú mať, ale ak by sa rozhodli cenzúrovať niektoré transakcie, mohli by túto cenzúru vynútiť tak, že by nenadväzovali na bloky ťažiarov, ktorí necenzúrujú. Proti tomuto sa dá brániť investíciou do necenzúrujúcej ťažobnej sily.
  • Zaviesť “soft-fork”. Soft fork je sprísnenie pravidiel Bitcoinu. Je to ekvivalent cenzúry transakcií z pohľadu kontroly. Všetky bloky “soft forku” sú platné a všetci ich akceptujú, ale dominantní mineri neakceptujú bloky ktoré nespĺňajú sprísnené pravidlá.
  • Rozhodnúť sa nepredávať novovyťažené coiny alebo ich práve dumpovať a tak ovplyvňovať cenu
Ovplyvňovanie je možné taktiež rozhodnutím výrobcov ťažiacich strojov predávať ich prioritne v Číne a tak posilniť dominanciu minerov.
Tu je potrebné ale povedať aj to, že čím viac ťažiarov (kdekoľvek), tým je sieť bezpečnejšia. A Čínski ťažiari nie sú jedna entita.
Myslím, že v súčasnosti sú ťažiari odkiaľkoľvek najmä naši spojenci. Keďže ich výnos je v Bitcoine, majú motiváciu, aby vyťažené coiny mali čo najvyššiu hodnotu. Myslím, že dokonca aj v prípade príkazu čínskej vlády robiť niečo konkrétne zlé Bitcoinu, sa budú snažiť odolávať.

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasádor Cardano v Českej republike

Jaromír Tesař

Těžba je dnes hlavně byznys a pokud je postavený na vysoké konzumaci energie, je zcela přirozené, že se mu bude dařit jen v určitých geografických lokacích. Velcí hráči musí stlačit náklady dolů a investovat do infrastruktury. Tohle si mohou dovolit jen ti nejlepší a technicky zdatní hráči. Tohle bohužel ze hry vytlačuje menší zájemce o vstup do tohoto byznysu. Vstupní náklady na vytvoření poolu tak neustále rostou a časem to bude platit také o delegování hashrate. Je klidně možné, že jednou uvidíme patentovanou technologii, kterou si někdo nechá pro vlastní těžbu. Tím by asi celý koncept PoW skončil. 

Je potřeba vzít do úvahy technickou a sociálně společenskou stránku věci. Technicky je to o dost menší problém. Těžba závisí na existenci poolů a lidí, kteří delegují hashrate těmto poolům. Pokud je největších poolů ani ne 10 a vlastní je Číňané, můžeme se bavit o geografické centralizaci. Kdyby se v Číně stalo něco nepěkného, vzniknou časem nové pooly jinde a najde se druhé nejlepší místo na světě s levnou energií. Nepočítám se scénářem, že nastoupí vláda a otočí hashrate proti protokolu. Větší problém to může být z pohledu vnímání lidí. Decentralizace funguje na principu rovných možností pro všechny. Alespoň v rámci možností, které se stejně neustále mění díky inovacím. Rovnost příležitostí u Bitcoinu neplatí a dá se říct, že existence Bitcoinu je z pohledu byznysu výhodné hlavně pro Čínu. U zlata nemusíte řešit kdo ho za jakých podmínek vytěží. Bitcoin je na těžbě neustále životně závislí. Hodleři by se měli zajímat o to, kde a jak se Bitcoin těží. Při současné míře adopce to nikoho až tak moc nezajímá. Spekulantům je to jedno, nováčci tomu nerozumí a maxíci mají tendenci problém zlehčovat, neboť mají ekonomický zájem na tom vyzdvihovat pouze kvality. Nicméně pokud význam jednotlivých projektů více poroste, přijde na řadu také otázka kvality decentralizace. Proof-of-Stake bude vždy více decentralizovaný, neboť v něm může figurovat více producentů bloků, kteří budou rozmístěni více po světě. Pokud bude Ethereum 2.0 fungovat pár let bez problémů, může se stát králem decentralizace a to nemusí být pro Bitcoin dobrá vizitka. Decentralizace je zcela klíčová vlastnost kryptoměn a má to svůj význam. S rostoucím významem bude růst touha po zneužití moci a lépe se zneužije pár lidí v Číně, než zástupy lidí po celém světě. 

