Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kevin O’Leary: Inštitúcie neinvestujú do Bitcoinu, je to hlúposť

Článok

Kevin O'Leary
YouTube The Pomp

Kanadský investor Kevin O’Leary, ktorý je viac známy pod prezývkami “Mr. .Wonderful” alebo “Shark Tank” (z investičnej televíznej relácie, ktorej je hlavnou tvárou), je otvoreným fanúšikom a Bitcoinu, no tvrdí, že téza, podľa ktorej doňho vo veľkom investujú inštitúcie, je v skutočnosti ešte nepravdivá.

Kevin O’Leary bez okolkov hovoril o tejto téme s Olivierom Renickom z TD Ameritrade Network. ,,Neustále si sem voláte hostí, ktorí hovoria: ,,Oóó, Inštitúcie vstupujú do Bitcoinu.” Lenže to je blbosť. Zatiaľ to nerobia. Neexistuje žiadna inštitúcia, žiadny penzijný fond, ktorý to robí, pretože si nie sú istí otázkami ESG.” (V skutočnosti takýchto firiem niekoľko existuje, no je pravdou, že ich nie je veľa – minimálne takých, o ktorých sa vie. pozn.red.).

https://twitter.com/TDANetwork/status/1397959451039182857

ESG je skratka pre akúsi zásadu podnikania, ktorá má dodržiavať environmentálne a sociálne riadenie podniku so záujmom o dlhodobú finančnú udržateľnosť bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Bitcoin však podľa O’Learyho aktuálne vzbudzuje obavy kvôli spôsobu jeho ťažby a čoraz väčšiemu poukazovaniu na to, že je do značnej miery neekologická.

Imidžu Bitcoinu neprispela ani Tesla, ktorá napriek tomu, že je bitcoinovým investorom, ho prestala z uvedeného dôvodu akceptovať ako platidlo. Túto možnosť obnoví, až keď sa ukáže, že ťažba BTC je vo veľkej miere realizovaná za pomoci zelenej energie bez emisii CO2.

O’Leary si preto myslí, že inštitúcie majú focus na Bitcoin, no aktuálne hľadajú akési dôkazy o tom, že bitcoiny, ktoré si kúpia, vznikli za pomoci obnoviteľnej energie a nie spaľovaním uhlia a vytváraním uhlíkovej stopy.

Zaujímavosť: Americká ťažobná spoločnosť Marathon Digital Holdings už rozbieha ťažbu BTC, v rámci ktorej investorom garantuje, že bitcoiny, ktoré im predá, boli vyťažené ekologickým spôsobom.

Môže mať pravdu …

Tvrdeniam O’Learyho, že inštitúcie ešte vo veľkom do kryptotrhu nevstúpili, nahráva aj niekoľko faktov. Okrem iného žiadna nová veľká zvučná firma počas zverejňovania kvartálnych výsledkov hospodárenia pre Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) nepotvrdila, že by zaradila Bitcoin do svojej súvahy. Najväčšími investormi medzi verejne obchodovanými firmami tak naďalej zostávajú Microstrategy, Tesla či Square.

Problémom pre inštitúcie môže byť taktiež spôsob, ako sa k Bitcoinom dostáť. Na americkom trhu stále neexistuje Bitcoin ETF a nie každá firma je ochotná kupovať Bitcoin priamo. Že záujem inštitúcii o Bitcoin v poslednom období klesol môže naznačovať aj záujem o produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ktorý sa už niekoľko mesiacov obchoduje v zľave oproti podkladovej hodnote BTC, ktorými sú tieto akcie kryté. Nižší dopyt po GBTC taktiež prakticky úplne zastavil proces kupovania nových BTC firmou Grayscale. Aktuálne ich má už niekoľko mesiacov stále rovnaký počet – zhruba 655 tisíc.

O’Leary na záver však dodal, že záujem inštitúcii o Bitcoin smerom do budúcnosti rozhodne nevylučuje. Musí sa však vyriešiť „ekologická otázka“  a potom vraj bude príležitosť pre „otváranie šampanského“.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne