Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Máme za sebou jeden z najdôležitejších dní v histórii kryptomien?

Článok

Deň D kryptomeny
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Možno už nejaký deň sledujete ošiaľ, ktorý nastal okolo akcii spoločnosti GameStop (GME), ktorej hodnota dokázala vstreliť od 11. januára 2021 z približne 19 dolárov až na približne 480 dolárov v absolútnej špičke (27. januára). V súčasnosti po zásahu “veľkých” sa však obchoduje už “len” okolo 200 USD a cena sa rýchle mení. Čo sa vlastne udialo a prečo môže mať zásadný vplyv aj na sektor kryptomien? Možno až kľúčový?

V prvom rade treba povedať, že akcie firmy GameStop špecializujúcej sa videohry a spotrebnú elektroniku rozhodne nemajú hodnotu 200 dolárov, tobôž nie $480. Veď koniec koncov ide o firmu, ktorá bola minulý rok prinútená zavrieť 500 svojich pobočiek.

Hodnota tejto firmy teda zjavne vyletela z iných než fundamentálnych dôvodov. No možno ešte z dôležitejších. Z vôle ľudí – komunity na Reddite, konkrétne v sekcii r/WallStreetBets, ktorá sa jednoducho rozhodla, že hodnotu tejto spoločnosti, ale aj firiem Koss (výrobca slúchadiel) či AMC Entertaiments Holdings (AMC) „vympumpuje“, kým veľkí hráči oznamujú ich short.

Vypumpovať cenu týchto akcií sa im zjavne aj podarilo, čo jasne demonštrujú grafy. Možno polemizovať o tom, či je to správne. Podčiarkuje to však skutočnosť, že aj tradičné trhy sa môžu chovať šialené. A dokonca šialenejšie, než kryptomeny.

Kroky „veľkých“ začali nahrávať kryptu

Kým sledovanie rastu hodnoty akcii GameStop bolo zo začiatku pre nezainteresovaných len zaujímavosťou, v posledných hodinách sa všetko dramaticky zvrtlo a nastala udalosť, ktorá môže znamenať začiatok novej éry decentralizovaného obchodovania. Teda toho, čo prinášajú svetu krypotmeny.

Spoločnosť Robinhood (cez ktorú nakupoval retail akcie GEM najvýraznejšie) sa totiž na tlak veľkých firiem (napríklad veľkého fondu Melvin Capital) rozhodla pozastaviť obchodovanie akcii Game Stop, ale aj akcii AMC Entertaiment a niekoľkých ďalších, ktoré boli taktiež stredobodom pozornosti malých investorov. Stalo sa tak krátko potom ako CEO burzy Nasdaq Adena Freidman navrhla firme Robinhood, aby zvážila tento rok pre “neobvyklú aktivitu.”

Príbeh GME a niekoľko ďalších akciových firiem, v rámci ktorého “chudobní kradli bohatým“, sa teda zdá sa skončil. Otvorili sa však veľké dvere pre kryptomeny. A azda najvýraznejšie pre DeFi sektor, teda decentralizované financovanie, v rámci ktorého by niečo ako pozastavenie obchodovania z dôvodu, že si to tak želajú veľkí hráči, nebolo možné.

Heralabos Voulgaris na Twitteri skonštatoval, že retailoví investori teraz budú ešte nahnevanejší než kedykoľvek predtým. Táto hra sa podľa neho neskončila. ,,V nejakom momente si uvedomia, že práve Bitcoin je tým najväčším protestom voči finančnému systému,” poznamenal.

Michalel Novogratz, ktorý je šéfom digitálnej investičnej banky Galaxy Digital naznačil, že tento moment môže byť začiatkom niečoho naozaj veľkého. ,,To čo sa deje okolo GME je veľká vec. Ľudia hovoria, že nechcú Citadelu, ktorá bude kontrolovať ich príkazy na RobinHood. Nechcú, aby boli IPO prideľované len zasväteným osobám, nepáči sa im systém zameraný len na bohatých. Toto je obrovská vec pre DeFi. Je to revolúcia, ktorú začali ľudia, ktorí neveria centrálnym autoritám. Ktorí volajú po transparentnosti a férovosti.”

Pozastavenie obchodovania akcii GME považuje za absurdné aj členka snemovne reprezentantov USA Rashida Tlaib. Apelovala preto na Financial Services Committee a jej šéfku Maxine Watersovú, aby to prešetrila. ,,Je to absurdné. Musí sa prešetriť manipulácia trhu zo strany Robinhood. Blokujú možnosť obchodovania, aby ochránili hedžové fondy z Wall Street a okrádajú svojich vlastných zákazníkov, aby ochránili ľudí, ktorí používajú akciový trh ako kasíno už dekády.”