Co se týče bezpečnosti, tak zde není na úrovni hashrate co řešit. Pokud vypadne Čína, roli převezme někdo jiný. I kdyby hashrate klesl o třetinu, pořád to bude víc než dost. Bezpečnost však není jen těžbě. Je to mnohem širší téma a závisí například také na míře decentralizace. Pokud bude hashrate takový jaký je dnes, ale místo 10 majoritních poolů budou existovat jen 4, bude protokol stále bezpečný? Proti přepisu historie ano, ale nás většinou více zajímá současnost a budoucnost. Pokud bude pool operátorů málo, budou mít v rukou obrovskou moc. Ta by se měla z mého pohledu více distribuovat. Nezapomínejme na to, že do hry jednou může vstoupit nějaká politika a Bitcoin může být třeba Amerikou vnímaný jako čínský byznys, který je nežádoucí. Tohle je daleko, ale jediné na čem do budoucna záleží je kvalita decentralizace.

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptomien, Blockchain Slovakia

David Stancel

Nemyslím, si že decentralizácia Bitcoinu je výrazne ohrozená koncentráciou hashpower v Číne. To, že sú viaceré mining pooly v Číne nehovorí nič o koncentrácii ťažobného hardvéru, keďže do tých poolov sa môžu pripájať aj ťažiari z iných krajín. Navyše nové inovatívne vylepšenia v mining protokoloch ako Stratum V2 dávaju ťažiarom viac slobody ohľadom toho aké transakcie sa rozhodnú ťažiť, a teda znižujú ich závislosť na administrátoroch poolov.

Aj budúci týždeň vám prinesieme odpoveď rovnakých respondentov na ďalšiu zaujímavú otázku o kryptomenách. Nezabudnite nás sledovať aj naďalej.

1 komentár

1 komentár

  1. Avatar

    Martin

    17.08.2020 at 3:20 pm

    PoS nie je žiadne riešenie z veľmi jednoduchého dôvodu: neexistuje spôsob, ako z dvoch verzií histórie vybrať tú správnu. Tí, ktorí boli PoS stakeri v bloku 0 budú mať vždy úplnú moc.

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

VIDEO: Nový rekord Bitcoinu, inštitúcie nakupujú, LN vs. WBTC či novinky o Ethereum 2.0

Avatar

Článok

zo dňa

od

kryptonews-29-9-2020

Bitcoin vytvoril nový rekord, Grayscale skupuje ďalšie BTC, Michael Saylor vysvetlil svoj vzťah k Bitcoinu a názor na fiatové meny, WBTC brutálne predbieha Lightning Network v adopcii, ťažiari Ethereum zarábajú na poplatkoch viac ťažiari bitcoinu a o staking Ethereum je obrovský záujem. Prinášame vám nový diel súhrnu top správ posledných dní zo sveta kryptomien, ktorý pripravil YouTube kanál Zaujalo ma. Zväčša ide o novinky, ktoré ste mohli čítať práve na našom webe.

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (29.9.): Ďalší míľnik Bitcoinu, akumulácia BTC a dôležité správy Ethereum

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ropa Bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Bitcoin s novým rekordom. Tak dlho nad $10 000 ešte nikdy nebol

Bitcoin opäť vytvoril nový rekord a hoci na jeho cene nie je na prvý pohľad badateľný, môže byť pre investorov veľmi býčí. Vyjadruje totiž jeho odolnosť. Cena Bitcoinu totiž ešte nikdy predtým nebola tak dlho nad úrovňou 10 tisíc dolárov, ako v tomto čase. Ako upozornil známy propagátor Bitcoinu Anthony pompliano, Bitcoin sa drží nad úrovňou $10 000 už dlhšie než 63 dní. Ide o dlhšie obdobie, než v roku 2017, kedy dosiahol rekordnú hodnotu 20 tisíc USD. Viac sa dozviete tu.

VIDEO: Nový rekord Bitcoinu, inštitúcie nakupujú, LN vs. WBTC či novinky o Ethereum 2.0

Bitcoin vytvoril nový rekord, Grayscale skupuje ďalšie BTC, Michael Saylor vysvetlil svoj vzťah k Bitcoinu a názor na fiatové meny, WBTC brutálne predbieha Lightning Network v adopcii, ťažiari Ethereum zarábajú na poplatkoch viac ťažiari bitcoinu a o staking Ethereum je obrovský záujem. Prinášame vám nový diel súhrnu top správ posledných dní zo sveta kryptomien, ktorý pripravil YouTube kanál Zaujalo ma. Zväčša ide o novinky, ktoré ste mohli čítať práve na našom webe.

