Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Je Ethereum po prechode na PoS cenný papier? Šéf SEC to nepriamo naznačuje!

Článok

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Prechod Ethereum na Proof of Stake konsenzus (PoS) by mohol opäť zvýšiť pozornosť regulátorov na túto kryptomenu – v hľadáčiku ju má obzvlášť Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC).

Vo štvrtok, čiže v deň, kedy Ethereum úspešne prešlo po rokoch plánovania a príprav na Proof of Stake, sa šéf SEC Gary Gensler vyjadril pred novinármi, že kryptomeny a sprostredkovateľov, ktorí umožnia držiteľom “stakovať” ich kryptomeny, možno považovať podľa Howeyho testu ako cenné papiere (securities).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Informoval o tom Wall Street Journal, ktorý pokračoval v citácii šéfa SEC: ,,Z pohľadu mince … (kryptomeny) je to ďalšia indícia, že podľa Howeyho testu investujúca verejnosť očakáva zisky na základe úsilia iných.”

Poznámka: Howeyho test sa odvoláva na prípad Najvyššieho súdu USA na určenie, či transakcia spĺňa podmienky toho, aby bola považovaná za investičnú zmluvu a teda cenný papier a podliehala požiadavkám na registráciu ako cenný papier podľa zákonov z rokov 1933 a 1934. Podľa Howeyho testu investičná zmluva existuje, ak ide o “investíciu peňazí do bežného podniku s primeraným očakávaním zisku, ktorý bude odvodený od úsilia iných.“

Gensler sa síce vo štvrtok vyhol priamej zmienke o Ethereum, no je zjavné, že myslel práve túto kryptomenu, ktorú by rád podľa viacerých odborníkov reguloval. Súčasný šéf SEC už viackrát naznačil, že nesúhlasí s postojom jeho predchodcu a nevníma Ethereum ako komoditu. Za ňu považuje z pohľadu amerických zákonov len Bitcoin.

Gurbacs tvrdí, že sa to dalo čakať. Chervinsky s týmto výkladom nesúhlasí

Gabor Gurbacs, ktorý je riaditeľom stratégie digitálnych aktív vo firme VanEck, skrz Twitter pripomenul, že už 6 rokov upozorňuje, že ETH prechodom na PoS konsenzus na seba priláka výraznejšiu regulačnú pozornosť a zmienil, že regulačné orgány častokrát hovoria o stakingu ako o forme dividendy, čo je práve vlastnosť Howeyho testu.

Ak by bolo Ethereum vnímané a regulované ako cenný papier, mohlo by to vytvoriť pre túto kryptomenu a burzy, ktoré ju listujú, potenciálne problémy. Ako cenný papier totiž nebola registrovaná, čo znamená, že svojim vznikom vlastne porušila zákony. Hoci by táto definícia v konečnom dôsledku existenciu Ethereum určite neohrozila, mohla by znamenať účtovné a právne problémy pre firmy, ktoré podnikajú v ekosystéme tejto kryptomeny – obzvlášť v rámci americkej jurisdikcie.

Úplne odlišný názor na celú tému má známy právnik špecializujúci sa na kryptomeny Jake Chervinsky, ktorý k prechodu ETH na PoS tweetol: ,,Toto nie je právnická rada, ale ľudia, ktorí skutočne rozumejú zákonom o cenných papieroch vám povedia, že toto zlúčenie nielenže nespôsobí, že ETH bude viac pôsobiť ako cenný papier, ale v skutočnosti to bola významná udalosť, ktorá toto riziko znižuje.“

Zdroj: Twitter, Wall Street Journal, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.