Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kde kúpiť kryptomeny Grin a Beam?

Článok

Grin, Beam
Grin, Beam

O kryptomenách GRIN a BEAM ste v posledných dňoch počuli nielen vďaka tomu, že zaznamenali po zalistovaní na prvých burzách výrazný nárast hodnoty, ale hlavne z dôvodu, že fungujú na novom protokole Mimblewimble, čím sa im prikladá väčšia vážnosť.

Upozornenie: Tento článok nie je investičnou radou. Do kryptomien investuje vždy len tie peniaze, ktoré si môžete dovoliť stratiť.

Protokol Mimblewimble

Mimblewimble protokol prináša so sebou anonymitu a lepšiu škálovateľnosť. Prvé kryptomeny fungujúce na tom protokole sa tak stávajú vážnym konkurentom pre kryptomeny ako sú Monero či Zcash, no objavujú sa aj tvrdenia nadšencov, že GRIN by sa mohol stáť konkurenciou pre samotný Bitcoin.

Protokol MimbleWimble bol prvýkrát predstavený v roku 2016 na IRC chate bitcoinových vývojárov užívateľom pod menom Tom Elvis Jedusor. Ide o pseudonym a podobne ako v prípade Satoshiho Nakamota, záhadného zakladateľa Bitcoinu, pravá totožnosť tohto človeka nie je známa. Jeho prezývka pochádza zo série kníh o Harry Potterovi. Pseudonym Tom Elvis Jedusor je francúzskym prekladom hlavného záporáka edície – Toma Rejvola Raddlea, známeho hlavne ako Lorda Voldemorta.

Po tom, ako bolo MimbleWimble prvýkrát zverejnené, uvažovalo sa dokonca o tom, že by mohlo byť implementované do site Bitcoinu. Od tohto nápadu sa však upustilo a začal a vývoj dvoch nových kryptomien Grin a Beam.

Uvedené boli v januári 2019 a na trhu vyvolali takzvaný FOMO efekt (strach z premeškanej príležitosti), čo zatiaľ vedie k peknému rastu ich hodnoty.

Z technického hľadiska je u protokolu MimbleWimble vyzdvihovaná najmä jeho anonymita – nedá sa dopracovať k žiadnym adresám ani presunutým hodnotám transakcií (poznajú ich len odosielateľ a príjemca). Zabezpečenie siete rovnako ako u bitcoinu funguje na ťažbe (mining) v rámci konceptu Proof of Work.

Kryptomena Grin

Kryptomena Grin bola spustená 15. januára 2019 a je akousi vlajkovou loďou protokolu MimbleWimble. Jej spusteniu nepredchádzalo žiadne ICO (počiatočná ponuka mincí). Grin nemá žiadny konečný počet minci, rovnako ako Monero či Ethereum. Každú minútu sa vytvára novy blok so 60 novými mincami Grin. Zaujímavý je inflačný model – čím bude vyťažených viac grinov, tým bude inflácia znižovať. O 10 rokov neskôr, v roku 2029, však bude inflácia ešte stále na úrovni 10%, v roku 2039 bude pod 5%. Či bude mať súčasná vysoká inflácia devastačný vplyv na hodnotu Grin v jeho prvých mesiacoch a rokoch existencie, ukáže až nasledujúce obdobie.

Kryptomena Beam

Za kryptomenou Beam, ktorá rovnako tak funguje na MimbleWimble protokole, stojí startup, ktorý má nahradiť nezisková organizácia Beam Foundation. 20% vyťažených beamov v prvých 5 rokoch pôjde do tímu vývojárov. Počet beamov je pevne určený – najviac ich bude 262,8 milióna. Výhodou beamu oproti Grinu je existencia užívateľsky prehľadnej peňaženky (Grin peňaženka zatiaľ funguje  len na príkazovom riadku v Linuxe). Samozrejme sa predpokladá, že Grin sa skôr či neskôr dočká vlastnej user-friendly peňaženky.

Kde kúpiť Grin a Beam?

Kryptomeny Grin a Beam sú zatiaľ dostupné len na niekoľkých burzách. Zalistovanie Grin na burze Kucoin spôsobilo pred dvomi dňami výrazný nárast hodnoty na doposiaľ rekordných vyše 13 dolárov.

Pre GRIN odporúčame KuCoin

Kucoin je užívateľsky veľmi príjemná burza, ktorá hoci je menšia, častokrát je prirovnávaná službami burze Binance. Rovnako ako Binance má vlastný token, Kucoin Shares (KCS). Burza sídli v Hong Kongu a ponúka viac než 300 obchodných párov. Dobré hodnotenie si vyslúžila aj viacerými bezpečnostnými opatreniami, vďaka ktorým sa radí medzi najbezpečnejšie kryptoburzy súčasnosti. S Grin môžete na KuCoin obchodovať v pároch s BTC, USDT a ETH.

Registrácia na KuCoin prebieha veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých minút si dokážete vytvoriť účet a začať obchodovať.

Ukážka z KuCoin (pár GRIN/BTC)

Ukážka KuCoin
Link na burzu KuCoin

Beam nájdete na HotBit

Kryptomenu Beam si môžete kúpiť na burze HotBit, ktorá má v ponuke aj kryptomenu Grin. Ak teda chcete čo-to investovať do oboch kryptomien, môžete na to zvoliť HotBit, kde nájdete obchodné páry BEAM/BTC, BEAM/ETH, BEAM/USDT, GRIN/BTC, GRIN/ETH a GRIN/USDT.

HotBit je mladučká burza, ktorá zatiaľ nie je známa žiadnymi negatívnymi správami. Podobné ako KuCoin má vyše 300 obchodných párov. Podľa CoinMarketCapu je na 42. mieste podľa reportovaného denného objemu obchodov.

Ukážka z burzy HotBit (pár BEAM/BTC):

HotBit ukážka

Link na burzu HotBit

Grin aj Beam v sebe skrývajú veľký potenciál, no prichádzajú na trh v období, kedy mu vládnu medvede. Je otázne, do akej miery sa dokážu presadiť v tomto náročnom období a čí si nájdu svoje miesto medzi kryptomenami s najväčšou trhovou kapitalizáciou. Grin je v čase písania článku až na 1782. mieste a Beam na 1785. mieste (podľa CoinMarketCapu), čo znamená, že priestor pre rast v rámci rebríčka kryptomien s najväčšou kapitalizáciou rozhodne existuje.

Prvé dni od zalistovania na burzách vyzerajú veľmi sľubne, no je otázne, či bude súčasné FOMO okolo Grin a Beam pokračovať ďalej. Isté je, že o oboch kryptomenách sa hovorí naozaj dosť.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne