Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Prečo sa kryptotrh bojí Infrastructure Bill? Chervinsky vysvetlil jeho možné dopady

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Infrastructure Bill (“Zákon o infraštruktúre“), ktorého cieľom je skrz dane vyzbierať do amerického rozpočtu 550 miliárd dolárov na pokrytie nákladov plánovanej výstavby nových ciest a mostov naprieč USA, môže výrazným spôsobom ovplyvniť americký priemysel s kryptomenami a teda v konečnom dôsledku mať aj dopad na Bitcoin a iné kryptomeny. 

Cieľom zákona je získať peniaze

Zákon je mimoriadne rozsiahly a rieši mnohé podnikateľské segmenty v USA, no ako upozorňujú predstavitelia kryptosektora v jeho súčasnej verzii by mohol byť pre  priemysel s digitálnymi aktívami, z ktorého údajne plánuje získať skrz lepšie vymáhanie daní okolo 28 miliárd dolárov, doslova zničujúci.

Pokiaľ ide o zmienenú sumu, je veľmi otázne ako bola vypočítaná a pravdepodobne ide len o veľmi hrubý odhad navrhovateľov zákona, ktorí sa snažia nájsť cestu ako naplniť rozpočet. Zmienená čiastka vraj súvisí s odhadom možných daňových únikov z investícii do kryptomien vzhľadom na súčasné možnosti obchádzania daňových povinností. To zároveň naznačuje, že jeho cieľom je dostať sa ku KYC – teda k osobným údajom o amerických investoroch do kryptomien.

Naznačil to Jake Chervinsky, známy ako rešpektovaný právnik špecializujúci sa na spory týkajúce sa kryptomien a blockchain technológie, ktorý upozornil, že ak by sa tento zákon schválil v súčasnej forme, dotkol by sa negatívne obrovského množstva spoločností, ktoré podnikajú s kryptomenami.

Problémová definícia brokera a jej možný dopad

Chervinsky poukázal hlavne na to, že v v návrhu zákona je definícia “makléra” respektíve “brokera” taká rozsiahla, že sa nemusí dotýkať len zmenárni typu Coinbase či Robinhood, ale v podstate všetkých firiem, ktoré podnikajú s kryptomenami. A nielen to. ,,Táto definícia je taká široká, že by sa mohla vzťahovať na takmer každého ekonomického aktéra v americkom kryptopriemysle vrátane non-custodial aktérov ako sú ťažiari, od ktorých by sa vyžadovalo KYC o všetkých užívateľoch,” upozornil.

,,Patria sme ťažiari PoW ale aj PoS validátori, pretože formulácia “poskytovania služieb za účelom prevodu digitálnych aktív” (formácia z návrhu zákona, pozn.red.) sa zdá byť aplikovateľná pre oboch,” napísal Chervinsky vo vlákne na Twitteri a dodal:

,,Môže  to zahŕňať aj širokú škálu používateľov DeFi, správcov protokolov atď. V závislosti od toho, čo znamená “na zváženie” (formulka v zákone), sa môže dotýkať aj nehospodárskych subjektov, ako sú operátori uzlov (nodov) alebo vývojárov peňaženiek. Rozsah zákona môže byť obrovský.“

Ohrozuje aj ťažiarov či vývojárov peňaženiek

Zákon by sa teda mohol priamo dotýkať aj ťažiarov kryptomien, DeFi projektov či firiem, ktoré vyvíjajú kryptomenové peňaženky, či dokonca tých, ktorí majú spustené vlastné nody (uzly). Všetky tieto segmenty by podľa neho museli podávať IRS, čiže americkému daňovému úradu, formuláre týkajúce sa krypto transakcií a údaje o používateľoch ich produktov. Na prvý pohľad je však zrejmé, že by to v niektorých prípadoch nebolo ani možné vzhľadom na anonymnú povahu týchto služieb.

Chervinsky napríklad poukázal na to, že ťažiari Bitcoinu nemajú možnosť získať informácie, ktoré by si vyžadoval tento zákon. Inak povedané neboli by schopní splniť požiadavky IRS. ,,V praxi by to mohlo znamenať de facto zákaz ťažby kryptomien v USA. Znie to šialene, ale skutočne sa to môže stať. Väčšina krypto legislatívy nikam nevedie, čiže je ľahké ju ignorovať. Toto však nie je ten prípad. Sú to ustanovenia, ktoré sú súčasťou dôležitého zákona o infraštruktúre, korí sa rýchlo pohybuje Kongresom a je pravdepodobné, že bude schválený.”

Ešte nenastal je čas na paniku

Zákon sa sám o sebe sústredí na kryptomeny hlavne z dôvodu, že v ňom vidí dobrý zdroj peňazí do štátneho rozpočtu. Podobne ako tomu boli pred dekádou pri snahe regulovať online hazardné hry. Jeho forma je však zjavne taká nešťastná, že môže ohroziť rozvoj kryptopriemyslu v USA.

Pokiaľ ide o pravdepodobnosť schválenia zákona, proti jeho súčasnému zneniu je demokratický progresívny výbor. Okrem toho viaceré lobistické blockchain asociácie sídliace vo Washington D.C. sa snažia presadiť v jeho znení úpravy, ktoré by umiernili jeho negatívny dopad na kryptosektor v USA.

,,Čo si tým môžeme teraz spraviť?” spýtal sa Chervinsky rečnícky. ,,Najprv je nutné povedať, že netreba panikáriť. Toto ustanovenie ešte nie je konečné a stále sa môže zmeniť. Aj keď to prejde tak, ako je to nastavené v súčasnosti, účinnosť zákona bude najskôr v roku 2023, takže aspoň budeme mať čas pokúsiť sa zmeniť ho a to aj v Kongrese, alebo na súdoch. Môže to byť dlhý boj,” dodal na záver.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.