Sme aj na sociálnych sieťach

IOTA

IOTA predchádza do fázy Chrysalis. Je medzistupňom pred decentralizáciou

Článok

iota
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

IOTA predstavila 3. februára sériu aktualizácii s označením Chrysalis, ktorá predstavuje medzistupeň medzi súčasným stavom projektu a očakávaným úplným odstránením centralizovaného koordinátora.

Chrysalis označovaný aj ako update IOTA 1.5 bol navrhnutý ako medzistupeň pred fázou “Coordicide”, ktorá bude predstavovať odstránenie dôležitého a jediného centralizovaného prvku celého ekosystému. Ten je aktuálny riadený vývojármi IOTA a vytvára kontrolné body v histórii transakcii. Koordinátor je v súčasnom stave z dôvodu jedinečnej štruktúry IOTA nevyhnutnosťou. Jeho očakávaným odstránením by sa mala stať IOTA kompletne decentralizovaná.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Podobne ako v prípade Sereaity u Ethereum je však Coordicide dlhodobou iniciatívou, ktorá si vyžaduje dokončenie akademickej podpory. Dominik Schiener, ktorý je spoluzakladateľom IOTA, povedal o plánoch vývojárov viac v rozhovore pre Cointelegraph:

,Chrysalis je medzistupeň, po ktorom sa prostredníctvom Coordicide uvoľní úplný potenciál IOTA. O mnohých črtách sa diskutovalo veľmi dlho a nakoniec sme sa interne dohodli na tom, akou stratégiou sa vydáme so základným protokolom IOTA. Niektoré zo zmien sú radikálnejšie, ale predstavujú veľkú príležitosť, pretože sú neustále žiadané od našich komunít a tiež obchodných partnerov.”

Schiener okrem iného prezradil, že IOTA chce, aby sa na nej dali vytvárať nove tokeny, podobné ako napríklad u Ethereum. Umožnia to dve kľúčové zmeny protokolu: atómové transakcie (atomic swaps) a prechod na model UTXO: ,,UTXO umožňuje bezpečnejšie, rýchlejšie a jasnejšie zobrazenie ledgeru (účtovnej knihy). Kombináciou UTXO s atómovými transakciami sa zbavíme zväzkových konštruktov, čo zase uľahčí a urobí bezpečnejším vývoj základného softvéru a významne zvýši výkonnosť IOTA. Najväčšou výhodou budú „farebné tokeny“.”

Farebné tokeny je pojem, ktorý sa zväčša používa pri opise tokenov postavených na Bitcoine, ako bola napríklad počiatočná verzia stablecoinu Tether.

S vytváraním nových tokenov je najčastejšie spájaný blockchain Ethereum, no Schiener verí, že IOTA má taktiež veľký potenciál a môže mu byť konkurenciou. ,,Touto aktualizáciou sa vytvára nová vzrušujúca budúcnosť pre IOTA, kde digitálne a fyzické aktíva, akcie, meny centrálnych bank a tak ďalej môžu mať úžitok z technológie IOTA a môžu mať zabezpečené prostredie na prenos tokenov.”

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.