Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Je Bitcoin neekologický? Tradičný finančný systém vraj spotrebuje 56-krát viac energie

Článok

ekologia
Zdroj: Pixabay.com

Hoci kritici Bitcoinu (BTC) radi upozorňujú na jeho negatívny vplyv na prírodu, pretože využíva konsenzus Proof of Work, pri ktorom sa páli značné množstvo energie, nová štúdia od IT inžiniera, kryptografa a konzultanta Michela Khazzaku ukazuje, že Bitcoin je oproti tradičnému finančnému systému omnoho efektívnejší a zároveň šetrnejší voči prírode.

Michel Khazzaka vo svojej výskumnej práci informoval, že „starý finančný systém“ spotrebuje 56-krát viac energie ako Bitcoin. Tejto správe pridáva vážnosť skutočnosť, že jej venoval štyri roky výskumu.

,,Bitcoin Lightning a bitcoin vo všeobecnosti sú naozaj skvelé a veľmi efektívne technologické riešenia, ktoré si zaslúžia byť prijaté vo veľkom meradle. Tento vynález je dostatočne brilantný, dostatočne efektívny a dostatočne výkonný na to, aby získal masové prijatie,“ vyzdvihol Bitcoin v rozhovore pre Cointelegraph.

https://twitter.com/themazuma/status/1537534375792889856

 

Berúc do úvahy priemernú životnosť zariadení na ťažbu bitcoinu ako aj rýchlosť, akou sa vytvárajú nové IT materiály, Khazzaka naznačuje, že bitcoin spotrebuje 88,95 TWh ročne, čo je podstatne menej, než uvádza vo svojej štúdii Cambridge University.

Khazzaka napísal svoju dizertačnú prácu o kryptografii v roku 2003 a Bitcoinu sa venuje od roku 2011, čo taktiež podčiarkuje jeho odbornosť v danej veci. Aby však obhájil bitcoin pred verejnosťou pokiaľ ide o jeho energetiku náročnosť, začal sa detailnejšie venovať spotrebe samotného bankového sektoru. K tomu povedal, že svet  „podceňuje každý aspekt bankového sektora“.

Podľa jeho štúdie totiž má bankový sektor, ak sa do procesu zaráta samotná tvorba peňazí, ich preprava, spotreba energie spojená s infraštruktúrou fyzického bankovníctva atď. na svedomí spotrebu na úrovni 4 981 TWh. Pri zaokrúhlení nahor sa v sektore „klasických platieb“ teda ročne spotrebuje 5000 TWh, čo znamená, že tradičný bankový sektor je energeticky 56-krát náročnejší než Bitcoin.

Khazzaka tiež upozornil, že pri porovnávaní tradičného systému s Bitcoinom sa pritom vôbec neberie do úvahy Lightning Network, len nastupujúca technológia, ktorá robí bitcoin ešte efektívnejším, rýchlejším a z pohľadu nákladov na transakcie výrazne lacnejším – no zároveň aj ekologickejším. ,,Lightning umožní bitcoinovému protokolu vykonávať viac transakcii bez toho, aby spotreboval viac energie. A toto je mágia,“ doplnil.

Tabuľka: Porovnanie tradičného bankového systému a jeho efektívnosti s BTC pri súčasnej úrovni využitia prvej vrstvy, pri maximálnom efektívnom využití prvej vrstvy, pri používaní instantných platieb (skrz Lightning Network) a pri maximálnom využití oboch vrstiev (1 vrstva BTC + Lightning Network). 

Vo svojej správe napokon dospel k názoru, že bankový a platobný priemysel potrebuje prijať blockchain a možno aj bitcoiny samé o sebe, čím možno prekvapil mnohých bitcoinových maximalistov, ktorí tieto dve veci spájať nechcú. ,,Ak by boli dostatočne odvážni pomocou blockchainu by mohli zlepšiť efektivitu aj škálovateľnosť,“ odkázal bankárom.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.