Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Je Bitcoin stále len v úvodnej fáze bullrunu?

Článok

Bomba Bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Hoci niektoré on-chain dáta naznačujú, že Bitcoin sa dostáva do oblasti, v rámci ktorej sa v predošlých cykloch menil charakter trhu a blížil sa príchod “medveďov”, portál Cointelegraph poukázal na niekoľko dát, ktoré skôr avizujú presný opak – že Bitcoin je v rámci tohto býčieho behu stále len na začiatku.

Stále len na začiatku?

Grafom, ktorý naznačuje, že Bitcoin má pred sebou ešte dlhú cestu, kým nájde počas tohto rastového cyklu svoje nové ATH, je podľa analytika Williama Clementeho takzvaný ukazovateľ “Rezervného rizika“ (Reserve Risk) od platformy Glassnode. Tento indikátor sa používa k vyhodnoteniu dôvery dlhodobých hodlerov voči cene Bitcoinu v danom čase.

Ako môžete vidieť aj na grafe, rezervné riziko je aktuálne výrazne nižšie, než bolo počas špičiek v predošlých bullrunoch medzi rokmi 2013-2014 a následne na konci roka 2017. To naznačuje, že Bitcoin má ešte veľký priestor pre ďalší rast.

Bitcoin padol, no nerobil zo seba “osla”

Cena bitcoinu v priebehu posledných hodín oslabila, no išlo o pád, ktorý podľa všetkého súvisel s celkovou náladou na trhoch. Nepadali totiž len ceny kryptomien, otriasli sa aj mnohé akcie a najmä z tie technologického sektora.

Čo je to Bitcoin (BTC)? Kde ho kúpiť a ako si BTC chrániť?

Kyle Davies, ktorý je spoluzakladateľom Three Arrows Capital upozornil: ,,Mali by ste sa pozerať na relatívnu silu Bitcoinu, keď padá celý globálny makro trh. Včera sme videli veľké výpredaje a Bitcoin zo seba nerobil žiadneho osla.”

Pokiaľ ide o samotné otrasy na globálnych trhoch, podľa všetkého súvisia s americkými 10-ročnými Treasury notes. Ide o dlhopisy, ktoré federálna vláda predáva investorom. Tí si skrz ne vlastne  požičiavajú peniaze výmenou za malý úrok.

Typicky keď sa tieto výnosy zvyšujú, je to signál, že investori majú vyššiu dôveru v stav danej ekonomiky. Zároveň však súčasne zvýšenie môže znamenať zdroj neistoty pri predražených akciových tituloch, ktorých hodnota je do značnej miery ovplyvnená nízkymi nákladmi na pôžičku. Rast Treasury Notes teda mohol spôsobiť nárast neistoty investorov a oslabenie hodnoty najmä u rizikovejších akcii.

Rast počtu nelikvidných BTC

Lex Moskovski, ktorý je CEO Moskovski Capital, medzitým upozornil, že silní hodleri naďalej zvyšujú svoje expozície voči Bitcoinu. Teda akumulujú BTC pri prepadoch ceny ďalšie.

Ako názorný príklad použil graf od Glassnode znázorňujúci, že počet nelikvidných Bitcoinov rastie aj v úvode marca a od 7. decembra 2020 sme videli len 3 dni, kedy počet nelikvidných BTC klesal.

Tento graf naznačuje, že Bitcoin má okolo ceny 46 tisíc dolárov silnú akumulačnú zónu.

Predpoklad, že inštitúcie majú okolo ceny 44 000 až 48 000 USD nastavené nákupné príkazy, podporuje aj čerstvá informácia o odlive ďalších vyše 12 000 BTC z Coinbase na súkromnú peňaženku. Ide o štvrtý výrazný odliv z tejto burzy k doposiaľ neznámemu hráčovi (alebo hráčom) v priebehu posledných niekoľko dní.

Mierime k $100 000?

Mike McGlone, ktorý je hlavným  analytikom Bloomberg Intelligence, sa domnieva, že Bitcoin je stále na ceste k hodnote 100 000 USD. V skutočnosti, že sa Bitcoin skrz Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) predáva za zľavu, zároveň považuje za pozitívny fundament. Na grogoch, ktoré zverejnil na Twitteri ukázal, že v predošlých dvoch prípadoch, kedy výrazne klesla prémiová cena BTC na Grayscale, následne začala cena BTC prudko rásť. Stalo sa tak pred vyvrcholením bullrunu v roku 2017 a tiež v marci 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu. V oných okamihoch sa však cena GBTC nedostala do zľavy v porovnaní so spotovou cenou na burzách.

Lee Hendricks s týmto názorom však nesúhlasí. Domnieva sa, že prímová cena GBTC klesla a je v zľave oproti bežnej cene Bitcoinu hlavne z dôvodu, že Grayscale vznikla konkurencia a popri tom stúpa záujem o dva Bitcoin ETF v Kanade, ktoré vznikli len približne pred mesiacom. Či už je však pravdivý názor McGloneho alebo Hendricska, v oboch prípadoch by to bol býčí signál. Menej optimistickým vysvetlením tohto nevídaného javu na Grayscale by naopak bol predpoklad, že inštitúcie jednoducho stratili zaujem o ďalšie investovanie do BTC.

Medzitým YouTuber Lark Davis na Twitteri opäť pripomenul častokrát zmieňovaný graf Glassnode s názvom “Realized Cap HODL waves”, ktorý naznačuje, že Bitcoin by mohol byť v tomto cykle stále len na začiatku druhej z troch hlavných fáz.

CEO Krakenu hovorí o cene milión dolárov

Riaditeľ burzy Kraken Jesse Powell bol čo sa týka predikcii ešte odvážnejší. Skonštatoval, že Bitcoin môže pokojne ísť aj na cenu 1 milión dolárov respektíve rásť “donekonečna”, až kým sa nestane svetovou menou.

,,Môžeme špekulovať, ale keď cenu Bitcoinu meriate v dolároch, musíte si myslieť, že bude rásť donekonečna. Tí, čo veria v Bitcoin najviac, vám povedia, že pôjde najprv na Mesiac, potom na Mars a napokon bude svetovou menou.”

K doláru však dodal: ,,Táto národná mena je stará iba 50 rokov, ale aj tak vykazuje extrémne známky slabosti. Myslím si, že ľudia čoskoro začnú hodnotiť hodnotu vecí v Bitcoinoch.”

Powella doplnil jeho kolega z Kraken Dan Held, ktorý na Twitteri napísal: ,,Bitcoin oveľa pravdepodobnejšie dosiahne cenu 1 000 0000 dolárov než hodnotu 0 dolárov.”

Mal by byť súčasťou portfólia

Rešpektovaný Wall Street veterán George Ball zo spoločnosti Sanders Morris Harris, ktorý bol doposiaľ v súvislosti s Bitcoinom skôr skeptikom, taktiež priznal, že Bitcoin by zrejme mal tvoriť malú časť akéhokoľvek investičného portfólia.

,,U kryptomien dochádza podľa môjho názoru k výraznému presunu, v rámci ktorého sa stáva atraktívnou, hoc malou časťou takmer akéhokoľvek portfólia,” skonštatoval.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu



© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.