Sme aj na sociálnych sieťach

IOTA

IOTA predchádza do fázy Chrysalis. Je medzistupňom pred decentralizáciou

Článok

iota

IOTA predstavila 3. februára sériu aktualizácii s označením Chrysalis, ktorá predstavuje medzistupeň medzi súčasným stavom projektu a očakávaným úplným odstránením centralizovaného koordinátora.

Chrysalis označovaný aj ako update IOTA 1.5 bol navrhnutý ako medzistupeň pred fázou “Coordicide”, ktorá bude predstavovať odstránenie dôležitého a jediného centralizovaného prvku celého ekosystému. Ten je aktuálny riadený vývojármi IOTA a vytvára kontrolné body v histórii transakcii. Koordinátor je v súčasnom stave z dôvodu jedinečnej štruktúry IOTA nevyhnutnosťou. Jeho očakávaným odstránením by sa mala stať IOTA kompletne decentralizovaná.

Podobne ako v prípade Sereaity u Ethereum je však Coordicide dlhodobou iniciatívou, ktorá si vyžaduje dokončenie akademickej podpory. Dominik Schiener, ktorý je spoluzakladateľom IOTA, povedal o plánoch vývojárov viac v rozhovore pre Cointelegraph:

,Chrysalis je medzistupeň, po ktorom sa prostredníctvom Coordicide uvoľní úplný potenciál IOTA. O mnohých črtách sa diskutovalo veľmi dlho a nakoniec sme sa interne dohodli na tom, akou stratégiou sa vydáme so základným protokolom IOTA. Niektoré zo zmien sú radikálnejšie, ale predstavujú veľkú príležitosť, pretože sú neustále žiadané od našich komunít a tiež obchodných partnerov.”

Schiener okrem iného prezradil, že IOTA chce, aby sa na nej dali vytvárať nove tokeny, podobné ako napríklad u Ethereum. Umožnia to dve kľúčové zmeny protokolu: atómové transakcie (atomic swaps) a prechod na model UTXO: ,,UTXO umožňuje bezpečnejšie, rýchlejšie a jasnejšie zobrazenie ledgeru (účtovnej knihy). Kombináciou UTXO s atómovými transakciami sa zbavíme zväzkových konštruktov, čo zase uľahčí a urobí bezpečnejším vývoj základného softvéru a významne zvýši výkonnosť IOTA. Najväčšou výhodou budú „farebné tokeny“.”

Farebné tokeny je pojem, ktorý sa zväčša používa pri opise tokenov postavených na Bitcoine, ako bola napríklad počiatočná verzia stablecoinu Tether.

S vytváraním nových tokenov je najčastejšie spájaný blockchain Ethereum, no Schiener verí, že IOTA má taktiež veľký potenciál a môže mu byť konkurenciou. ,,Touto aktualizáciou sa vytvára nová vzrušujúca budúcnosť pre IOTA, kde digitálne a fyzické aktíva, akcie, meny centrálnych bank a tak ďalej môžu mať úžitok z technológie IOTA a môžu mať zabezpečené prostredie na prenos tokenov.”

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne