Zakladateľ Bridgewater Associates, najväčšieho hedžového fondu na svete, Ray Dalio, v rozhovore pre MarketWatch pripísal Bitcoinu určitú hodnotu. Upozornil popri tom na skutočnosť, že jeho popularita rastie najmä u mladších generácii.
,,Nie som odborník na kryptomeny, ale myslím si, že ako mala časť investičného portfólia má určitú hodnotu. Pre Bitcoin je obrovský úspech, že dosiahol to, čo dosiahol. Že vznikol program, ktorý nebol hacknutý, bol ponechaný na vlastne fungovanie a získal si takú adopciu, ako si získal,” uviedol rešpektovaný miliardár, ktorý má určitú časť svojho portfólia aj v BTC.
,,(Bitcoin) sa stáva alternatívou zlata pre mladšiu generáciu a hoci nemá žiadnu vnútornú hodnotu má hodnotou, ktorá je mu pripísaná a preto má hodnotu,“ doplnil.
"It has been an amazing accomplishment for #bitcoin to have achieved what it has done." – Billionaire Ray Dalio pic.twitter.com/trR0hrvbKo
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) December 15, 2021
Dalio chcel týmito možno trochu krkolomnými slovami naznačiť, že rast ceny Bitcoinu rovnako ako zlata či iných cenných kovov s obmedzeným množstvom je postavená najmä na dôvere ľudí. Bitcoin, hoci zjednodušene povedané ide len o “čísla v databáze” si túto dôveru získal, pretože jeho nastavenie je také zrejmé, neovplyvniteľné a globálne, že čoraz viac ľudí verí v jeho obrovský význam.
Skutočnosť, že Bitcoin prirovnal k zlatu mladšej generácie voľne nadväzuje na minulotýždňový prieskum CNBC Millionaire Survey, ktorý zistil, že Bitcoin a kryptomeny sú čoraz populárnejšie u bohatých mileniálov. Kryptomeny figurujú až v 83% portfólií tejto kategórie investorov, pričom mnohí z nich avizujú, že so svojimi investíciami do digitálnych aktív budú pokračovať aj v roku 2022.
Mladí milionári vo veľkom investujú do kryptomien. Finanční giganti sa im musia prispôsobiť
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Rozprával aj o iných dôležitých témach
Dalio v rozhovore s MarketWatch nehovoril len o Bitcoine. Hoci mu pripísal určitý význam, budúcnosť budú podľa jeho názoru formovať najmä vzťahy medzi dvomi “najimpozantnejšími národmi” – USA a Čínou. Myslí si, že vzťahy týchto dvoch krajín ovplyvnia bohatstvo a príležitosti ľudí v 21. storočí.
,,Američania musia robiť tri veci: Musíme zarábať viac, než minieme a to, tým že budeme produktívni, a musíme si dať do poriadku financie. Musíme ekonomicky a politicky dobre spolupracovať a musíme sa vyhnúť vojne s Čínou,” varoval pred jedným z najväčších rizík pre americkú demokraciu a vplyv USA na zvyšok sveta.
Nie vždy predvídal trhy správne
Správca Bridgewater Associates zmienil aj okamihy, kedy sa v prístupe k investovaniu mýlil. Priznal, že prvýkrát ho prekvapilo dianie v roku 1971, kedy USA porušili svoj sľub držať sa zlatého štandardu. V tom čase Dalio pracoval na burze v New Yorku a prekvapilo ho, že akciový trh napriek týmto správam v onom čase posilnil. Následne zistil, že rovnaký efekt mal na trh aj rok 1933, kedy Roosvelt prikázal vyvlastnenie zlata, čo bola v podstate tiež zlá správa.
Rešpektovaný investor zhodnotil z vlastného ponaučenia, že mnohí robia chyby, keď sa zaujímajú len o “actuality”, ale na situáciu sa nepozerajú v širšom kontexte. ,,Mnoho ľudí sa zaujíma o správy dňa, ale nezaujíma ich história a ponaučenie sa z nej. Nebudete však rozumieť tomu, čo sa deje, ak budete reagovať len na správy dňa. Môj prístup je podobný prístupu lekára. Ak som predtým nevidel dosť prípadov danej choroby, musím sa vrátiť a preštudovať históriu, aby som mohol zvoliť správnu liečbu”.
Faktory ovplyvňujúce našu budúcnosť
Pokiaľ ide o ďalšie riziká a problémy, ktoré považuje za vážne, zmienil, že ho znepokojujú nízke úrokové sadzby a v nadväznosti na ne vytváranie veľkého dlhu tlačením množstvá nových peňazí. Následne poukázal na riziká konfliktov medzi ľavicou a pravicou, bohatými a chudobnými či demokratmi a republikánmi (napätie medzi nimi prirovnal k úvodu 20. storočia).
Dalio taktiež zmienil, že v USA bujnie anitikapitalistický vplyv, ktorý môže výrazne ovplyvniť americkú daňovú politiku, čo môže vytvoriť úplne nové výzvy, s ktorými sa bude treba vyrovnať. Nuž a opäť zmienil Čínu, ktorá zohrá svoju rolu a pre pokojnú budúcnosť našej planéty budú vzťahy USA s Čínou veľmi dôležité.
,,Tieto veci sú dôležité a takmer každý deň budeme hovoriť o tom, čo sa v súvislosti s nimi deje. Naposledy sa niečo také dialo v rokoch 1930-1945. Stalo sa to mnohokrát v histórii a v podstate z rovnakých dôvodov a rovnakým spôsobom.”
Zdroj: marketwatch.com, decrypt.co