Sme aj na sociálnych sieťach

Omluvte prosím dočasnou nedostupnost některých článků a služeb, probíhá plánovaná údržba stránek.


Bitcoin

ANKETA: Ohrozuje decentralizáciu Bitcoinu vplyv Číny na jeho ťažbu? Odpovedali Cabaj, Matuška, Kracík, Tesař, Bednár a Stancel

Článok

zo dňa

ANKETA-SK

Po niekoľkotýždňovej pauze sa vraciame k populárnej rubrike, v ktorej sa pýtame respondentov na zaujímavé aktuálne témy zo sveta kryptomien. Nakoľko v priebehu posledného týždňa sa objavilo niekoľko článkov poukazujúcich na silnú koncentráciu ťažby Bitcoinu v Číne (viac než 65% celkového hashrate), zaujímal nás názor odborníkov, do akej miery ohrozuje tento faktor decentralizáciu a samotnú bezpečnosť Bitcoinu.

Naša otázka pre všetkých respondentov:
Ohrozuje decentralizáciu Bitcoinu výrazný vplyv Číny na jeho ťažbu? Môže to ohroziť samotnú bezpečnosť Bitcoinu?

Andrej Cabaj, Bunkeroid

Andrej Cabaj

Kratka odpoved je: NIE. Zložitejšia odpoveď je skrytá v kombinácii technických, ekonomických a politických podmienok miestnej čínskej komunity okolo krypto – ťažobného priemyslu.

Poďme si najskôr prebrať východiskové predpoklady a výhody, ktorými disponuje čínska krypto komunita: ASIC chipy: dnešný minerský priemysel beží na ASICoch.. čo sa skrýva za týmto pojmom? Definícia znie: Application-Specific Integrated Circuit. V čom spočívajú tie špecifiká minerských čipov? Ako určite viete, minovanie je v podstate hľadanie unikátneho HASHu uskutočnených transakcií v sieti. No a tieto HASHe sú vždy celé čísla !!! Z pohľadu technického je nutné sa v procesorovej jednotke zbaviť všetkého balastu, operujúceho s číslami s plávajúcou desatinnou čiarkou a dokonca aj stavového bitu signalizujúceho záporné číslo nakoľko HASH je vždy číslo kladné. Výsledkom je integrovaný obvod (chip) procesorového typu, zbavený všetkých registrov a aritmetických jednotiek operujúcich s plávajúcou desatinnou čiarkou, ako je obvyklé v bežných procesoroch. ASIC je teda primitívny integrovaný obvod na jednoduché matematické operácie s integrovaným generátorom náhodných čísel s mohutnejšou vyrovnávacou pamäťou na masívny prítok digitálnych HASHov transakcií. NIkto pri zmysloch v Európe alebo USA túto primitívnu technológiu nepotrebuje vyvíjať kvôli jej absurdnej jednoduchosti. Nastupuje teda Číňan 😃.

Jediným „užitočným“ výsledkom spomenutej operácie je nájdenie špecifického HASHu potrebného na na validáciu bloku každých cca 10 minút, pričom absolútna väčšina výkonu tohto čipu sa zmení iba na teplo z pomerne vysokého príkonu elektrickej energie. Tu nastupuje ďalší problém. Odkiaľ tú energiu zobrať? Nastupuje teda sada ekonomických aspektov. Prvým je daňové zaťaženie. Spotrebné dane a poplatky za energiu sú v civilizovaných krajinách absurdne vysoké. Tie skvelé dotácie na budovanie enviro zdrojov pochádzajú iba zo zdanenia spotreby elektrickej energie, spotrebovanej našim miestnym obyvateľstvom a priemyslom. Nakoľko tento typ zdanenia v Číne nejestvuje, majú absolútnu výhodu oproti miestnym podmienkam, kde dane a poplatky sú vyššie ako celková cena spotrebovanej energie. Tomuto sa ale v miestnych podmienkach niektoré podnikateľské subjekty dokážu vyhnúť, využijúc aktuálnu disproporciu v spotrebe a zmluvných dodávok energie plus synergie s nekompetentnými a nepružnými dodávateľmi zdrojov. Týchto šikovných podnikateľov je však žalostne málo a je to pomerne riziková kalkulácia.

Čína má ale problémy iného charakteru. V odľahlých oblastiach krajiny boli vybudované a sú prevádzkované gigantické (aj na pomery v číne) energetické zdroje primárne vodného cyklu. Tieto zdroje produkujú enormné množstvá stabilnej energie, ktorú niet možností, vzhľadom na obrovskú rozlohu krajiny a nedobudovanú rozvodnú sieť efektívne distribuovať v čase a priestore. Takto nezmyselne produkovaná energia prichádza doslova vnivoč !!! S jedinou výnimkou… gigantické, pomerne mobilné „miner“ farmy ASIC chipov (úsmev).

Investície do týchto mega fariem pochádzajú primárne zo zahraničia a z miestneho, pomerov znalého, prostredia. Samozrejmá je kombinácia týchto zdrojov. No a tu nastupuje politická stránka veci. Komunistickou stranou odchovaní riaditelia lokálnych energetických mega zdrojov nutne potrebujú tržby kvôli ekonomickým čiernym číslám, ale v duchu všetkých „dobrých“ komunistických tradícií musí byť profit z týchto operácií rozdelený príslušným vedúcim a riadiacim zložkám miestnej moci… u nás je to známe pod pojmom „korupcia“. To znamená, že byrokracia (v našich podmienkach) je ekvivalentom čínskej korupcie a doplácajú na to iba naši občania. Na rozdiel od Číny nemáme zbytočné giga zdroje energie.

Zhrnutie: BITCOIN a jeho technológia sa dokáže prispôsobiť a využiť akýkoľvek systém, ktorý dokážeme vymyslieť. Bolo by nezmyselné, aby lokálny hráči pristúpili na 51% atack na sieť, pretože aktéri by úplne zničili svoje ekonomické výhody v ťažko vybudovanom a financovanom systéme. Jednoducho povedané – iba úplný idiot si zareže vlastnú zlatú sliepku, a to ani za cenu ideológiou zatemnenej mysle ktorá má motto „je jedno či je mačka čierna alebo biela, hlavne že chytá myši“.

P.S. V troj paritnom systéme USER-NODE-MINER je miner iba a len otrokom systému. Dôležitým, ale nie hlavným. Tým bude vždy USER a najlepšie USER prevádzkujúci decentralizovaný full NODE. Ale o tom snáď pohovoríme nabudúce.

Adam Kracík, nezávislý žurnalista o kryptomenách

Adam Kracík

Určitě. Je to slabina PoW, které ja závislé na cenách elektřiny, což je externí faktor sítě. Ten problém je, že zrovna Čína je komunistická diktatura, která se velmi negativně staví ke svobodným technologiím (Viz. např. velký čínský firewall). Potenciální nebezpečí je v tom, že jednak je btc farmy lehké identifikovat (kvůli spotřebě elektřiny) a druhak, že komunistická vláda má v zemi neomezenou moc a tudíž se může lokální establishment rozhodnout, že farmy v podstatě zabaví. Tím by čínská vláda získala těžařskou dominanci. Zatím takovou tendenci není vidět, ale existují i menší možnosti. Na transparentním blockchainu se např. dají do jisté míry identifikovat transakce a následně by je tak potají čínská vláda mohla zkoušet cenzurovat. V podstatě se tak jedná o možné riziko, které se zatím nerealizovalo, ale o ohrožení se rozhodně jedná a není radno jej podceňovat. V tomto ohledu vidím jako vyspělejší systém těžby PoS. Ten nakonec eliminuje externí faktory jako nízkou cenu elektriky či lokaci výrobců tzv. ASIC minerů, což je samozřejmě další problém, když jich naprostá většina vzniká v Číně. PoS má samozřejmě také své problémy a v tuto chvíli je nejpalčivější problém vysoká koncentrace mincí na několika málo velkých burzách. Kryptoměny jsou prozatím v globálním hledisku naprosto bezvýznamné a zatím jim ani státy nepřikládají větší důležitost. Na druhé straně již mnoho zemí identifikovalo benefity a rizika spojená s využitím stablecoinů. S rostoucí rolí kryptoměn nicméně pravděpodobně uvidíme pokusy států o silné regulace. Nejčernější scénář by byl právě pokus čínské vlády o ovládnutí lokálních těžařských společnosti. To je ovšem hrozba pouze pro BTC a z dlouhodobého hlediska, i kdyby BTC selhalo, tak uspějí nakonec jiné kryptoměny.

Dušan „Dušky“ Matuška, Paralelná Polis, lektor v oblasti Bitcoinu, dusanmatuska.com 

matuska

Nemyslím si, že je Bitcoin pod takouto hrozbou. V Číne sa dnes nachádza cca 70% hasrate Bitcoinu (v cca 10 pooloch). Dôvodom je náskok v efektívnej výrobe polovodičov pred konkurenciou z iných krajín a prebytok lacnej energie, prevažne z vodných elektrární (cena cca 0.05 eura na kW). Avšak týchto 70% nepatrí mining poolom. Ich vlastníci sú roztrúsení a rozhodujú o svojich strojoch individuálne. To že miningpool Poolin spravuje cca 16% hashrate neznamená že s ním vie akokoľvek nakladať a smerovať ho na útok voči Bitcoinu. Tento hashrate len cez nich tečie ale vlastníkmi sú rôzne individuálne entity. Pre vlastníkov zariadení je triviálne zmeniť pool ak by sa javil akokoľvek zákerne. Motiváciou jednotlivých minerov nie je narušiť integritu siete. Strieľali by si tým do vlastnej nohy. Teória hier funguje v Bitcoine krásne už 10 rokov a motivuje minerov k čestému konaniu. Niektorí mineri sa už dokonca sťahujú z Číny do iných krajín ako Kazachstan, kde dokonca vedia získať ešte lacnejšiu energiu, bohužiaľ prevažne z neekologických tepelných elektrární. Aj keby sa podarí na nejaký čas (na niekoľko hodín) skoordinovať 51% útok, čo považujem v Bitcoine dnes za prakticky nemožné, útočník má len obmedzené možnosti, čo vie robiť. Nevezme vám Bitcoiny z vašich adries (ak vám ich pred tým neposlal) ani nezmení pravidlá konsenzu. Vie urobiť len double spend svojich vlastných transakcií alebo pozastaví konfirmácie nových transakcií (cenzurovanie) a bude ťažiť prázdne bloky. Postupný vplyv Číny bude podľa mňa upadať, keďže kontinuálne narastá počet producentov polovodičov a mining čipov aj z iných krajín a zároveň existuje aj solídna konkurencia v oblasti ceny elektrickej energie. Napríklad ja teraz riešim minig kontajnery v Nórsku kde máme dohodnutú cenu energie na úrovni 0,04 eura za kW čo konkuruje vo veľkom Číne a je to v legislatívne stabilnom prostredí Európy. Tento trend bude podľa mňa pokračovať a vplyv Číny na mining klesať. Nech žije globálna konkurencia a tým pádom aj decentralizácia.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy „Hackni sa!“, Paralelná Polis

Juraj Bednár

Akákoľvek centralizácia moci nie je pre Bitcoin dobrá. Závisí na akej úrovni prebieha. Treba si ale aj povedať, čo ťažiari môžu a nemôžu urobiť. Majú v zásade niekoľko možností ako môžu svoju moc ovplyvniť:
  • Cenzúrovať transakcie, respektíve odďaľovať ich vyminovanie. Môžu požadovať vyššie ceny za zaradenie do bloku. Závisí od toho ako majoritný podiel na ťažbe budú mať, ale ak by sa rozhodli cenzúrovať niektoré transakcie, mohli by túto cenzúru vynútiť tak, že by nenadväzovali na bloky ťažiarov, ktorí necenzúrujú. Proti tomuto sa dá brániť investíciou do necenzúrujúcej ťažobnej sily.
  • Zaviesť „soft-fork“. Soft fork je sprísnenie pravidiel Bitcoinu. Je to ekvivalent cenzúry transakcií z pohľadu kontroly. Všetky bloky „soft forku“ sú platné a všetci ich akceptujú, ale dominantní mineri neakceptujú bloky ktoré nespĺňajú sprísnené pravidlá.
  • Rozhodnúť sa nepredávať novovyťažené coiny alebo ich práve dumpovať a tak ovplyvňovať cenu
Ovplyvňovanie je možné taktiež rozhodnutím výrobcov ťažiacich strojov predávať ich prioritne v Číne a tak posilniť dominanciu minerov.
Tu je potrebné ale povedať aj to, že čím viac ťažiarov (kdekoľvek), tým je sieť bezpečnejšia. A Čínski ťažiari nie sú jedna entita.
Myslím, že v súčasnosti sú ťažiari odkiaľkoľvek najmä naši spojenci. Keďže ich výnos je v Bitcoine, majú motiváciu, aby vyťažené coiny mali čo najvyššiu hodnotu. Myslím, že dokonca aj v prípade príkazu čínskej vlády robiť niečo konkrétne zlé Bitcoinu, sa budú snažiť odolávať.

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasádor Cardano v Českej republike

Jaromír Tesař

Těžba je dnes hlavně byznys a pokud je postavený na vysoké konzumaci energie, je zcela přirozené, že se mu bude dařit jen v určitých geografických lokacích. Velcí hráči musí stlačit náklady dolů a investovat do infrastruktury. Tohle si mohou dovolit jen ti nejlepší a technicky zdatní hráči. Tohle bohužel ze hry vytlačuje menší zájemce o vstup do tohoto byznysu. Vstupní náklady na vytvoření poolu tak neustále rostou a časem to bude platit také o delegování hashrate. Je klidně možné, že jednou uvidíme patentovanou technologii, kterou si někdo nechá pro vlastní těžbu. Tím by asi celý koncept PoW skončil. 

Je potřeba vzít do úvahy technickou a sociálně společenskou stránku věci. Technicky je to o dost menší problém. Těžba závisí na existenci poolů a lidí, kteří delegují hashrate těmto poolům. Pokud je největších poolů ani ne 10 a vlastní je Číňané, můžeme se bavit o geografické centralizaci. Kdyby se v Číně stalo něco nepěkného, vzniknou časem nové pooly jinde a najde se druhé nejlepší místo na světě s levnou energií. Nepočítám se scénářem, že nastoupí vláda a otočí hashrate proti protokolu. Větší problém to může být z pohledu vnímání lidí. Decentralizace funguje na principu rovných možností pro všechny. Alespoň v rámci možností, které se stejně neustále mění díky inovacím. Rovnost příležitostí u Bitcoinu neplatí a dá se říct, že existence Bitcoinu je z pohledu byznysu výhodné hlavně pro Čínu. U zlata nemusíte řešit kdo ho za jakých podmínek vytěží. Bitcoin je na těžbě neustále životně závislí. Hodleři by se měli zajímat o to, kde a jak se Bitcoin těží. Při současné míře adopce to nikoho až tak moc nezajímá. Spekulantům je to jedno, nováčci tomu nerozumí a maxíci mají tendenci problém zlehčovat, neboť mají ekonomický zájem na tom vyzdvihovat pouze kvality. Nicméně pokud význam jednotlivých projektů více poroste, přijde na řadu také otázka kvality decentralizace. Proof-of-Stake bude vždy více decentralizovaný, neboť v něm může figurovat více producentů bloků, kteří budou rozmístěni více po světě. Pokud bude Ethereum 2.0 fungovat pár let bez problémů, může se stát králem decentralizace a to nemusí být pro Bitcoin dobrá vizitka. Decentralizace je zcela klíčová vlastnost kryptoměn a má to svůj význam. S rostoucím významem bude růst touha po zneužití moci a lépe se zneužije pár lidí v Číně, než zástupy lidí po celém světě. 

Co se týče bezpečnosti, tak zde není na úrovni hashrate co řešit. Pokud vypadne Čína, roli převezme někdo jiný. I kdyby hashrate klesl o třetinu, pořád to bude víc než dost. Bezpečnost však není jen těžbě. Je to mnohem širší téma a závisí například také na míře decentralizace. Pokud bude hashrate takový jaký je dnes, ale místo 10 majoritních poolů budou existovat jen 4, bude protokol stále bezpečný? Proti přepisu historie ano, ale nás většinou více zajímá současnost a budoucnost. Pokud bude pool operátorů málo, budou mít v rukou obrovskou moc. Ta by se měla z mého pohledu více distribuovat. Nezapomínejme na to, že do hry jednou může vstoupit nějaká politika a Bitcoin může být třeba Amerikou vnímaný jako čínský byznys, který je nežádoucí. Tohle je daleko, ale jediné na čem do budoucna záleží je kvalita decentralizace.

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptomien, Blockchain Slovakia

David Stancel

Nemyslím, si že decentralizácia Bitcoinu je výrazne ohrozená koncentráciou hashpower v Číne. To, že sú viaceré mining pooly v Číne nehovorí nič o koncentrácii ťažobného hardvéru, keďže do tých poolov sa môžu pripájať aj ťažiari z iných krajín. Navyše nové inovatívne vylepšenia v mining protokoloch ako Stratum V2 dávaju ťažiarom viac slobody ohľadom toho aké transakcie sa rozhodnú ťažiť, a teda znižujú ich závislosť na administrátoroch poolov.

Aj budúci týždeň vám prinesieme odpoveď rovnakých respondentov na ďalšiu zaujímavú otázku o kryptomenách. Nezabudnite nás sledovať aj naďalej.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

1 komentár

1 komentár

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Analýzy

Analýza: Výhľad pro rok 2021, pohľad na Bitcoin, Ethereum a US dolár

Článok

zo dňa

Dnešnú analýzu Bitcoinu, Ethereum, Litecoin a amerického doláru prináša Petr Plecháč – analytik finančných trhov, burzový trader, investor a zakladateľ burzového portálu TradeCZ.cz

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Sentiment na trzích

První obchodní týden v novém roce se nese ve znamení zvýšené volatility napříč všemi trhy. V pondělí jsme byli svědky růstu akciového trhu v premarketu, aby indexy SP500 či NASDAQ zakončily seanci v červených číslech. Podobný pohled se nám naskytl také v případě ropy, naopak americký dolar zpevnil.

Pokles na akciovém trhu, růst ceny zlata a zpevnění dolaru… tento stav nazýváme nervozitou až strachem, což podtrhnul také růst indexu strachu VIX. Strach do trhů vneslo především blížící se hlasování v Georgii, kde se rozhodne o rozložení Senátu USA na minimálně další dva roky. Pokud by obě křesla získali demokraté, pak by sice pravděpodobně za administrativy Joe Bidena přišly další stimuly a tištění peněz, ale i vyšší daně, a lze předpokládat, že demokraté by akciovým trhům příliš „nešli na ruku“.

Rok 2021 bude především o zvládnutí pandemie koronaviru COVID-19 a nastartování ekonomik. Trh počítá s proočkováním obyvatel do léta, které zaručí klidnou příští zimu. Jakékoliv odchylky, jako např. nová mutace viru resistentní na vakcíny, by znamenaly další vlnu nejistoty a únik do bezpečných přístavů. Od 21. 1. 2021 bude v čele Spojených států stát nový prezident a nejmocnější muž naší planety Joe Biden, a za pozornost bude stát i jeho pohled na kryptoměny.

Jen těžko dnes najdete někoho, kdo by o Bitcoinu neslyšel a neměl na něj názor. Články o astronomickém růstu a ještě větším potenciálu Bitcoinu, o vstupu velkých investorských legend, fondů nebo slavných osobností jen přihřívají nynější euforii. Lze očekávat, že každý větší DIP bude velmi rychle vykoupen, zároveň však musíme mít na paměti, co se stalo při posledním panickém výprodeji na jaře 2020, kdy se slabé investorské ruce zbavovaly jak akcií, tak i drahých kovů a kryptoměn. Za velmi důležité vnímám sledování cenového vývoje na americkém dolaru, který se dostává do bearmarketu, a investoři o to více hledají, kde uchovat hodnotu svých peněz.

Videokomentář

Analýza kryptoměn ve videu v čase od 3:00 do 13:00.

 

Analýza Bitcoinu

Na Bitcoinu jsme byli po delší době svědky opravdu citelné korekce trhu, v závislosti na burzách i o více než 5 000 USD. Bitcoin otestoval důležitý support na 27 800 USD a na daily time frame vytvořil longový pinbar. Vzhledem k velkému zájmu můžeme být sice svědky rychlého růstu ceny a tvorby nových ATH, ale ve hře je také období konsolidace, právě v této vymezené cenové oblasti. Nervozita na širokém trhu se pravděpodobně, i kdyby jen krátkodobě, přelije také na kryptoměny, a proto bychom měli být nyní s tradingem kryptoměn obzvláště opatrní.

Základní oblasti support a resistence jsou vyznačeny v grafu.

 

Analýza Etherea

Zhodnocení o 50 % během 12 hodin? I to je možné u dlouhodobě druhé nejhodnotnější kryptoměny na světě! Máme se připravit na altseason? Tak na to je zřejmě ještě brzy…

Na grafu Etherea jsme již po několikáté během posledních pár týdnů mohli sledovat psychologii obchodování Bitcoinu a ostatních altcoinů. Ne náhodou započal rapidní růst ceny Etherea až na 1 168 USD po ochlazení růstu ceny Bitcoinu necelý den předtím. Za růstem Etherea nestál žádný významný fundament. To, čeho jsme byli nejspíš svědky, je klasické přelívání kapitálu z jednoho do druhého coinu. Ethereum za sebou zanechalo silnou supportní úroveň v podobě překonání lokálního maxima iniciačním pohybem. Za resistenci můžeme označit cenovou oblast kolem 1 200 a 1 400 USD.

Analýza Litecoinu

Ani Litecoin nezůstává pozadu a přináší svým hodlerům zhodnocení o desítky procent během několika málo dní. Na rozdíl od Bitcoinu, který boří ATH jako na běžícím páse, a Etherea, které je na dosah svému historickému maximu z roku 2017, Litecoin je ještě stále na cca 40 % ze svého maxima (420 USD). Tak jako jedni vidí sklenku poloprázdnou a druzí poloplnou, lze na tuto situaci pohlížet dvěma způsoby. Buďto se díváme na dočasně přehlížený trh a je před námi skvělá příležitost s potenciálem vysokého zhodnocení při příchodu altseason, nebo je trh slabý, bez důvěry investorů, a další případná korekce může být fatální.

Litecoin momentálně reaguje na silnou resistenci kolem 150 USD. Důležité S/R jsou vyznačeny v grafu.

Analýza zlata

Zlato těžilo v posledních měsících především díky nejistotě kolem pandemie, ale také kvůli oslabování amerického dolaru vlivem enormního tištění peněz a velmi uvolněné monetární politice centrálních bank.

Zlato se po silném růstu nachází v korekci v podobě klesajícího trendového kanálu, a i když COT index hlásí prodeje, je pravděpodobnější další růst ceny zlata i ostatních drahých kovů. Z pohledu sentimentu velkých komoditních hráčů drží velcí spekulanti více kontraktů do longu než do shortu a v posledních týdnech tento rozdíl navyšují. Dle Price Action není pochyb o bullmarketu.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.

Čítať ďalej

Bitcoin

CoinShares spúšťa Bitcoin ETP na SIX Swiss Exchange

Článok

zo dňa

Coinshares

Správca digitálnych aktív spoločnosť Coinshares, ktorá vlastní kryptoaktíva v hodnote vyše 3 miliárd dolárov, oznámila, že dnešným dňom uvádza na trh v spolupráci so švajčiarskou burzou cenných papierov SIX Swiss Exchange vlastný Bitcoin ETP.

ETP je typ cenného papiera, ktorý sleduje hodnotu podkladového aktíva, indexu alebo finančného inštrumentu. Podiel na ETP teda prichádza priamo z podkladového aktíva, ktoré sleduje (ETP si však netreba pliesť s ETF. Každé ETF je súčasťou ETP, ale nie každé ETP je ETF pozn. red.).

Každé nové Bitcoin ETP of firmy Coinshares bude kryté bitcoinom v pomere 0,001 BTC, čo je v čase vydania tohto článku zhruba 36 dolárov. Správcom produktu sa stáva firma Komainu, ktorú založila Coinshares v spolupráci s japonskou bankou Nomura Holdings a firmou Ledger, ktorá vyrába známe hardvérové kryptomenové peňaženky.

CoinShares sa rozhodla priviesť tento produkt na trh z dôvodu, že mnohí inštitucionálni klienti preferujú takýto spôsob investície do Bitcoinu pred jeho priamym držaním. Nové Bitocin ETP začne so spravovaným majetkom v hodnote 200 miliónov dolárov.

Dôležité je poznamenať, že SIX Exchange je známou burzou, pokiaľ ide o ETP produkty na kryptomeny. Na tejto burze sa už obchoduje Bitcoin ETP voči 14 top altcoinom a minulý týždeň svoje Bitcoin ETP otvorila na tejto burze aj londýnska spoločnosti ETC Group.

Isté je, že možnosti, v rámci ktorých môžu inštitúcie investovať do Bitcoinu sú teda čoraz prestrejšie. Tieto Bitcoin ETP si však vo význame netreba zamieňať s Bitcoin ETF, produktom, na ktorý v USA stále neudelila povolenie Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Čo-to by sa mohlo ohľadom tejto veci zmeniť po príchode Garyho Genslera do pozícia šéfa SEC.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Potvrdené! Šéfom SEC sa stane človek, ktorý Bitcoinu rozumie

Článok

zo dňa

SEC, Bitcoin

Po úspechu Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách začali krypto média okamžite špekulovať, aký dopad bude mať jeho nová administratíva na sektor digitálnych aktív. Krátko nato sa začali objavovať špekulácie, podľa ktorých na čelo dôležitého regulátora Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) vymenuje Joe Biden bývalého šéfa CFTC Garyho Genslera. Teraz to oficiálne potvrdil aj samotný budúci prezident USA.

