Odolať investovaniu do DeFi projektov môže byť pri pohľade na percentá, ktoré dokážu aktuálne robiť niektoré projekty zamerané na decentralizované financovanie, naozaj ťažké. Keď sa do toho pridá burza Binance, ktorá si chce DeFi sektor “uloviť pre seba”, či tvrdenie Qiaoa Wanga, ktorý označil DeFi za investičnú príležitosť desaťročia, je nutkanie skúsiť to ešte väčšie. Čo však robiť, aby ste neprišli o všetky vaše peniaze? DeFi je totiž veľmi rizikové a mnohí sú presvedčení, že bublina čoskoro spľasne.
Tejto téme sa venoval aj článok portálu Cointelegraph, ktorý zdôrazňuje, že ak ste sa už rozhodli pre DeFi, mali by ste staviť na diverzifikáciu investičného rizika. Inak povedané, nevložiť celú investíciu do jedného DeFi projektu, ktorý vás zaujal. Väčšinou to totiž môže dopadnúť tak, že doplatíte na FOMO (strach z premárnenej príležitosti) a investujete práve do tokenu, ktorý čaká veľký prepad.
Pri investícii do DeFi projektov treba mať na pamäti, že DeFi je postavené na smart kontraktoch, ktoré častokrát napísal malý tím ľudí. Tieto protokoly majú obmedzené zdroje pre financovanie vývoja a riziko, že sa v nich objaví chyba, je relatívne veľké. Už aj známejšie auditované protokoly boli v minulosti obeťou napadnutia hackermi. Tieto v súčasnosti mimoriadne výnosné protokoly teda môžu zo dňa na deň utrpieť obrovské straty, ak sa odhalí vážna chýba v ich kóde. V končenom dôsledku by na to doplatili hlavne investori.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Príkladom je YAM Finance (YAM), u ktorého používatelia uzamkli kryptomeny v hodnote viac ako 500 miliónov dolárov a to ešte predtým, ako bol zalistovaný na veľkých burzách. Tvorcovia varovali, že Yam finance ešte nemá auditovaný smart kontrakt, no snaha investorov o dosiahnutie krátkodobého zisku spôsobila investičnú tragédiu. YAM najprv dosiahol hodnotu takmer 100 dolárov, no v priebehu dňa za zrútil na jeden dolár. Aktuálne má token hodnotu len 0,02 USD.
Ak ste sa teda rozhodli, že to s DeFi skúsite, nevsaďte všetko na jedného koňa. Zmenšíte tým riziko, že prídete o všetko. Rátajte s tým, že stále ide o mimoriadne rizikovú investíciu. Môžete pri nej zrejme dosiahnuť väčšie zisky než pri investícii do Bitcoinu, no zároveň sa môžete aj omnoho viac popáliť. Nikdy preto do DeFi neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť.
Zdroj: cointelegraph.com