Grayscale nakúpila bitcoiny za ďalších 180 miliónov dolárov

Spoločnosť Grayscale Investments, o ktorej sme intenzívne písali najmä v prvej polovici roka pre jej výraznú akumuláciu bitcoinov, oznámila, že v priebehu posledného týždňa zvýšila hodnotu svojho Bitcoin Trust o viac ako 180 miliónov dolárov. Podľa údajov informačnej platformy ByBt Grayscale naakumulovala v priebehu posledných 7 dní presne 17 100 BTC. V čase písania článku, kedy bobuľa cena BTC 10 890 USD, mala firma pod kontrolou 449 9000 BTC v hodnote 4,9 miliardy dolárov. Ak vás zaujíma viac, otvorte si tento článok.

Kumulatívne poplatky Ethereum strmo rastú a „utekajú” Bitcoinu

Kumulatívne transakčné poplatky, ktoré boli zaplatené ťažiarom Ethereum v priebehu roku 2020 sú už takmer dvojnásobne vyššie, než hodnota poplatkov, ktoré boli zaplatené ťažiarom Bitcoinu. Výška kumulatívnych poplatkov ETH ťažiarom aktuálne predstavuje už viac než 276 miliónov dolárov, kým minerom BTC bolo v dolárovej hodnote vyplatených tento rok zatiaľ vyše 146 miliónov USD. Ide o nezvyčajný trend, pretože podľa historických čísel zarábali doposiaľ ťažiari Bitcoinu na poplatkoch suverénne najviac. Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

Údaje z testnetu ukazujú, že o staking Ethereum je veľký záujem

Prechod Ethereum do éry Ethereum 2.0 a s tým súvisiaci prechod na Proof of Stake (PoS) sa pripravuje už štyri roky. Dlho očakávané spustenie ETH 2.0 je však už konečne výrazne bližšie. Z údajov blockchain explorera Ethereum s názvom beanconcha.in vyplýva, že v testnete ETH2 s názvom Medalla testnet bolo aktivovaných už viac ako 60 000 uzlov validátorov, ktorí  do stakingu kolektívne zapojili už viac ako 2 milióny testnet ETHerov známych ako “Görli ETH”. Viac sme sa tejto téme venovali tu.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku. 

Čítať ďalej

Bitcoin

Kumulatívne poplatky Ethereum strmo rastú a „utekajú” Bitcoinu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Ethereum

Kumulatívne transakčné poplatky, ktoré boli zaplatené ťažiarom Ethereum v priebehu roku 2020 sú už takmer dvojnásobne vyššie, než hodnota poplatkov, ktoré boli zaplatené ťažiarom Bitcoinu.

Výška kumulatívnych poplatkov ETH ťažiarom aktuálne predstavuje už viac než 276 miliónov dolárov, kým minerom BTC bolo v dolárovej hodnote vyplatených tento rok zatiaľ vyše 146 miliónov USD.

Z grafu Coinmetrics vyplýva, že poplatky zaplatené ťažiarom Ethereum začali prudko rásť až v druhej polovici roka po spustení DeFi projektu Compound. Až do 12. augusta platilo, že viac zarábali na poplatkoch ťažiari Bitcoinu.

Ťažiari bitocinu zarábali až doteraz na poplatkoch za transakcie suverénne najviac. Ešte minulý rok boli ich príjmy 5-násobne vyššie, než u ťažiarov Ethereum nehovoriach o ťažiaroch iných altcoinov postavených na Proof of Work.

Príjmy ťažiarov ETH začali prudšie rásť až v júni tohto roku, keď sa začala prudko navyšovať aktivita na sieti a s ňou aj priemerný poplatok za jednu transakciu. Ethereum v období od augusta do septembra prekonalo v tomto smere všetky predchádzajúce rekordy a pre niektorých/bežných účastníkov siete sa začalo stávať pre vysoké náklady za transakcie nepoužiteľným resp. veľmi nevýhodným.

Túto zmenu možno pripísať obrovskému rozmachu DeFi sektora a yeld farmingu, ktorý má vplyv na početnosť transakcii.