Twitter Motherboard k tomu dodal: ,,Viac ako polovica Robinhood užívateľov vlastní aspoň nejakú časť akcii GameStop. Nemajú teraz možnosť voľne ich obchodovať. Táto aplikácia im teraz iba umožňuje, aby uzavreli svoju pozíciu.”

Členka Financial Services Comittee Alexandria Ocasio-Cortezova chce, aby bol RobinHood vyšetrovaný. ,,Musíme vedieť viac o rozhodnutí Robinhood o blokovaní retailových užívateľov kupovať akcie, kým hedžové fondy môžu voľne obchodovať akcie ako sa im len zachce.”

Absurdné na RobinHood pritom je, že v decembri vysielal masívnu reklamu, ktorej základným odkazom pre potenciálnych zákazníkov bolo: „My všetci sme investori. Toto je náš čas.” Reklama inak povedané propagovala možnosť investície do akcii pre bežných ľudí. Ako sa zdá, minimálne v prípade RobinHood, to napokon úplne pravda nebola.

Je DeFi sektor pripravený? Zrejme nie

Ľudia sa už roky sťažujú, že súčasný finančný systém je nastavený tak, aby v konečnom dôsledku v ňom vždy zvíťazili tí najsilnejší hráči. Vznikom kryptomien, ktoré sú decentralizované, samozrejme na čele s Bitcoinom, však vzniká sektor, nad ktorým nemajú až tak veľkú kontrolu.

,,Vždy som si myslel, že to budú kryptomeny, ktoré ľudia prebudia, ale namiesto toho to bol “skurven*” GameStop,” skonštatoval Tony Shiw.

Jeremy Gardner mu odpovedal: ,,Je to fascinujúce, že dekáda kryptoevanjelizácie mala menší dosah než dva týždne toho, čo sa udialo na Robinhood v rámci “meme tradingu”. Prebudilo to v ľuďoch uvedomenie si nerovnosti v našom finančnom systéme.”

Mnohí zástancovia krypotmien si teraz myslia, že absurdné obchodovanie s akciami GME a najmä následný krok Robinhood povedú k tomu, že ľudia sa začnú zaujímať o decentralizované kryptomeny.

Je však na to DeFi sector pripravený? Pravdepodobne ešte úplne nie.

Je totiž rozdiel nakupovať Bitcoin cez centralizované služby ako sú Coinbase. Ak na nich siahne ruka regulátora, ide o rovnako centralizovanú vec ako je RobinHood. Môže sa totiž stať prakticky to isté. Skutočné čaro kryptomien sa nachádza v decentralizovaných projektoch, teda v decentralizovaných burzách. Ich prostredie je však zatiaľ užívateľsky extrémne neatraktívne.

Robinhood uspel u retailu ako investičná aplikácia vďaka tomu, že bol extrémne jednoduchý. Investovanie do kryptomien a používanie DEX-ov zatiaľ také nie je. ,,Crypto UX je úplne a úplne rozbité. Ak ho skutočne používate (nie prostredníctvom tretej strany), je hranične nepoužiteľné. Aj pre tých z nás, ktorí s tým robíme už väčšiu časť desaťročia,” upozornila Jill Calrsonova.

Jej tvrdeniu nahráva aj čerstvá správa spoločnosti CipherTrade, ktorá zistila, že mesačne hackeri a rôzne scamy v rámci DeFi sektora spôsobia investorom škody v hodnote 10 miliónov dolárov.

Vážnosť situácie netreba podceňovať

Vplyv toho, čo sa udialo okolo GME, však netreba podceňovať. Cameron Winklevoss, ktorý je so svojim bratom zakladateľom burzy Gemini povedal, že tento moment podľa jeho názoru odštartoval “retailový bullrun krzyptomien.” Rast ceny bitcoinu v nasledujúcich hodinách tejto téze nahráva.

,,Neviem, či to bude viesť k tomu, že ľudia začnú kupovať viac Bitcoinov než to robili doteraz, avšak ukazuje to potrebu decentralizovaných platforiem pre obchodovanie a tiež potrebu decentralizovaných sociálnych sieti. Decentralizácia dáva ľudom možnosť robiť svoje vlastné finančné rozhodnutia a naplniť svoje skutočné ciele. Budúcnosť financií je v nemožnosti cenzúry,” uviedol Paul Veradittakit z Pantera Capital.

Svoju predstavu o možnej budúcnosti načrtol na Twitteri Simon Decic, známy fanúšik Bitcoinu, ktorý je partnerom vo firme Moonrock Capital a zakladateľ spoločnosti TixIFinance:

,,Bitcoin – nové zlato. Ethereum, Polkadot, altcoiny – nové technologické akcie. Reddit, CT, TikTok – nový Wall Street, Uniswap – nový Nasdaq, Decentralizácia – nová paradigma. My – noví milionári.”

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.