Pre kryptopriemysel je táto informácia malou ale podstatnou výhrou. V čase, kedy sú badateľné obavy vlád a regulátorov z toho, aké riziká pre nich prinášajú kryptomeny, totiž bude SEC viesť človek, ktorý Bitcoinu naozaj rozumie. Gary Gensler totiž po odchode z pozície šéfa CFTC strávil svoje ďalšie kariérne roky ako vyučujúci na prestížnej technologickej univerzite MIT, kde okrem iného robil prednášky o digitálnych aktívach a blockchain technológii.

Fanúšikovia XRP sa radovať nebudú

Kým pre kryptomeny ako také môže byť tento fakt pozitívny a silno nahráva možnosti schválenia prvého Bitcoin ETF, príliš veľké nadšenie zrejme nemožno očakávať v XRP komunite. Rešpektovaný právnik orientujúci sa na blockchain technológiu Jack Chervinsky už pár dní dozadu pripomenul, že Gensler už v roku 2018 varoval, že XRP je cenný papier a pre firmu Ripple to bude predstavovať problém.

Kryptomeny sú katalyzátorom zmien

Ako príklad dobre popisujúci názor Genslera na kryptomeny možno použiť jeho vyjadrenia z roku 2019, kedy označil kryptomeny v rozhovore pre Coindesk ako „katalyzátor zmien”. ,,Zdieľané blockchain aplikácie môžu pomôcť naštartovať sieťové riešenia vo viacerých oblastiach, ktoré boli historicky veľmi odolné voči akýmkoľvek zmenám.”

Na druhú stranu nemožno čakať, že Gensler bude tému regulácie kryptomien ignorovať. Naopak dá sa predpokladať, že ju bude riešiť, no nádejou zostáva, že v takej podobe, aby tým neohrozil rozvoj tohto nádejného sektora.

,,Ak si kryptomeny získajú široké prijatie, ak si skutočne myslíme, že budú súčasťou našej budúcnosti, musia sa stať súčasťou verejnej politiky. To znamená, že musíme ľudí chrániť pred ich nelegálnym využívaním. Kryptomenévé burzy a zmenárne typu Coinbase musia v tomto so SEC a CFTC spolupracovať,” uviedol niekoľko mesiacov dozadu.

Zdroj: decrypt.co

Čítať ďalej

Bitcoin

Ruffer Investments stojí za svojou 745-miliónovou investíciou do Bitcoinu

Článok

zo dňa

bitcoin

Britská spoločnosť Ruffer Investments je presvedčená, že urobila správne, keď koncom minulého roka nakúpila bitcoiny za zhruba 550 miliónov britských libier, čo je pri súčasnom kurze približne 746 miliónov dolárov. Išlo o zhruba 2,5% jej celkového spravovaného portfólia.

Ruffer Investments, ktorá spravuje aktíva v hodnote viac než 20 miliárd dolárov a sídli v Londýna a Paríži, to potvrdila aj v rámci svojej výročnej správy, v ktorej poznamenala, že okrem akumulácie bitcoinov do jej fondu Multi-Strategies Fund má nepriamu akvizíciu v BTC aj skrz vlastníctvo akcii spoločnosti MicrostrategyGalaxy Digital, ktoré taktiež držia bitcoiny. Microstrategy v súčasnosti vlastní BTC v hodnote vyše 2,5 miliardy dolárov čím Galaxy Digital má v BTC približne 600 miliónov USD.

Firma Ruffer Investments je pochopiteľne nadšená, že jej investícia bola dobrým krokom, keďže cena bitcoinu od oného momentu výrazne posilnila. Na Bitcoin sa však pozerá hlavne z dlhodobého hľadiska.

,,Naše odôvodnenie investície do Bitcoinu sme už zverejňovali, ale stručne povedané historicky sme známi používaním nekonvenčných ochranných prostriedkov. Toto je ďalší príklad. Je to malá alokácia do idiosynkratickej triedy aktív, o ktorej si myslíme, že nám prináša do portfólia niečo veľmi odlišné. Myslíme si, že sme na to prišli relatívne skoro len na začiatku dlhého trendu inštitucionálneho prijímania a financovania Bitcoinu,” vysvetlila firma.

Firma Ruffer z pohľadu celovej hodnoty jej držaných aktív označila túto investíciu za malú, ale zmysluplnú. Jej CEO Jonathan Ruffer minulý týždeň okrem povedal, že Bitcoin sa stáva významným vyzývateľom postavenia zlata ako jednej “supermeny”, nuž a zaujímavé je doplniť, že firma Ruffer použila na nákup bitcoinov práve financie, ktoré nadobudla predajom časti svojej pozície v zlate.

Zdroj: decrypt.co

Čítať ďalej

Bitcoin

Je Bitcoin stále len na začiatku rastového cyklu?

Článok

zo dňa

Bitcoin rast

Kým niektorí traderi sa domnievajú, že Bitcoin na hodnote 42 000 dolárov vytvoril na dlhú dobu svoje cenové maximum a blíži sa dlhý medvedí trh, oní sú presvedčení, že súčasný bitcoinový bullrun napriek očakávaným korekciám je stále len na absolútnom začiatku.

Zástancom druhej možnosti je aj analytik Geeert Jan Cap, ktorý poukázal na svoj tzv. “thermocap Multiple” Bitcoin indikátor. Ide o metriku, ktorej cieľom je sledovať bitcoinove cykly na základe opatrení, ktoré prijali ťažiari v súvislosti s nákupom a predajom bitcoinov.

Pri výpočte konečnej hodnoty tohto ukazovateľa sa využíva takzvaný thermocap násobok, ktorý delí cenu bitcoinu v určitý deň kumulatívnou blokovou dotáciou, teda celkovou hodnotou, ktorú získajú ťažiari bitcoinu od prvého dňa.

Výsledná hodnota následne poskytuje prehľad o tom, aké ziskové je predávať Bitcoin v danom cenovom bode a teda naznačuje, či by mohlo v rôznych obdobiach histórie bitcoinu nasledovať kolísanie cien, teda zvýšená volatilita.

,,Zobrazuje, kedy bola v cene prítomná bublina,” vysvetľuje autor indikátoru a dopĺňa: ,,Tiež umožňuje porovnávanie vrcholov bublín a zdá sa, že ukazuje relatívne konštantnú hodnotu násobkov zdravých cenových hladín.”

Poďme však na konkrétne čísla. 17. januára 2021, čiže dva dni dozadu, bol podľa tohto indikátoru thermocap na hodnote 17,5. Najvyššie bol v tomto cykle 10. januára 2021 na 20 bodoch.

Autor indikátora dopĺňa, že z historického pohľadu bol Bitcoin v bubline, keď sa indikátor nachádzal na hodnotách medzi 16 až 60 bodmi, čo indikuje, že v rámci tohto cyklu má ešte dostatočne veľký priestor pre ďalší rast, hoci sa už pomaly dostávame do cenovej bubliny.

,,Sme na stále len na začiatku bubliny pre rok 2021,” sumarizoval dáta na Twitteri.

Pre ľahšie pochopenie poslúži graf. Vidieť na ňom môžete zelenou farbou indikátor thermocap, ktorý sa dostával do vysokých hodnôt v závere predošlých býčích cyklov. V súčasnosti má rastový trend, no zďaleka nie je tak vysoko, než pri vrcholoch predošlých cyklov na konci rokov 2013 a 2017.

Slabé ruky predávajú, veľryby akumulujú?

Rešpektovaný trader Willy Woo upozornil, že aktuálne sme vo fáze, v ktorej slabé ruky bitcoiny predávajú a veľryby ich využívajú na lacnejší dokúp. Že nejde len o špekuláciu naznačuje rast zostatkov na adresách, na ktorých je viac než 1000 BTC. Inak povedané Bitcoin skupujú veľkí hráči, takzvané veľryby.

Kľúče od bullrunu má vraj Grayscale

Odlišný názor majú na situáciu analytici banky JP Morgan Chase. Dospeli k záveru, že “kľúče“ od ceny 40 tisíc dolárov a viac za 1 BTC má v rukách spoločnosť Grayscale Investments. Konkrétne ak sa jej údajne nepodarí udržať tempo denného prílevu 100 miliónov dolárov, tak je veľmi pravdepodobné, že dôjde k ďalšej výraznej cenovej korekcii.

Grayscale vo svojom rekordnom štvrtom kvartáli 2020 dokázala zaznamenať priemerný týždenný prílev kapitálu do všetkých jej produktov v hodnote 250 miliónov dolárov. 217,1 milióna dolárov týždenne z toho pripadalo na investície do Bitcoinu.  JP Morgan Chase teda tvrdí, že Grayscale by musela pre ďalší rast ceny BTC svoju výkonnosť ešte výrazne zvýšiť. Lenže ono to vyzerá tak, že sa jej to naozaj darí.

Nový CEO Grayscale Michael Sonnenshein, ktorý nahradil v tejto pozícii Baryho Silberta, totiž 16. januára oznámil, že za jeden jediný deň pribudlo zo strany inštitúcii do jej produktov neuveriteľných 700 miliónov dolárov. ,,Momentum zo štvrtého kvartálu 2020 zdá sa neberáá na sile už aj v novom roku,“ poznamenal.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Lyn Aldenová: Z dlhodobého hľadiska uspeje skôr Bitcoin než Ethereum

Článok

zo dňa

Lyn Aldenová

V poslednej dobe prevláda v súvislosti s Ethereum obrovský optimizmus. Podčiarkujú ho aj nedávne vyjadrenia rešpektovaného investora Raoula Pala, ktorý naznačil, že ETH by mohlo v tomto býčom cykle napodobniť rast Bitcoinu z roku 2017 a finišovať až pri cene okolo 20 000 dolárov.

Kým zo špekulatívneho hľadiska takýto cenový strop Ethereum v tomto býčom cykle vylúčiť nemožno, hoci sa javí byť stále málo pravdepodobný, rešpektovaná trhová analytička Lyn Aldenová si myslí, že z dlhodobého hľadiska je Bitcoin udržateľnejšou kryptomenou a má väčšiu pravdepodobnosť na dlhodobý úspech než Ethereum.

Aldenová prirovnala Ethereum k prúdovým britsko-francúzskym lietadlám Concorde, ktoré si získali obrovskú popularitu, no z dlhodobého pohľadu sa stali tieto lietadlá ekonomicky neudržateľným projektom. Domnieva sa, že Ethereum je na tom podobne a mnohé prípady decentralizovaných aplikácii, ktoré sa na ňom budujú označila z tohto dôvodu za veľmi špekulatívne.

,,Ethereum by sa mohlo v nasledujúcom roku dariť čo sa týka ceny naozaj veľmi dobre, ale pokiaľ nepretransformuje svoju základnú vrstvu, tak zostáva skôr špekuláciou o vývoji verzie alfa než hotovým stabilným produktom,” upozornila naznačujúc, že súčasné Ethereum prvej generácie nespĺňa podmienky na to, aby pretavilo potenciál smart kontraktov do použiteľnej reality. Popri tom však naznačila, že príchodom novej generácie Ethereum 2.0 by sa mohlo čo-to zmeniť.

,,Ethereum priťahuje čoraz viac hráčskej kultúry a čoraz viac experimentov. Avšak mnohé projekty vyústili do neúspechu. Možno o ďalších 5 rokov, keď bude hotové Ethereum 2.0 a bude všetko chvíľu fungovať popri tom, ako bude konzistentná monetárna politika, by sa mohlo začať Ethereum vnímať z veľkej časti ako hotový projekt podobný Bitcoinu. Do tej doby je to experimentálna vec.”

Hrozba centralizovaného útoku na ETH?

Analytička upozornila, že v prípade Ethereum existuje v porovnaní s Bitcoinom väčšia pravdepodobnosť hrozby centralizovaného útoku na jeho uzly (nody). Naznačila, že to čo sa buduje na Ethereum totiž môže predstavovať reálnu hrozbu pre súčasný systém, čo sa nemusí páčiť regulátorom a vládam. Pravdepodobne tým narážala na potenciál decentralizovaného financovania, ktorého projekty sa budujú práve na Ethereum.

A čím je riziko útokov na nody Ethereum v porovnaní s Bitcoinom vyššie? Vo svojom príspevku to vysvetlila takto:

,,Bitcoin bol od začiatku navrhnutý tak, aby bolo ľahké prevádzkovať celý uzol (node). U Bitcoinu to funguje dobre, pretože jeho základná vrstva sa zameriava na to, aby sa darilo robiť jednu základnú jednoduchú vec – ukladanie a prenos hodnoty. Je to elegantný jednoduchý blockchian.

