Kryptomeny
Krypto správy dňa (4.8.): Bitcoin, Ethereum, Elon Musk, OCC & hackeri

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.
Weiss Ratings: Najlepšou kryptomenou je Ethereum. Kto nasleduje?
Najkvalitnejšou kryptomenou na trhu už nie je Bitcoin, ale Ethereum. K takémuto záveru dospela analytická ratingová agentúra Weiss Ratings, v ktorej aktuálnom poradí je Ethereum (ETH) prvou kryptomenou so špičkovým ratingom A. Druhý v poradí Bitcoin, ktorý bol dlhodobo lídrom tohto poradia, síce svoju známku (B+) nezmenil, no Ethereum ho vďaka svojim pokorám týkajúcim sa dlho očakávaného spustenia novej éry “Ethereum 2.0“ dokázalo predbehnúť. Podrobnejšie sme sa aktuálnym ratingom Weiss Ratings venovali v tomto článku.
Cardano má vynikajúci kód, tvrdia autori bezpečnostného auditu
Spoločnosť Quantstamp, ktorá v priebehu posledných dvoch mesiacov robila bezpečnostný audit blockchainu Cardano (ADA), je presvedčená, že po úspešnom spustení mainnetu Shelley sa Cardano stane druhým najvýznamnejším hráčom v sektore blcockhain smart-kontrakt platforiem, pričom hravo predbehne aj svojho ostrého konkurenta Tezos. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu.
VIDEO: Mohol Elon Musk založiť aj Bitcoin?
SpaceX, Tesla, Boring Company, SolarCity, OpenAI, Neuralink, Hyperloop či Starlink. Všetko revolučné projekty, ktoré môžu výrazne ovplyvniť našu budúcnosť sú spájané s úspešným podnikateľom, vedcom a vizionárom Elonom Muskom. Mohol však založiť aj Bitcoin? Do akej miery je to šialená myšlienka? Pozrite si video od YouTube kanála Zaujalo ma, ktoré sa okrem spomínaných firiem venuje v závere aj tejto téme.
Povolí OCC americkým bankám používanie stablecoinov?
Minulý týždeň sme vás informovali, že americký Úrad pre kontrolu mien (OCC) udelil americkým bankám povolenie ponúkať svojim klientom služby týkajúce sa obchodovania a úschovy kryptomien. Toto rozhodnutie je pochopiteľne vnímané ako ďalší pozitívny krok pre adopciu kryptomien, no pravdou je, že mnohé usmernenia od OCC nie sú úplne jednoznačné a banky majú preto problem sa v nich zorientovať. Viaceré blockchainové asociácie preto žiadajú OCC, aby svoje povolenie rozšírila o viaceré konkrétne body. Banky by napríklad mali získať povolenie používať stablecoiny typu USDC a USDT, čo by im mohlo pomôcť urýchliť realizáciu finančných transakcií a tiež znížiť celkové náklady. Medzi ďalšie návrhy patria žiadosti o povolenie využívania technológii ako je CoinJoin pre miešanie bitcoinových transakcií či používanie anonymných prvkov, ktoré prinášajú kryptomeny Zcash alebo Monero. Avšak kým v prípade stablecoinov pravdepodobne existuje priestor pre diskusiu s OCC, domnievame sa, že prvky týkajúce sa súkromia a anonymizácie transakcií cez regulátorov neprejdú. (cointelegraph.com)
Presúvajú sa ďalšie ukradnuté bitcoiny. No čo s nimi?
Presunuli sa ďalšie bitcoiny, ktoré boli ukradnuté z burzy Bitfinex v roku 2016 v rámci jedného z najväčších kryprtomenových hackov histórie. Informoval o tom Twitter Whale Alert, ktorý upozornil, že z peňaženky, na ktorej sa nachádzajú tieto bitcoiny, bolo najnovšie presunutých 620 BTC. Udialo sa to krátko po tom ako sa 29. júna presunulo 448 BTC a medzi 27 a 28. júnom v rámci 17 transakcií až bitcoiny v celkovej hodnote 51 miliónov USD. Iniciatíva hackerov zjavne vedie k tomu, že sa pokúsia dané bitcoiny predať, no vzhľadom na súčasné prísne pravidlá týkajúce sa prania špinavých peňazí môžu mať obrovský problém nájsť burzu respektíve kupca, ktorý by ich bola ochotný vyplatiť. Ukradnuté bitcoiny sú totiž vďaka pokročilým techológiam ostro sledované a tak ich nechce nikto vlastniť. Hackeri pri spomínanom útoku ukradli celkovo 119 756 BTC, čo oblo vtedy približne 72 miliónov dolárov. V čase písania článku majú však hodnotu už okolo 1,3 miliardy USD.
Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku.
Analýzy
Analýza: Výhľad pro rok 2021, pohľad na Bitcoin, Ethereum a US dolár

Dnešnú analýzu Bitcoinu, Ethereum, Litecoin a amerického doláru prináša Petr Plecháč – analytik finančných trhov, burzový trader, investor a zakladateľ burzového portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.
Sentiment na trzích
První obchodní týden v novém roce se nese ve znamení zvýšené volatility napříč všemi trhy. V pondělí jsme byli svědky růstu akciového trhu v premarketu, aby indexy SP500 či NASDAQ zakončily seanci v červených číslech. Podobný pohled se nám naskytl také v případě ropy, naopak americký dolar zpevnil.
Pokles na akciovém trhu, růst ceny zlata a zpevnění dolaru… tento stav nazýváme nervozitou až strachem, což podtrhnul také růst indexu strachu VIX. Strach do trhů vneslo především blížící se hlasování v Georgii, kde se rozhodne o rozložení Senátu USA na minimálně další dva roky. Pokud by obě křesla získali demokraté, pak by sice pravděpodobně za administrativy Joe Bidena přišly další stimuly a tištění peněz, ale i vyšší daně, a lze předpokládat, že demokraté by akciovým trhům příliš „nešli na ruku“.
Rok 2021 bude především o zvládnutí pandemie koronaviru COVID-19 a nastartování ekonomik. Trh počítá s proočkováním obyvatel do léta, které zaručí klidnou příští zimu. Jakékoliv odchylky, jako např. nová mutace viru resistentní na vakcíny, by znamenaly další vlnu nejistoty a únik do bezpečných přístavů. Od 21. 1. 2021 bude v čele Spojených států stát nový prezident a nejmocnější muž naší planety Joe Biden, a za pozornost bude stát i jeho pohled na kryptoměny.
Jen těžko dnes najdete někoho, kdo by o Bitcoinu neslyšel a neměl na něj názor. Články o astronomickém růstu a ještě větším potenciálu Bitcoinu, o vstupu velkých investorských legend, fondů nebo slavných osobností jen přihřívají nynější euforii. Lze očekávat, že každý větší DIP bude velmi rychle vykoupen, zároveň však musíme mít na paměti, co se stalo při posledním panickém výprodeji na jaře 2020, kdy se slabé investorské ruce zbavovaly jak akcií, tak i drahých kovů a kryptoměn. Za velmi důležité vnímám sledování cenového vývoje na americkém dolaru, který se dostává do bearmarketu, a investoři o to více hledají, kde uchovat hodnotu svých peněz.
Videokomentář
Analýza kryptoměn ve videu v čase od 3:00 do 13:00.
Analýza Bitcoinu
Na Bitcoinu jsme byli po delší době svědky opravdu citelné korekce trhu, v závislosti na burzách i o více než 5 000 USD. Bitcoin otestoval důležitý support na 27 800 USD a na daily time frame vytvořil longový pinbar. Vzhledem k velkému zájmu můžeme být sice svědky rychlého růstu ceny a tvorby nových ATH, ale ve hře je také období konsolidace, právě v této vymezené cenové oblasti. Nervozita na širokém trhu se pravděpodobně, i kdyby jen krátkodobě, přelije také na kryptoměny, a proto bychom měli být nyní s tradingem kryptoměn obzvláště opatrní.
Základní oblasti support a resistence jsou vyznačeny v grafu.
Analýza Etherea
Zhodnocení o 50 % během 12 hodin? I to je možné u dlouhodobě druhé nejhodnotnější kryptoměny na světě! Máme se připravit na altseason? Tak na to je zřejmě ještě brzy…
Na grafu Etherea jsme již po několikáté během posledních pár týdnů mohli sledovat psychologii obchodování Bitcoinu a ostatních altcoinů. Ne náhodou započal rapidní růst ceny Etherea až na 1 168 USD po ochlazení růstu ceny Bitcoinu necelý den předtím. Za růstem Etherea nestál žádný významný fundament. To, čeho jsme byli nejspíš svědky, je klasické přelívání kapitálu z jednoho do druhého coinu. Ethereum za sebou zanechalo silnou supportní úroveň v podobě překonání lokálního maxima iniciačním pohybem. Za resistenci můžeme označit cenovou oblast kolem 1 200 a 1 400 USD.
Analýza Litecoinu
Ani Litecoin nezůstává pozadu a přináší svým hodlerům zhodnocení o desítky procent během několika málo dní. Na rozdíl od Bitcoinu, který boří ATH jako na běžícím páse, a Etherea, které je na dosah svému historickému maximu z roku 2017, Litecoin je ještě stále na cca 40 % ze svého maxima (420 USD). Tak jako jedni vidí sklenku poloprázdnou a druzí poloplnou, lze na tuto situaci pohlížet dvěma způsoby. Buďto se díváme na dočasně přehlížený trh a je před námi skvělá příležitost s potenciálem vysokého zhodnocení při příchodu altseason, nebo je trh slabý, bez důvěry investorů, a další případná korekce může být fatální.
Litecoin momentálně reaguje na silnou resistenci kolem 150 USD. Důležité S/R jsou vyznačeny v grafu.
Analýza zlata
Zlato těžilo v posledních měsících především díky nejistotě kolem pandemie, ale také kvůli oslabování amerického dolaru vlivem enormního tištění peněz a velmi uvolněné monetární politice centrálních bank.
Zlato se po silném růstu nachází v korekci v podobě klesajícího trendového kanálu, a i když COT index hlásí prodeje, je pravděpodobnější další růst ceny zlata i ostatních drahých kovů. Z pohledu sentimentu velkých komoditních hráčů drží velcí spekulanti více kontraktů do longu než do shortu a v posledních týdnech tento rozdíl navyšují. Dle Price Action není pochyb o bullmarketu.
UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.
Kryptomeny
Krypto správy dňa (19.1.): Bitcoin, inštitúcie, ETP či Binance Coin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú prosperujúce obdobie a ich vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.
Je Bitcoin stále len na začiatku rastového cyklu?
Kým niektorí traderi sa domnievajú, že Bitcoin na hodnote 42 000 dolárov vytvoril na dlhú dobu svoje cenové maximum a blíži sa dlhý medvedí trh, oní sú presvedčení, že súčasný bitcoinový bullrun napriek očakávaným korekciám je stále len na absolútnom začiatku. Zástancom druhej možnosti je aj analytik Geeert Jan Cap, ktorý poukázal na svoj tzv. “thermocap” Bitcoin indikátor. Ide o metriku, ktorej cieľom je sledovať bitcoinove cykly na základe opatrení, ktoré prijali ťažiari a investori v súvislosti s nákupom a predajom bitcoinov. Téme sme sa venovali podrobnejšie vo videu nižšie alebo v tomto našom článku.
Ruffer Investments stojí za svojou 745 miliónovou investíciou do Bitcoinu
Britská spoločnosť Ruffer Investments je presvedčená, že urobila správne, keď koncom minulého roka nakúpila bitcoiny za zhruba 550 miliónov britských libier, čo je pri súčasnom kurze približne 746 miliónov dolárov. Išlo o zhruba 2,5% jej celkového spravovaného portfólia. Ruffer Investments, ktorá spravuje aktíva v hodnote viac než 20 miliárd dolárov a sídli v Londýna a Paríži, to potvrdila aj v rámci svojej výročnej správy, v ktorej poznamenala, že okrem akumulácie bitcoinov do jej fondu Multi-Strategies Fund má nepriamu akvizíciu v BTC aj skrz vlastníctvo akcii spoločnosti Microstrategy a Galaxy Digital, ktoré taktiež držia bitcoiny. Podrobnosti sa dočítate v tomto našom článku.
Potvrdené! Šéfom SEC sa stane človek, ktorý Bitcoinu rozumie
Po úspechu Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách začali krypto média okamžite špekulovať, aký dopad bude mať jeho nová administratíva na sektor digitálnych aktív. Krátko nato sa začali objavovať špekulácie, podľa ktorých na čelo dôležitého regulátora Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) vymenuje Joe Biden bývalého šéfa CFTC Garyho Genslera. Teraz to oficiálne potvrdil aj samotný budúci prezident USA. Pre kryptopriemysel je táto informácia malou ale podstatnou výhrou. Téme sme sa venovali v tomto našom článku.
CoinShares spúšťa Bitcoin ETP na SIX Swiss Exchange
Správca digitálnych aktív spoločnosť Coinshares, ktorá vlastní kryptoaktíva v hodnote vyše 3 miliárd dolárov, oznámila, že dnešným dňom uvádza na trh v spolupráci so švajčiarskou burzou cenných papierov SIX Swiss Exchange vlastný Bitcoin ETP. Každé nové Bitcoin ETP of firmy Coinshares bude kryté bitcoinom v pomere 0,001 BTC, čo je v čase vydania tohto článku zhruba 36 dolárov. Správcom produktu sa stáva firma Komainu, ktorú založila Coinshares v spolupráci s japonskou bankou Nomura Holdings a firmou Ledger, ktorá vyrába známe hardvérové kryptomenové peňaženky. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku.
Čo poháňa rasť Binance Coinu k novým rekordným hodnotám?
Natívny token kryptomenovej burzy Binance s názvom Binance Coin (BNB) vytvoril 18. januára 2021 svoju novú rekordnú hodnotu, keď cinkol o cenu 49,90 USD. Udialo sa tak len deň predtým, ako sa uskutoční ďalšie pravidelné pálenie tejto kryptomeny, tzv. coin burn. Pálenie mincí BNB je vopred oznámenou deflačnou politikou tejto kryptomeny, ktorá bola predstavená už v Binance Coin whitepaperi v rámci úspešného ICO v roku 2017 (burza Binance vďaka tomuto ICO získala financie na vybudovanie svojej burzy). Ak chcete vedieť viac o dôvodov rastu BNB tokenu otvorte si náš článok.
Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a tiež na našom YouTube.
Binance Coin
Čo poháňa rasť Binance Coinu k novým rekordným hodnotám?

Natívny token kryptomenovej burzy Binance s názvom Binance Coin (BNB) vytvoril 18. januára 2021 svoju novú rekordnú hodnotu, keď cinkol o cenu 46,90 USD. Udialo sa tak len deň predtým, ako sa uskutoční ďalšie pravidelné pálenie tejto kryptomeny, tzv. coin burn.
Pálenie mincí BNB je vopred oznámenou deflačnou politikou tejto kryptomeny, ktorá bola predstavená už v Binance Coin whitepaperi v rámci úspešného ICO v roku 2017 (burza Binance vďaka tomuto ICO získala financie na vybudovanie svojej burzy).
Podstatou pálenia mincí je postupne znížiť celkovú zásobu tokenov BNB o presnú polovicu. Kým pri vzniku Binance Coinu totiž existovalo 200 miliónov BNB, postupným procesom pálenia bude jedného dňa existovať len 100 miliónov BNB. Pre držiteľov tejto kryptomeny je to zaujímavý fundament v tom zmysle, že sa ich token stáva čoraz vzácnejším.
Coin Burn robí burza Binance štvrťročne na základe jej hospodárskych výsledkov, či už na spotovej burze, alebo v rámci Binance Futures. Pre ilustráciu pri predošlom coinburne po treťom kvartáli 2020 takto zničila tokeny BNB v celkovej hodnote vtedajších vyše 60 miliónov dolárov.
Samotný coinburn však nie je jediným fundamentom, ktorý aktuálne pozitívne vplýva na hodnotu Binance Coinu. Poháňacím motorom záujmu o BNB token sú aj úspechy projektov Binance v sektore decentralizovaného financovania (DeFi), kde majú tokeny BNB svoje vlastné uplatnenie.
Dôležitým míľnikom pre Binance a aj samotný Binance Coin bolo septembrové spustenie Binance Smart Chainu, ktorý si získava rýchlu trakciu. Tento blockchain je kompatibilný s Etheruem a teda umožňuje využívanie smart kontraktov z Ethereum aj na Binance Chaine. Samotná Binance sa zároveň rôznymi grantmi snaží prilákať Ethereum vývojárov k sebe.
Krátko po spustení Binance Smart Chainu vzniklo na tomto blockchaine rad decentralizovaných aplikácii. Ide už o viac ako 60 projektov s vyše 600 000 jedinečnými adresami. Okrem toho na tomto chaine validátori stakujú už viac ako 3 milióny BNB.
TIP: Prečítajte si našu novú rozsiahlu recenziu burzy Binance.
Hodnota cross-chain aktív na Binance Chaine podľa informácii portálu Cointelegraph už presiahla 250 miliónov dolárov, pričom Binance vyčlenila ďalšiu injekciu v podobe 100 miliónov dolárov na prilákanie ďalších projektov.
Na Cenu Binance Coin pozitívne vplýva aj tzv. Binance Launchpad, ktorá predstavuje akúsi centralizovanejšiu formu investovania do začínajúcich kryptomenových startupov. Inak povedané startupy, ktoré chcú získať financovanie na svoj vývoj a získali dobré hodnotenie od Binance, ponúkajú svoje tokeny na predaj cez Binance Launchpad. Tomuto procesu sa hovorí Initial Exchange Offering (IEO). Nuž a každý investor, ktorý sa chce takéhoto IEO zúčastniť, musí držať značné množstvo BNB tokenov, čo taktiež fundament, ktorý poháňa cenu BNB vyššie.
Podľa analytickej agentúry The Tie sa Binance Coin stáva čoraz populárnejším aj na sociálnych sieťach. Najmä na Twitteri v poslednom dobe výrazne stúpla frekvencia zmienok o BNB.
Zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
CoinShares spúšťa Bitcoin ETP na SIX Swiss Exchange

Správca digitálnych aktív spoločnosť Coinshares, ktorá vlastní kryptoaktíva v hodnote vyše 3 miliárd dolárov, oznámila, že dnešným dňom uvádza na trh v spolupráci so švajčiarskou burzou cenných papierov SIX Swiss Exchange vlastný Bitcoin ETP.
ETP je typ cenného papiera, ktorý sleduje hodnotu podkladového aktíva, indexu alebo finančného inštrumentu. Podiel na ETP teda prichádza priamo z podkladového aktíva, ktoré sleduje (ETP si však netreba pliesť s ETF. Každé ETF je súčasťou ETP, ale nie každé ETP je ETF pozn. red.).
Každé nové Bitcoin ETP of firmy Coinshares bude kryté bitcoinom v pomere 0,001 BTC, čo je v čase vydania tohto článku zhruba 36 dolárov. Správcom produktu sa stáva firma Komainu, ktorú založila Coinshares v spolupráci s japonskou bankou Nomura Holdings a firmou Ledger, ktorá vyrába známe hardvérové kryptomenové peňaženky.
CoinShares sa rozhodla priviesť tento produkt na trh z dôvodu, že mnohí inštitucionálni klienti preferujú takýto spôsob investície do Bitcoinu pred jeho priamym držaním. Nové Bitocin ETP začne so spravovaným majetkom v hodnote 200 miliónov dolárov.
Dôležité je poznamenať, že SIX Exchange je známou burzou, pokiaľ ide o ETP produkty na kryptomeny. Na tejto burze sa už obchoduje Bitcoin ETP voči 14 top altcoinom a minulý týždeň svoje Bitcoin ETP otvorila na tejto burze aj londýnska spoločnosti ETC Group.
Isté je, že možnosti, v rámci ktorých môžu inštitúcie investovať do Bitcoinu sú teda čoraz prestrejšie. Tieto Bitcoin ETP si však vo význame netreba zamieňať s Bitcoin ETF, produktom, na ktorý v USA stále neudelila povolenie Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Čo-to by sa mohlo ohľadom tejto veci zmeniť po príchode Garyho Genslera do pozícia šéfa SEC.
Zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
Potvrdené! Šéfom SEC sa stane človek, ktorý Bitcoinu rozumie

Po úspechu Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách začali krypto média okamžite špekulovať, aký dopad bude mať jeho nová administratíva na sektor digitálnych aktív. Krátko nato sa začali objavovať špekulácie, podľa ktorých na čelo dôležitého regulátora Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) vymenuje Joe Biden bývalého šéfa CFTC Garyho Genslera. Teraz to oficiálne potvrdil aj samotný budúci prezident USA.
Pre kryptopriemysel je táto informácia malou ale podstatnou výhrou. V čase, kedy sú badateľné obavy vlád a regulátorov z toho, aké riziká pre nich prinášajú kryptomeny, totiž bude SEC viesť človek, ktorý Bitcoinu naozaj rozumie. Gary Gensler totiž po odchode z pozície šéfa CFTC strávil svoje ďalšie kariérne roky ako vyučujúci na prestížnej technologickej univerzite MIT, kde okrem iného robil prednášky o digitálnych aktívach a blockchain technológii.
Fanúšikovia XRP sa radovať nebudú
Kým pre kryptomeny ako také môže byť tento fakt pozitívny a silno nahráva možnosti schválenia prvého Bitcoin ETF, príliš veľké nadšenie zrejme nemožno očakávať v XRP komunite. Rešpektovaný právnik orientujúci sa na blockchain technológiu Jack Chervinsky už pár dní dozadu pripomenul, že Gensler už v roku 2018 varoval, že XRP je cenný papier a pre firmu Ripple to bude predstavovať problém.
Gary Gensler deeply understands crypto & has strongly supported bitcoin for years. His selection as SEC chair signals a policy shift in favor of a bitcoin ETF.
He also went on record in 2018 saying there's "a strong case" that XRP is a security, signaling no shift on that issue.
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) January 12, 2021
Kryptomeny sú katalyzátorom zmien
Ako príklad dobre popisujúci názor Genslera na kryptomeny možno použiť jeho vyjadrenia z roku 2019, kedy označil kryptomeny v rozhovore pre Coindesk ako „katalyzátor zmien”. ,,Zdieľané blockchain aplikácie môžu pomôcť naštartovať sieťové riešenia vo viacerých oblastiach, ktoré boli historicky veľmi odolné voči akýmkoľvek zmenám.”
Na druhú stranu nemožno čakať, že Gensler bude tému regulácie kryptomien ignorovať. Naopak dá sa predpokladať, že ju bude riešiť, no nádejou zostáva, že v takej podobe, aby tým neohrozil rozvoj tohto nádejného sektora.
,,Ak si kryptomeny získajú široké prijatie, ak si skutočne myslíme, že budú súčasťou našej budúcnosti, musia sa stať súčasťou verejnej politiky. To znamená, že musíme ľudí chrániť pred ich nelegálnym využívaním. Kryptomenévé burzy a zmenárne typu Coinbase musia v tomto so SEC a CFTC spolupracovať,” uviedol niekoľko mesiacov dozadu.
Zdroj: decrypt.co
Bitcoin
Ruffer Investments stojí za svojou 745-miliónovou investíciou do Bitcoinu

Britská spoločnosť Ruffer Investments je presvedčená, že urobila správne, keď koncom minulého roka nakúpila bitcoiny za zhruba 550 miliónov britských libier, čo je pri súčasnom kurze približne 746 miliónov dolárov. Išlo o zhruba 2,5% jej celkového spravovaného portfólia.
Ruffer Investments, ktorá spravuje aktíva v hodnote viac než 20 miliárd dolárov a sídli v Londýna a Paríži, to potvrdila aj v rámci svojej výročnej správy, v ktorej poznamenala, že okrem akumulácie bitcoinov do jej fondu Multi-Strategies Fund má nepriamu akvizíciu v BTC aj skrz vlastníctvo akcii spoločnosti Microstrategy a Galaxy Digital, ktoré taktiež držia bitcoiny. Microstrategy v súčasnosti vlastní BTC v hodnote vyše 2,5 miliardy dolárov čím Galaxy Digital má v BTC približne 600 miliónov USD.
Firma Ruffer Investments je pochopiteľne nadšená, že jej investícia bola dobrým krokom, keďže cena bitcoinu od oného momentu výrazne posilnila. Na Bitcoin sa však pozerá hlavne z dlhodobého hľadiska.
,,Naše odôvodnenie investície do Bitcoinu sme už zverejňovali, ale stručne povedané historicky sme známi používaním nekonvenčných ochranných prostriedkov. Toto je ďalší príklad. Je to malá alokácia do idiosynkratickej triedy aktív, o ktorej si myslíme, že nám prináša do portfólia niečo veľmi odlišné. Myslíme si, že sme na to prišli relatívne skoro len na začiatku dlhého trendu inštitucionálneho prijímania a financovania Bitcoinu,” vysvetlila firma.
Firma Ruffer z pohľadu celovej hodnoty jej držaných aktív označila túto investíciu za malú, ale zmysluplnú. Jej CEO Jonathan Ruffer minulý týždeň okrem povedal, že Bitcoin sa stáva významným vyzývateľom postavenia zlata ako jednej “supermeny”, nuž a zaujímavé je doplniť, že firma Ruffer použila na nákup bitcoinov práve financie, ktoré nadobudla predajom časti svojej pozície v zlate.
Zdroj: decrypt.co
Bitcoin
Je Bitcoin stále len na začiatku rastového cyklu?

Kým niektorí traderi sa domnievajú, že Bitcoin na hodnote 42 000 dolárov vytvoril na dlhú dobu svoje cenové maximum a blíži sa dlhý medvedí trh, oní sú presvedčení, že súčasný bitcoinový bullrun napriek očakávaným korekciám je stále len na absolútnom začiatku.
Zástancom druhej možnosti je aj analytik Geeert Jan Cap, ktorý poukázal na svoj tzv. “thermocap Multiple” Bitcoin indikátor. Ide o metriku, ktorej cieľom je sledovať bitcoinove cykly na základe opatrení, ktoré prijali ťažiari v súvislosti s nákupom a predajom bitcoinov.
Pri výpočte konečnej hodnoty tohto ukazovateľa sa využíva takzvaný thermocap násobok, ktorý delí cenu bitcoinu v určitý deň kumulatívnou blokovou dotáciou, teda celkovou hodnotou, ktorú získajú ťažiari bitcoinu od prvého dňa.
Výsledná hodnota následne poskytuje prehľad o tom, aké ziskové je predávať Bitcoin v danom cenovom bode a teda naznačuje, či by mohlo v rôznych obdobiach histórie bitcoinu nasledovať kolísanie cien, teda zvýšená volatilita.
,,Zobrazuje, kedy bola v cene prítomná bublina,” vysvetľuje autor indikátoru a dopĺňa: ,,Tiež umožňuje porovnávanie vrcholov bublín a zdá sa, že ukazuje relatívne konštantnú hodnotu násobkov zdravých cenových hladín.”
Poďme však na konkrétne čísla. 17. januára 2021, čiže dva dni dozadu, bol podľa tohto indikátoru thermocap na hodnote 17,5. Najvyššie bol v tomto cykle 10. januára 2021 na 20 bodoch.
Autor indikátora dopĺňa, že z historického pohľadu bol Bitcoin v bubline, keď sa indikátor nachádzal na hodnotách medzi 16 až 60 bodmi, čo indikuje, že v rámci tohto cyklu má ešte dostatočne veľký priestor pre ďalší rast, hoci sa už pomaly dostávame do cenovej bubliny.
#btc Thermocap multiple currently at 17.5. Short term peak was January 10th, at 20. We're still in the low end of the '21 bubble phase. (>~16 would be bubble phase) pic.twitter.com/5kkJIr3Yzj
— GeertJancap (@Geertjancap) January 18, 2021
,,Sme na stále len na začiatku bubliny pre rok 2021,” sumarizoval dáta na Twitteri.
Pre ľahšie pochopenie poslúži graf. Vidieť na ňom môžete zelenou farbou indikátor thermocap, ktorý sa dostával do vysokých hodnôt v závere predošlých býčích cyklov. V súčasnosti má rastový trend, no zďaleka nie je tak vysoko, než pri vrcholoch predošlých cyklov na konci rokov 2013 a 2017.
Slabé ruky predávajú, veľryby akumulujú?
Rešpektovaný trader Willy Woo upozornil, že aktuálne sme vo fáze, v ktorej slabé ruky bitcoiny predávajú a veľryby ich využívajú na lacnejší dokúp. Že nejde len o špekuláciu naznačuje rast zostatkov na adresách, na ktorých je viac než 1000 BTC. Inak povedané Bitcoin skupujú veľkí hráči, takzvané veľryby.
Kľúče od bullrunu má vraj Grayscale
Odlišný názor majú na situáciu analytici banky JP Morgan Chase. Dospeli k záveru, že “kľúče“ od ceny 40 tisíc dolárov a viac za 1 BTC má v rukách spoločnosť Grayscale Investments. Konkrétne ak sa jej údajne nepodarí udržať tempo denného prílevu 100 miliónov dolárov, tak je veľmi pravdepodobné, že dôjde k ďalšej výraznej cenovej korekcii.
Grayscale vo svojom rekordnom štvrtom kvartáli 2020 dokázala zaznamenať priemerný týždenný prílev kapitálu do všetkých jej produktov v hodnote 250 miliónov dolárov. 217,1 milióna dolárov týždenne z toho pripadalo na investície do Bitcoinu. JP Morgan Chase teda tvrdí, že Grayscale by musela pre ďalší rast ceny BTC svoju výkonnosť ešte výrazne zvýšiť. Lenže ono to vyzerá tak, že sa jej to naozaj darí.
Nový CEO Grayscale Michael Sonnenshein, ktorý nahradil v tejto pozícii Baryho Silberta, totiž 16. januára oznámil, že za jeden jediný deň pribudlo zo strany inštitúcii do jej produktov neuveriteľných 700 miliónov dolárov. ,,Momentum zo štvrtého kvartálu 2020 zdá sa neberáá na sile už aj v novom roku,“ poznamenal.
1/15/2021 was also our largest single asset raise day, ever.
— Michael Sonnenshein (@Sonnenshein) January 16, 2021
Zdroj: cointelegraph.com
Kryptomeny
Krypto správy dňa (18.1.): Predikcie pre Bitcoin, rezervná mena či Ethereum vs. BTC

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú prosperujúce obdobie a ich vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.
CIO Guggenheim: Bitcoin stále na ceste k $400 000?
CIO spoločnosti Guggenheim Partners, ktorá sa zaoberá poradenskými finančnými službami, investičným bankovníctvom, správou aktív, poisťovacími službami či službami na kapitálových trhoch, Scott Minerd, je naďalej z dlhodobého hľadiska v prípade Bitcoinu optimistom. O BTC hovoril v rozhovore pre Bloomberg Markets and Finance, ktorý bol publikovaný 15. januára. Poznamenal v ňom, že stále stojí za svojou cenovou predikciou o raste BTC až k hodnote 400 000 dolárov. Viac sa dozviete z nášho videa nižšie, alebo v tomto našom článku.
$115 000 za Bitcoin už v auguste? Bitcoin a Ethereum dozrievajú
Kým Scott Minerd zo spoločnosti Guggenheim Partners hovorí až o cene 400 tisíc dolárov za jeden Bitcoin, hedgeová investičná spoločnosť Pantera Capital, ktorá sa odvoláva na známy Stock-to-flow model a názory jej analytikov sa prikláňa k možnosti, podľa ktorej by mohol BTC už do 1. augusta 2021 stáť 115 tisíc dolárov. Model Stock-to-flow sa zameriava na vplyv postupnej znižujúcej sa ponuky bitcoinu, ktorú ovplyvňuje predovšetkým halving, teda pravidelné štvorročné znižovanie odmeny pre ťažiarov za vyťaženie nového bloku o polovicu. Viac o tejto téme, ale aj o tvrdení, že Bitcoin a Ethereum ako aktíva dozrievajú, sa dočítate v tomto článku.
Bývalý premiér Kanady vidí v Bitcoine potenciál ako v rezervnej mene
Kým šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová stále zastáva názor, že Bitcoin je hlavne hračkou kriminálnikov a ideálnym nástrojom na pranie špinavých peňazí, bývalý premiér Kanady Stephen Harper naznačil, že smerom do budúcnosti má potenciál stať sa rezervnou menou, respektíve byť jeho súčasťou. Stephen Harper hovoril o tejto mene počas nedeľňajšej konferencie Resource Investment konanej v kanadskej metropole Vancouver. Téme sme sa venovali v tomto článku a tiež vo forme videa na našom YouTube:
Lyn Aldenová: Z dlhodobého hľadiska uspeje skôr Bitcoin než Ethereum
V poslednej dobe prevláda v súvislosti s Ethereum obrovský optimizmus. Podčiarkujú ho aj nedávne vyjadrenia rešpektovaného investora Raoula Pala, ktorý naznačil, že ETH by mohlo v tomto býčom cykle napodobniť rast Bitcoinu z roku 2017 a finišovať až pri cene okolo 20 000 dolárov. Kým zo špekulatívneho hľadiska takýto cenový strop Ethereum v tomto býčom cykle vylúčiť nemožno, hoci sa javí byť stále málo pravdepodobný, rešpektovaná trhová analytička Lyn Aldenová si myslí, že z dlhodobého hľadiska je Bitcoin udržateľnejšou kryptomenou a má väčšiu pravdepodobnosť na dlhodobý úspech než Ethereum. Viac sa dozviete z nášho videa nižšie, alebo z tohto nášho článku.
Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a tiež na našom YouTube.
Bitcoin
Lyn Aldenová: Z dlhodobého hľadiska uspeje skôr Bitcoin než Ethereum

V poslednej dobe prevláda v súvislosti s Ethereum obrovský optimizmus. Podčiarkujú ho aj nedávne vyjadrenia rešpektovaného investora Raoula Pala, ktorý naznačil, že ETH by mohlo v tomto býčom cykle napodobniť rast Bitcoinu z roku 2017 a finišovať až pri cene okolo 20 000 dolárov.
Kým zo špekulatívneho hľadiska takýto cenový strop Ethereum v tomto býčom cykle vylúčiť nemožno, hoci sa javí byť stále málo pravdepodobný, rešpektovaná trhová analytička Lyn Aldenová si myslí, že z dlhodobého hľadiska je Bitcoin udržateľnejšou kryptomenou a má väčšiu pravdepodobnosť na dlhodobý úspech než Ethereum.
Aldenová prirovnala Ethereum k prúdovým britsko-francúzskym lietadlám Concorde, ktoré si získali obrovskú popularitu, no z dlhodobého pohľadu sa stali tieto lietadlá ekonomicky neudržateľným projektom. Domnieva sa, že Ethereum je na tom podobne a mnohé prípady decentralizovaných aplikácii, ktoré sa na ňom budujú označila z tohto dôvodu za veľmi špekulatívne.
,,Ethereum by sa mohlo v nasledujúcom roku dariť čo sa týka ceny naozaj veľmi dobre, ale pokiaľ nepretransformuje svoju základnú vrstvu, tak zostáva skôr špekuláciou o vývoji verzie alfa než hotovým stabilným produktom,” upozornila naznačujúc, že súčasné Ethereum prvej generácie nespĺňa podmienky na to, aby pretavilo potenciál smart kontraktov do použiteľnej reality. Popri tom však naznačila, že príchodom novej generácie Ethereum 2.0 by sa mohlo čo-to zmeniť.
,,Ethereum priťahuje čoraz viac hráčskej kultúry a čoraz viac experimentov. Avšak mnohé projekty vyústili do neúspechu. Možno o ďalších 5 rokov, keď bude hotové Ethereum 2.0 a bude všetko chvíľu fungovať popri tom, ako bude konzistentná monetárna politika, by sa mohlo začať Ethereum vnímať z veľkej časti ako hotový projekt podobný Bitcoinu. Do tej doby je to experimentálna vec.”
Hrozba centralizovaného útoku na ETH?
Analytička upozornila, že v prípade Ethereum existuje v porovnaní s Bitcoinom väčšia pravdepodobnosť hrozby centralizovaného útoku na jeho uzly (nody). Naznačila, že to čo sa buduje na Ethereum totiž môže predstavovať reálnu hrozbu pre súčasný systém, čo sa nemusí páčiť regulátorom a vládam. Pravdepodobne tým narážala na potenciál decentralizovaného financovania, ktorého projekty sa budujú práve na Ethereum.
A čím je riziko útokov na nody Ethereum v porovnaní s Bitcoinom vyššie? Vo svojom príspevku to vysvetlila takto:
,,Bitcoin bol od začiatku navrhnutý tak, aby bolo ľahké prevádzkovať celý uzol (node). U Bitcoinu to funguje dobre, pretože jeho základná vrstva sa zameriava na to, aby sa darilo robiť jednu základnú jednoduchú vec – ukladanie a prenos hodnoty. Je to elegantný jednoduchý blockchian.
Ethereum je však zložitejšie a má omnoho viac cieľov v rámci svojej základnej vrstvy, má komplikovanejšiu situáciu ohľadom nodov a niektoré Dapps majú na tieto nody významné požiadavky. Už od roku 2018 mnohí upozorňujú na to, že Ethereum Dapp ekosystém je do značnej miery odkázaný na operátorov veľkých uzlov u tretích strán, ako je Infura. A ironické je, že Infura využíva webové služby Amazonu, takže tu máte hneď dve vrstvy centralizácie.”
Pokiaľ ide o Bitcoin, je optimistickejšia. ,,Bitcoin sa nehýbe rýchlo a neničí veci tak ako to robia altcoiny. Pohybuje sa pomaly a má tendenciu veci naprávať. Čím však viac nápadov a inovácii sa objaví v širšom priemysle digitálnych aktív, tým viac bitcoinových vývojárov bude musieť pracovať na protokole a na jeho ekosystéme.”
Zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
Bývalý premiér Kanady vidí v Bitcoine potenciál ako v rezervnej mene

Kým šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová stále zastáva názor, že Bitcoin je hlavne hračkou kriminálnikov a ideálnym nástrojom na pranie špinavých peňazí, bývalý premiér Kanady Stephen Harper naznačil, že smerom do budúcnosti má potenciál stať sa rezervnou menou, respektíve byť jeho súčasťou.
Stephen Harper hovoril o tejto mene počas nedeľňajšej konferencie Resource Investment konanej v kanadskej metropole Vancouver. Diskutovalo sa predovšetkým o tom, ktoré meny majú potenciál nahradiť v úlohe rezervnej meny slabnúci americký dolár. Harper na margo toho skonštatoval, že čínsky juan a ani euro sa mu nezdajú vzhľadom na ich rizikovosť pre túto úlohu vhodné.
,,Je ťažké nájsť alternatívu k americkému doláru ako k rezervnej mene. Okrem zlata, Bitcoinu a nejakého koša aktív… Myslím si, že veci, ktoré ľudia používajú ako rezervy budú expandovať, avšak americký dolár bude stále zastávať najpodstatnejšiu úlohu.”
Former Canadian prime minister names #Bitcoin as possible reserve currency (Cointelegraph) #Bitcoin could be part of a basket of reserve alternatives to the U.S. dollar, according to Stephen Harper.https://t.co/GMLHwwnxK4 pic.twitter.com/PffLydTh39
— CRYPTONEWS.WATCH (@crypto_news24) January 18, 2021
Bývalý premiér Kanady priznáva, že trend príchodu kryptomien centrálnych bank (CBDC) je zrejme nezvrátiteľný a pravdepodobne budú predmetom menovej politiky po celom svete. Má však obavy z budúcnosti, v ktorej budú centrálne banky akýmsi všeobecným bankárom a nie iba kontrolórom trhu.
,,Koniec koncov, ak máte digitálne meny a cieľom centrálnych bánk je kontrolovať infláciu a vytvárať stabilnú menu a stabilné ceny, potom je digitálna mena evolúciou trhu. Ale ak má byť digitálna mena súčasťou akéhosi experimentu týkajúceho sa úloh centrálneho bankovníctva, potom som z toho znepokojený.“
Harper bol premiérom Kanady medzi rokmi 2006 až 2015. Prijatie kryptomien v tejto severoamerickej krajine sa od vtedy výrazne rozšírilo, pričom Kanada v septembri 2020 prijala aj svoj prvý regulačný zákon pre kryptomeny. Centrálna banka Kanady Bank of Canada už dávnejšie priznala práce na svojej vlastnej digitálnej mene (CBDC) a je veľmi pravdepodobne, že bude jednou z vôbec prvých, ktoré uzrú svetlo sveta.
Zdroj: cointelegraph.com
-
Ethereumspred 5 dní
Ethery miznú z búrz. Môže cena vyletieť až na $20 000?
-
Bitcoinspred 22 hodín
Je Bitcoin stále len na začiatku rastového cyklu?
-
Bitcoinspred 1 týždeň
Môže to kvôli inštitúciam napokon dopadnúť pre Bitcoin zle?
-
Kryptomenyspred 6 dní
Obrovský rast Polkadot je poháňaný zaujímavými správami
-
Bitcoinspred 6 dní
Bitcoin potrebuje celosvetovú reguláciu, tvrdí šéfka ECB
-
Bitcoinspred 1 týždeň
Chamath Palihapitiya vidí Bitcoin na $200 000. Musíme si však počkať
-
Cardanospred 1 týždeň
Cardano sa stalo najdecentralizovanejšou kryptomenou, píše CryptoSlate
-
Analýzyspred 1 týždeň
Analýza Bitcoinu (11.1.): Kde bitcoin nakupovať?