Kým Ethereum plánuje prechod na generáciu Ethereum 2.0 a Proof of Stake konsenzus, kedy sa už Ethereum nebude ťažiť, ale „stakovať“, čím sa znížia transakčné poplatky a transakcie budú výrazne rýchlejšie, v prípade Bitcoinu bude postupne čoraz dôležitejšie, aby celková hodnota poplatkov za transakcie rástla.

Kým v súčasnosti ťažiari Bitcoinu profitujú najmä z predaja vyťažených bitcoinov (v súčasnosti vedia vyťažiť z jedného bloku 6.25 BTC), toto číslo sa bude každé štyri roky zmenšovať o polovicu. Aby zostal ekosystém Bitcoinu zdravý a ťažiari pokračovali vo svojej činnosti aj v ďalších dekádach, je nutné, aby sa im strata príjmov z predaja novo vyťažených bitcoinov kompenzovala tým, že zarobia viac práve na poplatkoch. Ak by sa tak nestalo, bezpečnosť a aj samotná existencia bitcoinu by bola vážne ohrozená.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Grayscale nakúpila bitcoiny za ďalších 180 miliónov dolárov

Avatar

Článok

zo dňa

od

grayscale

Spoločnosť Grayscale Investments, o ktorej sme intenzívne písali najmä v prvej polovici roka pre jej výraznú akumuláciu bitcoinov, oznámila, že v priebehu posledného týždňa zvýšila hodnotu svojho Bitcoin Trust o viac ako 180 miliónov dolárov.

Podľa údajov informačnej platformy ByBt Grayscale naakumulovala v priebehu posledných 7 dní presne 17 100 BTC. V čase písania článku, kedy bobuľa cena BTC 10 890 USD, mala firma pod kontrolou 449 9000 BTC v hodnote 4,9 miliardy dolárov.

Z týchto čísiel vyplýva, že Grayscale kontroluje 2,4% všetkých bitcoinov, ktoré sú aktuálne v obehu. Podľa dát portálu CoinMarketCap je ich v súčasnosti už vyše 18 500 000.

Vyťažiť zostáva už len 11,9% bitcoinov, nakoľko ponuka je vopred obmedzená na 21 000 000 BTC. Ak by aj Grayscale od tohto momentu nekúpila žiadny nový Bitcoin, v roku 2140, kedy sa vyťaží posledný, by mala pri súčasnom držaní pod kontrolou až dve percentá z nich.

Firma Grayscale nie je jedinou, ktorá v poslednom období skupuje bitcoiny. Len nedávno spoločnosť Microstrategy oznámila, že nakúpila bitcoiny za 175 miliónov dolárov, čím navýšila počet držaných bitcoinov na 38 250. Jej CEO Michael Saylor tvrdí, že Microstrategy prechádza na “bitcoinový štandard”, pretože vo firme už nepovažujú za držiteľa hodnoty tradičné fiatové meny, ktoré sú ovplyvnené centrálnymi bankami a politickými vplyvmi.

Barry Silbert, ktorý je šéfom Grayscale, k nákupu bitcoinov zo strany Microstrategy pred dvoma týždňami vtipne poznamenal, že firmy vstúpili do zaujímavého závodu, ktorej sa podarí nakúpiť viac bitcoinov.

Grayscale okrem bitcoinu vlastní aj Ethereum, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Horizen, Litecoin, Stellar Lumens, XRP a Zcash. Celková hodnota kryptomien, ktoré aktuálne drží, je pri súčasných cenách 5,8 miliardy USD. To je pre ilustráciu viac, než je trhová kapitalizácia Bitcoin Cash, Binance COin Pokladot, Chainlink či Cardano.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoin s novým rekordom. Tak dlho nad $10 000 ešte nikdy nebol

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-hulk

Bitcoin opäť vytvoril nový rekord a hoci na jeho cene nie je na prvý pohľad badateľný, môže byť pre investorov veľmi býčí. Vyjadruje totiž jeho odolnosť. Cena Bitcoinu totiž ešte nikdy predtým nebola tak dlho nad úrovňou 10 tisíc dolárov, ako v tomto čase.

Ako upozornil známy propagátor Bitcoinu Anthony Pompliano, Bitcoin sa drží nad úrovňou $10 000 už dlhšie než 63 dní. Ide o dlhšie obdobie, než v roku 2017, kedy dosiahol rekordnú hodnotu 20 tisíc USD.

,,Vážený neprajníci Bitcoinu. Bitcoin práve dosiahol rekordných 63 dní v kuse s cenou nad 10 tisíc dolárov a vykazuje jednoznačne náznaky, že pôjde vyššie,” upozornil Pompliano včera na Twitteri a dodal: ,,Trh ukazuje, že vaše medvedie nálady sú nesprávne. Čas na kapituláciu je tu vždy, pridajte sa k večierku. Ľúbim vás. Pomp.”

Častokrát citovaný trader Michael van de Poppe si napriek optimizmu Pompliana myslí, že priestor pre pokles ceny BTC napriek býčím signálom tu ešte existuje. Upozornil totiž na stále nevyplnený CME gap na úrovni okolo 9600 dolárov. Krátky nedávny prepad na 9800 USD (denná sviečka skončila nad $10 000) podľa jeho názoru na vyplnenie Gapu nestačil.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Čaká nás obrovský presun bohatstva. Viete, do ktorej generácie patríte?

Avatar

Článok

zo dňa

od

generacie

Ste mileniál, Baby Boomer, alebo patríte ku Generácii Y či X? Každá z týchto generácii má svoje typické charakteristické vlastnosti a tiež vlastní určitú časť svetového bohatstva. Pozrite si zaujímavé video z dielne YouTube kanálu Zaujalo ma, z ktorého sa dozviete nielen to, do ktorej generácie patríte, ale aj to, že už v najbližších rokoch dôjde medzi dvomi mimoriadne dôležitými generáciami k veľkému presunu bohatstva a dotkne sa to prakticky každého z nás. Nuž a zásadný vplyv to môže mať aj na Bitcoin, ktorý možno bude napríklad pre generáciu Alpha v jej dospelosti už absolútne prirodzenou záležitosťou.

Čítať ďalej

Analýzy

Analýza Bitcoinu (28.9.): O BTC rozhodne prieraz úrovne 11 200 USD

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin

Kryptonovinky na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prinášajú pravidelné aktualizácie k Bitcoinu. Dnes sa na kráľa kryptomien pozrel Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Ještě minulý týden to s bitcoinem vypadalo poměrně dost bledě a velcí hráči si připravovali medvědí vlajku, aby měly pohybové indikátory výše, a mohli bitcoin sestřelit dolů. Aktuálně se na bitcoinu tvoří triangl a sestřel byl zastavený. My se podíváme, proč je úroveň 11 200 USD tak důležitá.

BTC/USD

Minulý týden jsem avizoval růstový kanál, který bude proražený směrem dolů. Což se také stalo a BTC měl pokračovat dolů, ale větší hráči to na supportu vybrali a tím vytvořili triangl – respektive vyšší minimum. Tento triangl má horní hranu, která je zároveň na doteku rezistence, kam by se měl bitcoin vydat před dokončením trianglu.

Analýza BTC/USD

Analýza BTC/USD

Vidíme, že růstové objemy klesají a růst BTC se nyní zastaví a začne konsolidovat v trianglu. Následně přijde pohyb. Osobně jsme 60 % pro pád a 40 % pro růst. Důležité je sledovat, kde ukončí denní svíce po průrazu 11 200 USD.

Dominance bitcoinu

Na grafu nyní dochází k restování hranu downtrendu. Dominance by se teď měla odrazit směrem vzhůru s cílem 63-64 %, než se stočí zpět dolů a vytvoří nové minimum. Pokud se dominance vrátí zpět do kanálu, budeme pokračovat dolů – nyní je to zásadní.

Analýza dominance BTC

Kapitalizace kryptoměn

Aktuálně se na kapitalizaci kryptoměn blížíme do rezistence, která by měla kapitalizaci opět stáhnout dolů. Kapitalizace se může několik týdnů pohybovat právě mezi supportem a rezistencí, které jsou vyznačené v grafu.

Analýza kapitaliza kryptoměn

Analýza kapitaliza kryptoměn

Kapitalizace altcoinů

Graf kapitalizace altcoinů je možná jedním z nejvíc bullish grafů aktuálně. Support byl udržený a dokonce odrazy jsou hodně ostré. Pokud chceme, aby altcoiny připravily další rallye musí se udržet support na 125 mld. USD. Vzhledem k tomu, že altcoiny můžou být pod tlakem s rostoucí dominancí, budou to mít dost složité. Ovšem tento graf nevypadá nyní tak hrozivě díky reakci na supportu.

Analýza kapitalice altcoinů

Analýza kapitalice altcoinů

Závěr analýzy

I přestože bitcoin zastavil svůj pád a některé altcoiny překonaly své klesající korekce, byl bych na trzích velmi opatrný. Americké indexy vypadají, že porostou ten týden, proto by měl růst i bitcoin. U altcoinů čekám spíše konsolidaci a stagnace. Už jsem poslal včera dva limitní signály a pro další obchody budu trpělivý. Hedging ETH i BTC jsem se ziskem namnožených mincí ukončil a nyní nechávám portfolio dýchat.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (28.9.): Míľnik Bitcoinu, bezpečnosť búrz, DeFi ošiaľ a Ethereum

Avatar

Článok

zo dňa

od

kryptomeny

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Kryptoburzy sú vo svojej podstate zraniteľné. Treba s tým rátať

Téma bezpečnosti kryptomenových búrz je po hacku burzy KuCoin, z ktorej zmizli kryptomeny v hodnote vyše 150 miliónov dolárov, opäť viac než aktuálna. Generálny riaditeľ firmy ByBit Ben Zhou, ktorý patrí aj medzi spoluzakladateľov burzy Binance, v v rozhovore pre Cointelegraph zopakoval, že každá centralizovaná aplikácia, kde patria aj burzy s kryptomenami, je už vo svojej podstate náchylná k hacknutiu. Ako sa chrániť sa dozviete v tomto článku.

VIDEO: Čaká nás obrovský presun bohatstva. Viete, do ktorej generácie patríte?

Ste mileniál, Baby Boomer, alebo patríte ku Generácii Y či X? Každá z týchto generácii má svoje typické charakteristické vlastnosti a tiež vlastní určitú časť svetového bohatstva. Pozrite si zaujímavé video z dielne YouTube kanálu Zaujalo ma, z ktorého sa dozviete nielen to, do ktorej generácie patríte, ale aj to, že už v najbližších rokoch dôjde medzi dvomi mimoriadne dôležitými generáciami k veľkému presunu bohatstva a dotkne sa to prakticky každého z nás. Nuž a zásadný vplyv to môže mať aj na Bitcoin, ktorý možno bude napríklad pre generáciu Alpha v jej dospelosti už absolútne prirodzenou záležitosťou.

Vyťažiť treba už len 2,5 milióna bitcoinov

Spoločnosť ChartBTC upozornila, že koncom týždňa sa bitcoinovým ťažiarom podarilo prekonať hranicu 18 500 000 vyťažených BTC. To znamená, že do ukončenia ťažby najznámejšej kryptomeny zostáva vyťažiť už “len” 2,5 milióna BTC. Proces ich uvedenia do obehu až po posledný bitcoin však bude trvať ešte viac než 100 rokov. ChartBTC  zároveň upozornil, že polovica zo zostávajúcich 2,5 milióna BTC, bude vyťažená v nasledujúcich štyroch rokoch. Viac sa dozviete v tomto článku.

Humbug okolo DeFi ešte len začne, tvrdí zakladateľ NEO

Zakladateľ kryptomeny NEO, Da Hongfei, sa domnieva, že ošiaľ okolo decentralizovaného financovania (DeFi) je len na začiatku. DeFi podľa neho prináša na trh úplne nové typy aktív, ktoré umožňujú ľudom prístup k financiám prakticky kedykoľvek a z kadiaľkoľvek. Verí, že tento nový sektor bude mať preto na budúcu ekonomiku významný dopad. Predpovedá, že ľudia vďaka tomu v budúcnosti nebudú už nutne potrebovať banky, pretože sa budú môcť obrániť na DeFi. Poukázal taktiež na to, že ľudia sú k možnostiam získavať financie aj z iných zdrojov, než bánk, prirodzene otvorení. Ako príklad použil finančné služby, ktoré ponúkajú firmy ako Alipay či WeChat v Číne, ktoré sú veľmi populárne.

Ethereum nie je pripravené na DeFi šialenstvo

Matematik Martin Foehler, ktorý je bývalým manažérom hedgeových fondov a zakladateľom rakúskej kryptomenovej platformy Morpher, upozornil, že hoci je Ethereum v súčasnosti to najlepšie, čo má blockchain priemysel, nemusí to stačiť pre rastúci ošiaľ okolo DeFi projektov. Téme sme sa viac venovali tu.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku. 

