Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Kauza Tornado Cash – Ministerstvo financií USA informovalo o novinkách!

Článok

tornado
Zdroj: Unsplash.com

Americké ministerstvo financií sa zhruba mesiac od momentu, ako OFAC zaradila populárny kryptomenový mixér Tornado Cash postavený na Ethereum na svoj sankčný zoznam, vyjadrilo k tejto veci a vysvetlilo, ako môžu postupovať používatelia tejto platformy, ktorí sa cítia byť týmto nariadením poškodení.

Zaradeným Tornado Cash na sankčný zoznam USA sa používanie tejto platformy stalo de facto protizákonným, čo len podčiarkli vyjadrenia regulátora informujúce, že porušenie tohto zákazu môže viesť k obrovským pokutám a až k niekoľkoročnej väzbe. OFAC, čiže Úrad pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva financií, totiž tvrdí, že Tornado Cash ako riešenie umožňujúce anonymizáciu predošlých kryptotransakcii, pomáha praniu špinavých peňazí a terorizmu, čo sú vážne zločiny.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Budúcnosť mixéra Tornado Cash je otázna – zablokované má aj komunitné siete

Tí, ktorí chcú byť v súlade so zákonom, potrebujú licenciu

Po období relatívneho ticha Ministerstvo financií USA v utorok informovalo, že používatelia Tornado Cash, ktorí operovali s touto aplikáciou pred 8. augustom 2022, budú mať možnosť dostať sa k svojim vloženým prostriedkom prostredníctvom žiadosti o špeciálnu licenciu, ktorá im v prípade jej udelenia umožní ich výber.

,,OFAC by mal mať priaznivú licenčnú politiku voči takýmto aplikáciám za predpokladu, že transakcia nezahŕňa iné sankciovateľné správanie,” dopĺňa ministerstvo financií USA.

Nevyžiadané krypto by nemalo spadať pod sankcie

Tí, ktorí dostali po 8. auguste v kryptomenách nevyžiadanú “menšiu čiastku” spojenú s Tornado Cash, by taktiež nemali čeliť žiadnemu vyšetrovaniu. Ide o reakciu na niekoľko transakcií z Tornado Cash, ktoré mierili aj na adresy celebrít, so snahou kompromitovať ich a poukázať tým na nelogickosť opatrení voči tomuto nástroju. Ministerstvo však nešpecifikovalo, o akú “limitnú” čiastku ide a ako dokáže posúdiť, ktoré transakcie boli skutočne nevyžiadané a ktoré nie.

Šírenie kódu je legálne, sankcie naň nespadajú

Poslednou zaujímavosťou je, že Ministerstvo financií USA považuje za nelegálne len aktívne používanie Tornado Cash, čiže funkcie na anonymizáciu histórii transakcii, no nemyslí si, že samotné informovanie o tomto nástroji vrátane šírenia jeho základného open-source, je nezákonné.

,,Interakcia so samotným open-source kódom spôsobom, ktorý nezahŕňa zakázanú transakciu nie je zakázaná. Sankčné predpisy USA osobám nezakazujú kopírovať kód s otvoreným zdrojovým kódom a sprístupňovať ho online na prezeranie iným osobám, ako aj diskutovať o kóde s otvoreným zdrojovým kódom, učiť o ňom alebo ho zahrnúť do písomných publikácii, ako sú učebnice,” dopĺňa.

Tento postoj sa zrejme snaží zmierniť argumenty, podľa ktorých Ministerstvo financií USA prvýkrát v histórii zasiahlo v rámci sankcii priamo voči softvéru a nie konkrétnym osobám. Jeho prístup je rovnako tak v rozpore s prístupom holandských regulátorov, ktorí tvrdia, že už len samotné napísanie kódu podobného Tornado Cash môže byť trestné.

Súdny spor a možný dopad kauzy

Kauza sa týmito usmerneniami určite nekončí. Klienti Tornado Cash už v auguste podali hromadnú žalobu voči nariadeniu OFAC, s tým, že verejne ju podporila napríklad aj kryptomenová burza Coinbase, ktorá sa domnieva, že regulátor v tejto veci prekročil vo viacerých bodoch svoje právomoci. Výsledok súdneho sporu môže veľa napovedať smerom do budúcnosti, no celá kauza poukazuje na možnosť cenzúry transakcií u protokolov, ktoré nie sú dostatočne decentralizované.

Kauza dokonca otvorila aj otázku, či nebude ďalšia výraznejšia cenzúra hroziť kryptomenám po prechode Ethereum na Proof of Stake konsenzus, kde overujú transakcie validátori a tí budú mať pomerne centralizované prerozdelenie vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti štyri veľké entity (Coinbase, Kraken, Lido a Binance) stakujú vyše 60% všetkých Etherov.

Zdroj: decrypt.co, Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.