Nadácia IOTA Foundation informovala, že aktualizovala svoju desktopovú verziu Trinity Wallet. Táto aktualizácia súvisí s odstránením jej nedávno odhalenej zraniteľnosti.
Nová verzia peňaženky, ktorá bola vydaná 16. februára, však nepredstavuje úplne riešenie nedávneho bezpečnostného problému, pretože sieťový koordinátor IOTA je stále vypnutý.
IOTA Foundation zároveň uviedla, že reštartuje koordinátora až potom, ako užívatelia premigrujú svoje tokeny na bezpečné seedy. Nástroj, ktorý by to mal umožniť, by mal byť zverejnený v nadchádzajúcich dňoch:
,,Migráciou vašich tokenov na nové bezpečné seedy pred opätovným spustením koordinátora sa zabezpečí, aby prípadný útočník nebol schopný vykonať neoprávnené prenosy vašich tokenov, ak tak ešte neurobil.”
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zraniteľnosť systému, ktorá bola 25. januára využitá na hack peňaženky Trinity cielila na užívateľov, ktorí ju používali desktopovom počítači. Nadácia však odporúča, aby si svoje tokeny premigrovali nielen používatelia stolových počítačov, ale aj tí, ktorí používajú na tento účel svoj smartphone.
Straty spôsobené hackom zatiaľ neboli presne určené. ,,Odcudzené prostriedky boli zámerne a opakovane zlúčené a rozdelené tak, aby skomplikovali vyšetrovanie. Náš súčasný predpoklad je, že páchateľ sa najskôr zameral na účty vysokej hodnoty a potom sa presunul na menšie účty, až kým bol v tejto činnosti prerušený po tom ako bol pozastavený IOTA koordinátor,” znie vysvetlenie nadácie.
Odhady škody sa pohybujú medzi 300 000 USD až 1 600 000 USD. Niektorí užívatelia stále veria, že sa im môžu ich prostriedky vrátiť.
IOTA Foundation skonštatovala, že nedávny hack sa týka iba peňaženky Teinity Wallet a nedošlo k porušeniu základného protokolu IOTA, ako naznačovali niektoré články. Peňaženka Trinity Wallet bola vydaná v júli 2019 a ponúkala jednoduchšie používanie a realizáciu transakcii kryptomeny IOTA.
Koordinátor je centralizovaný bod celého ekosystému IOTA. Ide o kontrolný bod pre overenie platnosti transakcií a pre zamedzenie takzvaného double spendingu (dvojitá útrata). Tým, že bol vypnutý, sa síce zabránilo ďalším škodám, no zviditeľnila sa popri tom obrovská centralizácia celého projektu, ktorý možno zjavne kedykoľvek vypnúť.
Cieľom autorov projektu je zbaviť sa závislosti od koordinátora jeho úplným odstránením a prechodom na decentralizovaný program Coordicide, ktorý rieši okrem témy centralizácie aj výšku transakčných nákladov a škálovateľnosť siete. Nedávno bolo oznámene spustenie fázy Chrysalis, ktorá je akýmsi medzistupňom pred prechodom na decentralizovaný Coordicide.
Súčasné problémy IOTA s cenou IOTA výraznejšie nezamávali. Môže to byť dôkazom toho, že investori v súčasnom trhu sú hlavne cenovými špekulantmi a nejde im ani tak o kvalitu daného projektu. V opačnom prípade by hack siete a najmä vypnutie Koodrinátora (čím sa zviditeľnila centralizácia projektu, čo je nežiadúci jav) mal na cenu pravdepodobne oveľa výraznejší dopad.
IOTA predchádza do fázy Chrysalis. Je medzistupňom pred decentralizáciou
Zdroj: cointelegraph.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?