Ethereum je však zložitejšie a má omnoho viac cieľov v rámci svojej základnej vrstvy, má komplikovanejšiu situáciu ohľadom nodov a niektoré Dapps majú na tieto nody významné požiadavky. Už od roku 2018 mnohí upozorňujú na to, že Ethereum Dapp ekosystém je do značnej miery odkázaný na operátorov veľkých uzlov u tretích strán, ako je Infura. A ironické je, že Infura využíva webové služby Amazonu, takže tu máte hneď dve vrstvy centralizácie.”

Pokiaľ ide o Bitcoin, je optimistickejšia. ,,Bitcoin sa nehýbe rýchlo a neničí veci tak ako to robia altcoiny. Pohybuje sa pomaly a má tendenciu veci naprávať. Čím však viac nápadov a inovácii sa objaví v širšom priemysle digitálnych aktív, tým viac bitcoinových vývojárov bude musieť pracovať na protokole a na jeho ekosystéme.”

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Bývalý premiér Kanady vidí v Bitcoine potenciál ako v rezervnej mene

Článok

zo dňa

bitcoin

Kým šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová stále zastáva názor, že Bitcoin je hlavne hračkou kriminálnikov a ideálnym nástrojom na pranie špinavých peňazí, bývalý premiér Kanady Stephen Harper naznačil, že smerom do budúcnosti má potenciál stať sa rezervnou menou, respektíve byť jeho súčasťou.

Stephen Harper hovoril o tejto mene počas nedeľňajšej konferencie Resource Investment konanej v kanadskej metropole Vancouver. Diskutovalo sa predovšetkým o tom, ktoré meny majú potenciál nahradiť v úlohe rezervnej meny slabnúci americký dolár. Harper na margo toho skonštatoval, že čínsky juan a ani euro sa mu nezdajú vzhľadom na ich rizikovosť pre túto úlohu vhodné.

,,Je ťažké nájsť alternatívu k americkému doláru ako k rezervnej mene. Okrem zlata, Bitcoinu a nejakého koša aktív… Myslím si, že veci, ktoré ľudia používajú ako rezervy budú expandovať, avšak americký dolár bude stále zastávať najpodstatnejšiu úlohu.

Bývalý premiér Kanady priznáva, že trend príchodu kryptomien centrálnych bank (CBDC) je zrejme  nezvrátiteľný a pravdepodobne budú predmetom menovej politiky po celom svete. Má však obavy z budúcnosti, v ktorej budú centrálne banky akýmsi všeobecným bankárom a nie iba kontrolórom trhu.

,,Koniec koncov, ak máte digitálne meny a cieľom centrálnych bánk je kontrolovať infláciu a vytvárať stabilnú menu a stabilné ceny, potom je digitálna mena evolúciou trhu. Ale ak má byť digitálna mena súčasťou akéhosi experimentu týkajúceho sa úloh centrálneho bankovníctva, potom som z toho znepokojený.“

Harper bol premiérom Kanady medzi rokmi 2006 až 2015. Prijatie kryptomien v tejto severoamerickej krajine sa od vtedy výrazne rozšírilo, pričom Kanada v septembri 2020 prijala aj svoj prvý regulačný zákon pre kryptomeny. Centrálna banka Kanady Bank of Canada už dávnejšie priznala práce na svojej vlastnej digitálnej mene (CBDC) a je veľmi pravdepodobne, že bude jednou z vôbec prvých, ktoré uzrú svetlo sveta.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

 $115 000 za Bitcoin už v auguste? Bitcoin a Ethereum dozrievajú

Článok

zo dňa

Bitcoin Pantera

Kým Scott Minerd zo spoločnosti Guggenheim Partners hovorí až o cene 400 tisíc dolárov za jeden Bitcoin, hedgeová investičná spoločnosť Pantera Capital, ktorá sa odvoláva na známy Stock-to-flow model a názory jej analytikov sa prikláňa k možnosti, podľa ktorej by mohol BTC už do 1. augusta 2021 stáť 115 tisíc dolárov.

Model Stock-to-flow sa zameriava na vplyv postupnej znižujúcej sa ponuky bitcoinu, ktorú ovplyvňuje predovšetkým halving, teda pravidelné štvorročné znižovanie odmeny pre ťažiarov za vyťaženie nového bloku o polovicu.

Z modelu, ktorého autorom je analytik PlanB, vyplýva, že Bitcoin je na prahu novej parabolickej rally, ktorá povedie k novým historickým maximám. Model taktiež predikuje, že po ďalšom halvingu, ktorý je na programe 25. apríla 2024, by mohol rásť až k cene v rozmedzí od 400 do 1,2 milióna dolárov. História tohto modelu okrem toho naznačuje, že vrcholy býčích trendov vždy významne prekonali samotnú predikciu tohto tohto modelu, čo naznačuje, že úroveň okolo 115 tisíc USD, ktorú predikuje tento model v roku 2021, nemusí byť konečná (v prípade hľadania cenového maxima).

Znaky zrejúceho trhu?

Riaditeľ čínskej pobočky spoločnosti VISA Any Lee aj za pomoci dát, ktoré poskytla firma Pantera Capital upozornil, že Bitcoin a Ethereum sú v súčasnosti vo výrazne odlišnej pozícii, než boli v predošlom bullrune, ktorý vyvrcholil na cene 20 000 dolárov za BTC a 1 400 dolárov za Ethereum.

,,Tento bullrun je odlišný. Došlo k masívnemu odlivu od vysoko špekulatívnych nefunkčných tokenov v roku 2017 smerom k dnešnému Bitcoinu a Ethereum. Ukazuje to tak aj Pantera Capital,” poznamenal.

GRAF: Zmena trhovej kapitalizácie kryptomien v decembri 2017 a v januári 2021 podľa typu kryptomien.

Z grafu vyššie vyplýva, že Bitcoin a Ethereum majú aktuálne pod kontrolou 86% celkovej trhovej kapitalizácie, kým pri vrchole predošlého býčieho cyklu bol ich spoločný podiel na trhu s kryptomenami len 52%.

Možným dôvodom tejto zmeny je, že do trhu vstupoval v roku 2020 predovšetkým inštitucionálny kapitál, nuž a firmy špekulujú menej než retail a radšej si vyberajú najsilnejších koňov v dostihu.

Aj táto skutočnosť sa však môže zmeniť. Rešpektovaný investor Raoul Pal z firmy Real Vision, ktorý už koncom roka 2020 oznámil, že 98% svojho investičného portfólia prelial do Bitcoinu a z menšej časti aj do Ethereum, sa domnieva, že v dohľadnej dobe by sa mohlo začať dariť aj “vysokorizikovým altcoinom.” Naznačil teda možnosť príchodu trendu takzvanej býčej altcoinovej sezóny.

Hoci celkový sentiment týkajúci sa budúcej ceny Bitoinu v rámci tohto bullrunu zostáva nezmenený, analytik spoločnosti Messari Qiao Wang upozornil, že obchodníci by mali byť pripravení aj na potenciálny krátkodobý medvedí trh.

,,Sme v menšom medveďom trhu. Nie som o tom dostatočne presvedčený, aby som išiel do shortu a som si istý, že cena bude o 6-12 mesiacov vyššie než teraz. Zatiaľ netušíme, ako nízko pôjdeme, ale 20 až 25 tisíc by ublížilo býkom aj medveďom.”

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

CIO Guggenheim: Bitcoin stále na ceste k $400 000?

Článok

zo dňa

Scott Minerd Guggenheim Bitcoin

CIO spoločnosti Guggenheim Partners, ktorá sa zaoberá poradenskými finančnými službami, investičným bankovníctvom, správou aktív, poisťovacími službami či službami na kapitálových trhoch, Scott Minerd, je naďalej z dlhodobého hľadiska v prípade Bitcoinu optimistom.

Scott Minerd hovoril o Bitcoine v rozhovore pre Bloomberg Markets and Finance, ktorý bol publikovaný 15. januára. Poznamenal v ňom, že stále stojí za svojou cenovou predikciou o raste BTC až k hodnote 400 000 dolárov.

,,Myslím si, že to čo teraz vidíme, je náhly rast záujmu zo strany retailu. Prechádzame (u Bitcoinu) do špekulatívneho šialenstva… možno je čas stiahnuť zo stola nejaké peniaze,” zopakoval na úvod svoje vyjadrenie, ktorým sa zviditeľnil na Twitteri v úvode minulého týždňa. Tento status čelil aj kritike, nakoľko naznačoval, že samotná firma Guggenheim predala nejakú časť svojich BTC, čím prispela k prepadu ceny v rámci minulotýždňovej pondelkovej korekcie.

Scott Minerd, ktorý je zakladajúcim a riadiacim partnerom Guggenheim Partners, firmy, ktorá spracuje viac ako 295 miliárd dolárov, je z dlhodobého hľadiska však stále ohľadom Bitconu optimista. Predpokladá totiž, že trhové podmienky pre Bitcoin sú stále dobré. Súvisí to aj so súčasnou dobou, ktorú označil za “post-pandemickú”.

,,Mohli by sme byť práve vo veku zlata,” poukázal na podobnosti súčasnej doby s obdobím po pandémii španielskej chrípky v roku 1918. Po tejto pandémii kleslo HDP v krajinách s vysokou mierou úmrtnosti o viac ako 6%. V onom období sa však zlatu darilo. Teraz to môže byť namiesto zlata Bitcoin. ,,Predpoklad ceny 400 000 dolárov, o ktorej som hovoril, bol založený na ponuke zlata vo svete. Kryptomeny sú však v mnohých ohľadoch atraktívnejšie než zlato.”

Minerd nechcel prezradiť, koľko bitcoinov má firma Guggenheim pod kontrolou. Na túto otázku odpovedal len nepriamo a jej odpoveď bola adresovaná aj iným investorom: ,,Niektoré naše súkromné fondy už nakúpili (Bitcoin)…Odporúčam komukoľvek, ak veríte tomu, čo som povedal, že Bitcoin pôjde na 400 000 dolárov, tak 2% z vášho portfólia bude potom tvoriť 20%, kým toto celé skončí.”

Zdroj: decrypt.co

Čítať ďalej

Bitcoin

Riaditeľka MMF odkazuje: Míňajte, koľko vládzete!

Článok

zo dňa

dolar

,,Míňajte, koľko môžete a potom ešte o niečo viac,” vyhlásila počas sobotňajšieho výročného ruského ekonomického fóra súčasná generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) bieloruská rodáčka Kristalina Georgieva.

Kristina Georgieva počas konferencie pochválila prístup Ruska k riešeniu ekonomických dopadov pandémie koronavírusu na miestnu ekonomiku. Konkrétne pochválila to, že centrálna banka pristúpila ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu, v rámci ktorého uvoľnil Kremeľ na podporu ruskej ekonomiky stimulačný balík v hodnote 54,3 miliardy dolárov.

Georgieva, ktorej vyjadrenia pozorne sledoval celý svet, uviedla, že už v marci po vypuknutí pandémie koronavírusu znela jej rada jednoznačne: ,,Vzhľadom na súčasné okolnosti, ktoré sú pre medzinárodný menový fond veľmi neobvyklé, som už od marca chodila a všade hovorila: Prosím míňajte.“

Či už išlo o vypočutie rád šéfky MMF, alebo by sa tak stalo aj bez jej odporúčaní, centrálne banky naozaj pristupovali k bezprecedentnému uvoľňovaniu nových peňazí do ekonomiky. Napríklad v Spojených štátoch išlo o 3 bilióny dolárov, pričom ďalšie minimálne dva sú naplánované aj pre rok 2021, čo už viacmenej potvrdil budúci prezident Joe Biden. Tieto kroky však znehodnocujú fiatové meny, ktoré strácajú svoju kúpnu silu. Inak povedané dochádza k výraznejšej inflácii. Dôkazom je klesajúca hodnota amerického dolára.

Vzhľadom na tieto skutočnosti čoraz viac ľudí inklinuje ku kryptomenám. Obzvlásť k Bitcoinu, ktorý má pevne stanovené konečné množstvo a už teraz čelí kríze ponuky a likvidity. Bitcoin sa aj vďaka svojim ďalším digitálnym vlastnostiam, ľahkej deliteľnosti, prevoditeľnosti či jednoduchému overeniu pravosti, stáva čoraz populárnejší aj v porovnaní so zlatom, ktoré v týchto bodoch zlyháva.

Že čoraz viac inštitúcii vníma Bitcoin ako bezpečný prístav naznačujú aj čerstvé vyjadrenia CIO spoločnosti Guggenheim Investments Scotta Minerda. Ten v piatok v interview pre Bloomberg jasne odporučil, aby každý investor mal v Bitcoine aspoň časť svojho portfólia.

,,2% vášho portfólia (v Bitcoine) budú predstavovať 20%, keď toto všetko skončí. Takže nemusíte to prehnať, ale pridelenie niekoľkých percent vášho portfólia sa určité javí byť ako obozretná hra,” skonštatoval.

Zdroj: cryptoslate.com, decrypt.co

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021