Čítať ďalej

Bitcoin

Vyťažiť zostáva “už len” 2,5 milióna bitcoinov

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-explozia

Spoločnosť ChartBTC upozornila, že koncom týždňa sa bitcoinovým ťažiarom podarilo prekonať hranicu 18 500 000 vyťažených BTC. To znamená, že do ukončenia ťažby najznámejšej kryptomeny zostáva vyťažiť už “len” 2,5 milióna BTC. Proces ich uvedenia do obehu až po posledný bitcoin však bude trvať ešte viac než 100 rokov.

ChartBTC  zároveň upozornil, že polovica zo zostávajúcich 2,5 milióna BTC, bude vyťažená v nasledujúcich štyroch rokoch. Do roku 2024 až do momentu ďalšieho halvingu, sa totiž vyťaží každých priemerne 10 minút 6,25 BTC. Od halvingu v roku 2024 to už bude len 3,125 BTC (a každé ďalšie 4 roky sa tento pomer zníži o ďalšiu polovicu). Vďaka procesu neustáleho znižovania odmeny pre ťažiarov v podobe novovyťažených bitcoinov sa bude Bitcoin ťažiť až do roku 2140, no každé ďalšie štyri roky bude tých bitcoinov výrazne menej.

Bitcoiny sa vďaka tomuto procesu stávajú vzácnejšie. Nových bitconov, ktoré mierna na trh a sú na predaj, je totiž čoraz menej. Hlavnými predajcami Bitcoinov sú totiž práve jeho ťažiari a krypotmenové burzy. Skutočnosť, že počet bitcoinov, ktoré držia burzy sa posledné mesiace neustále znižuje v kombinácii s tým, že ťažiari majú menej bitcoinov na predaj, zvýrazňuje vzácnosť tejto kryptomeny. Ide o jeden zo základných pilierov, od ktorých sa odrážajú tí, ktorí hovoria, že Bitcoin sa stáva držiteľom hodnoty a preto bude jeho hodnota rokmi stále rásť.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Kryptoburzy sú vo svojej podstate zraniteľné. Treba s tým rátať

Avatar

Článok

zo dňa

od

hacker

Téma bezpečnosti kryptomenových búrz je po hacku burzy KuCoin, z ktorej zmizli kryptomeny v hodnote vyše 150 miliónov dolárov, opäť viac než aktuálna.

Generálny riaditeľ firmy ByBit Ben Zhou, ktorý patrí aj medzi spoluzakladateľov burzy Binance, v v rozhovore pre Cointelegraph zopakoval, že každá centralizovaná aplikácia, kde patria aj burzy s kryptomenami, je už vo svojej podstate náchylná k hacknutiu. Ich zabezpečenie preto musí byť primárnym cieľom jej majiteľov.

Zhou upozornil, že drvivá väčšina búrz drží značnú časť svojich kryptomien (teda kryptomien ich používateľov) na horúcich peňaženkách, čo vytvára priestor pre ich krádež. Horúce peňaženky sú totiž omnoho náchylnejšie na hacknutie. “Studené peňaženky” sú omnoho bezpečnejšie, pretože nie sú pripojené k internetu, avšak keďže nie sú pripojené k internetu, nemožno kryptomeny okamžite prevádzať, čo je vec, ktorú užívatelia búrz potrebujú.

Investície do bezpečnosti by mali byť preto prioritou každého prevádzkovateľa burzy. Primárny fokus musí mieriť na neustále odhaľovanie zraniteľných miest. ,,Akýkoľvek bezpečnostný systém by mal chrániť informácie vo všetkych bodoch interakcie. To znamená, že (burzy) musia chrániť aj dáta užívateľov od procesu ich registrácie, prihlásenie, obchodovanie, až po akékoľvek iné výmeny informácií medzi užívateľom a burzou.

Zhou odporúča burzám, aby najímali najlepších a renomovaných bezpečnostných konzultantov, ktorí budú neustále realizovať penetračné testovanie. Taktiež odporúča bounty programy za odhaľovanie chýb pre tzv. bielych hackerov, ktorí testujú bezpečnosť systémov bez nekalých úmyslov.

Riziko hacku centralizovaných búrz bude však existovať vždy. Preto na našom webe neustále opakujeme, aby ste na burzách nedržali kryptomeny, s ktorými aktuálne neobchodujete. Vystavujete sa tým neprimeranému riziku.

Pozrite si video o tom, ako správne držať kryptomeny:

Zdroj: cointelegraph 

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-