Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Klauzula o kryptomenách v Infrastructure Bill bola upravená. Stále to však nestačí

Článok

Zákon Bitcoin
Pixabay.com

Ostrosledovaný americký “Zákon o infraštruktúre“ (Infrastructure Bill), ktorého cieľom je vyzbierať skrz dane do amerického rozpočtu okolo 550 miliárd dolárov pre vybudovanie novej cestnej infraštruktúry, je pozorne sledovaný aj kryptokomunitou, pretože jeho pôvodne znenie by mohlo výrazne negatívne ovplyvniť kryptopriemysel v USA a následne aj Bitcoin (BTC) a jeho ťažbu.

Ako sme zhrnuli podrobnejšie v tomto víkendovom článku, zmieňovaný návrh zákona definuje osoby podnikajúce s kryptomenami veľmi široko, čo by v konečnom dôsledku mohlo znamenať, že by sa nim museli riadiť aj ťažiari Bitcoinu, prevádzkovatelia uzlov, validátori PoS či používatelia DeFi. Známy právnik Jake Chervinsky dokonca upozornil, že ak by prešiel do platnosti v súčasnom znení, mohol by teoreticky znamenať zákaz ťažby Bitcoinu a iných kryptomien v USA.

Prečítajte si: Prečo sa kryptotrh bojí Infrastructure Bill? Chervinsky vysvetlil jeho možné dopady 

Došlo k  úprave definície brokera

Dobrou správou je, že lobistickým skupinám, ktoré majú v senáte svojich spriaznencov, sa podarilo už problematickú časť zákona mierne upraviť. Pôvodná definícia bola upravená tak, aby makléra (brokera) definovala ako “akúkoľvek osobu, ktorá je (za odplatu) zodpovedná za pravidelné poskytovanie akýchkoľvek služieb, ktoré vykonávajú prevody digitálnych aktív v mene inej osoby.”

Jerry Brito, ktorý je výkonným riaditeľom think-tanku Coin Center však upozornil, že stále je na tejto definícií čo zlepšovať. ,,V texte konečného návrhu zákona sme ešte nedosiahli požadovanú formuláciu. Je to lepšie, ako to čo tam bolo na začiatku, ale stále to nie je také dobré, aby to jednoznačne vylúčilo ťažiarov a podobné situované osoby.”

K úprave formulácie definície “brokera“ sa vyjadril aj právnik Jake Chervinsky, ktorý skonštatoval: ,,Dosiahli sme pokrok, ale táto formulácia je stále neprijateľná. Ďalej budeme obhajovať pozmeňovací návrh na senáte. Ak sa to nepodarí presunieme náš boj aj do Snemovne.”

Problémom je, že podľa zainteresovaných osôb je definícia brokera stále v takom tvare, že by sa mohla teoreticky týkať aj ťažiarov Bitcoinu (hoci z aktualizovanej verzie to už nie je také jednoznačné pozn.red.). Tí by však v praxi nemali možnosť požiadavky vyplývajúce zo zákona splniť, čo by de facto mohlo znamenať, že by nemohli v USA pokračovať vo svojom podnikaní. To by bol vážny problém, nakoľko po zákaze ťažby Bitcoinu v Číne sa práve USA stávajú dominantnejším hráčom na tomto poli. Dokonca niektorí ťažiari, ktorí boli vyhnaní z Číny, sa sťahujú práve do Spojených štátov.

V hre sú lobistické skupiny

Zákon ešte nie je schválený a do platnosti sa dostane až v roku 2023, čo znamená, že čas na presadenie jeho úprav tu stále je. Jerry Brito uviedol, že na procese jeho novelizácie spolupracujú s “priateľmi a spojencami v senáte” ako aj s “oddanou skupinou kryptoorganizácii a firiem”.

Situáciu pozorne sleduje aj nezisková organizácia Blockchain Association, lobistická skupina, ktorá zastupuje americké kryptospoločnosti. Patria medzi ne aj Compound, Binance.US či Ripple. V pondelok uverejnila vyhlásenie, v ktorom naznačila, že formulácia sa zmenila pozitívnym smerom, no aj podľa nej ešte nie je ideálna.

,Napriek tomu, že došlo k menším vylepšeniam, najnovší jazyk stále vyvoláva zásadné obavy a otázky zvykajúce sa určitých pojmov a definícií použitých v ustanovení,” uviedla Kristin Smith z asociácie. ,,Súčasné ustanovenie je stále napísané spôsobom, ktorý by sa mohol interpretovať tak, že sa bude vzťahovať na osoby v ekosystéme, ktoré nemajú prístup k informáciám potrebným na nahlasovanie informácii. Ak sa od týchto účastníkov siete, ktorí nemajú žiadne vzťahy so zákazníkmi,  požaduje poskytnutie týchto informácii, nebude možné ich dodržať, čo bude hybnou silou pre inovácie a biznis v zahraničí (tj. mimo USA, subjekty sa budú presúvať inam, pozn.red.).”

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.