Ethereum úspešne prešlo na konsenzus Proof of Stake (PoS) a z technického pohľadu sa zdá, že tento náročný proces dopadol bez akýchkoľvek vážnejších technických problémov. Centrom kritiky “nového” Ethereum sa tak stala jeho rastúca centralizácia, čo je v skutočnosti téma, ktorá sa rieši už niekoľko týždňov.
Necelý deň po prechode Ethereum na Proof of stake konsenzus upozornil na silnejúcu centralizáciu tejto kryptomeny spoluzakladateľ platformy DeFi Gnosis Martin Köppelmann, ktorý na Twitteri uviedol:
,,TOP 7 entít kontroluje viac ako dve tretiny stakovaných ETH, čo je, ak mám byť úprimný, dosť veľkým sklamaním,“ napísal v prvom vlákne tweetu, ktorý začal informáciou, že prvých 1000 blokov na PoS konsenze ETH bolo 420 vytvorených výhradne validátormi Lido a Coinbase.
top 7 entities controlling >2/3 of the stake is pretty disappointing to see tbh pic.twitter.com/VBipyFUM7g
— Martin Köppelmann (@koeppelmann) September 15, 2022
Lido má pod kontrolou 30% stakovaných ETH
V čase, kedy Köppelmann zverejnil svoj tweeet sa o validáciu blokov až z 27% postaralo práve Lido, nasledujúc Coinbase, ktorá mala podiel na 14 percentách. Podľa dát Dune Analytics má Lido aktuálne podiel na zhruba 30% stakovaných ETH, čo je vyše 4 100 000 ETH. Pre úplnosť je však samozrejme nutné uviesť, že z celkového poctu ETH tvoria depozitované Ethery do stakingu zatiaľ len 11,40% (zhruba 13,7 miliónov ETH) z celkovej ponuky.
Fakt, že niekoľko silných hráčov má významný podiel na stakovaných Etheroch, je v poslednej dobe silným argumentom kritikov Proof of Stake konsenzu, pretože poukazuje na teoretickú možnosť cenzúry transakcii, ak by sa na tieto entity zamerali regulačné orgány. Kauza Tornado Cash ukázala, že niečo také sa naozaj môže stať a túto možnosť dokonca nevylúčil ani šéf Coinbase Brian Armstrong, ktorý však poznamenal, že ak by na nich “vláda” tlačila, tak sa radšej biznisu so stakingom vzdajú, akoby mali cenzurovaním transakcii ohroziť budúcnosť tejto kryptomeny.
Stať sa validátorom nie je jednoduché
Problémom Etherea pri snahe o decentralizáciu je samotná skutočnosť, že validátorom sa môže stať len ten, kto vlastní aspoň 32 ETH a dokáže tuto činnosť realizovať aj po technickej stránke. To decentralizáciu limituje, pretože ostatne entity s menším množstvom ETH (alebo technicky menej zdatné) “musia” svoje Ethery delegovať na spomínaných veľkých hráčov (ak chcú získavať odmeny za staking), čím im vlastne zverujú svoje mince a sieť centralizujú. Možným riešením by boli aktualizácie, ktoré umožnili staking pri výrazne nižšom počte držaných ETH v kombinácii s jednoduchším riešením validácie.
,,Nemali by ste stakovať cez burzy. Poškodzuje to sieť viac než jej to pomáha a tá návratnosť investície pravdepodobne nestojí za to,” priznal otvorene ETH vývojár Micah Zoltu, ktorý tým v podstate priznal, že Ethereum takto naozaj smeruje k silnejšej centralizácii.
U BTC to vraj nie je lepšie. Naozaj?
Martin Köppelmann však upozornil, že problém s centralizáciou nemá len Ethereum, ale aj Bitcoin, pretože 4 najväčšie mining pooly kontrolujú v súčasnosti 72% hashrate, čiže celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu.
And no, dear Bitcoin fans, it is not better in Bitcoin. In fact you need only 4 entities to come to >72% pic.twitter.com/EdGDN3Mr6S
— Martin Köppelmann (@koeppelmann) September 15, 2022
Köppelmann však chtiac/nechtiac zabudol na vysvetlenie rozdielu medzi stakovaním ETH cez burzy a mining poolmi u BTC. Pri stakingu sa totiž mince v súčasnosti uzamykajú (až do hard forku Shanghai dokonca nie je stakované Ethery možné vybrať), kým ťažiari BTC, ktorí združene ťažia bitcoiny cez mining pooly, vedia prakticky okamžite kedykoľvek ukončiť túto činnosť (väzbu k danému mining poolu) „jedným kliknutím” a svoje bitcoiny im nezverujú. Inak povedané mining pooly nemajú žiadnu kontrolu nad ťažiarmi BTC a teda ak by konal nejaký veľký mining pool v neprospech bitcoinu, jeho hashrate by rýchlo klesol.
Zdroj: decrypt.co