Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Je Bitcoin na vrchole bullrunu? On-chain dáta a fundamenty naznačujú mnoho

Článok

trading
pixabay.com

Bitcoinu sa už vyše mesiac nepodarilo prekonať svoje historické maximum, čo najmä menej skúsení účastníci trhu vnímajú ako prejav jeho klesajúcej sily a možno aj náznak končiaceho sa býčieho cyklu. Je preto rozhodne vhodný čas opäť sa detailnejšie pozrieť na on-chain data a ďalšie významné fundamenty, ktoré vypovedajú o jeho “kondícii” viac, než len subjektívne pocity.

Aktuálnym on-chain dátam a inými fundamentom Bitcoinu sa podrobne venoval analytik Byzantine General, ktorý na Twitteri publikoval vlákno vyše 40-správ, v ktorých rozobral Bitcoin naozaj dopodrobna. V tomto článku vyberieme tie najzaujímavejšie pasáže zjednodušenou formou.

Byzantine General na úvod upozornil, že volatilita Bitcoinu je v súčasnosti na najnižšej úrovni od konca decembra, čo naznačuje, že mnohí účastníci trhu vyčkávajú na ďalší významný pohyb ceny. Na druhú stranu Bitcoin doposiaľ NIKDY nenašiel vrchol trhu pri nízkej volatilite. Keby sa tak stalo, bolo by to vôbec prvýkrát.

Na úvod poukázal na niekoľko štatistík, ktoré nahrávajú skôr medveďom:

 • Dochádza k postupnému presunu trhovej kapitalizácie z rúk dlhodobých hodlerov ku krátkodobým držiteľom BTC. Je to však bežný jav každého bullrunu, ktorý naznačuje, že hodleri postupne vyberajú svoje zisky. Tento trend graduje pri vyvrcholení každého bullrunu. Byzantine General však dopĺňa, že zatiaľ nie sme na takých extrémnych leveloch, ako pri predošlých cykloch (viac vám naznačí aj graf od William Clemente III na konci článku). Zároveň je potrebné doplniť, že trend predaja BTC dlhodobými hodlermi sa v posledných týždňoch výrazne spomalil – 9. apríla po 5 mesiacoch úbytku BTC z adries dlhodobých hodlerov sa stala táto kategória dokonca opäť akumulačná (pri celkovom súčte začali BTC na ich adresách pribúdať).

 • V neprospech bullrunu hrajú vysoké miery financovania futures kontraktov (funding rates), čo je zlé z dvoch dôvodov – ísť u futures long je drahé a trh s futures je prehriatý. Tento jav je nebezpečný hlavne vtedy, keď je trh daného aktíva poháňané hlavne derivátmi, čo v prípade Bitcoinu nie je úplná pravda, pretože veľký vplyv má aj spotové obchodovanie BTC.
 • Znepokojenie vyvoláva kimichi premia – teda vyššia cena BTC na juhokórejských trhoch v porovnaní so zvyškom sveta. Využiť však arbitráž pre prísne regulácie v Južnej Kórei je takmer nemožné a vplyv juhokórejského trhu na Bitcoin nie je taký veľký ako v roku 2017.
 • Mempool začína byť opäť preplnený, čo zvyšuje cenu transakčných poplatkov. ,,Vysoké transakčné poplatky sú zlé pre biznis,” poznamenal.
 • Grayscale prestal kupovať BTC pre svoj GBTC, ktorý sa dokonca predáva od marca neustále v zľave. Grayscale bol minulý rok najväčším inštitucionálnym kupcom BTC a má pod kontrolou 650 000 BTC. Z trhu sa teda prakticky vytratil najväčší kupca BTC predošlého obdobia. Grayscale však plánuje transformáciu GBTC na Bitcoin ETF, čo by vyriešilo problém so zľavou na GBTC. Podľa Byzantine General je len otázkou času, kedy získa od SEC povolenie. Ak by Grayscale schválili ETF, jeho fond by bol druhý najväčším ETF v kategórii komodít hneď po zlate.
 • Niektoré on-chain indikátory sú podľa Byzantine General blízko zón eufórie. Ešte ich však nedosiahli, čo znamená, že Bitcoin má ešte priestor pre rast

Ďalej menoval pozitíva:

 • Kým záujem o GBTC klesá, stúpa záujem o Bitcoin ETF. Okrem 8 žiadosti o jeho schválenie v USA, Bitcoin ETF sa už aktívne obchoduje v Kanade. Fond od Purpose má pod kontrolou už 17 000 BTC a toto číslo neustále rastie.
 • Hashrate, teda výpočtová sila vynaložená pri ťažbe BTC neustále rastie, čo znamená, že Bitcoin má pevné základy zo strany ťažiarov. Hashrate aj mining difficulty neustále vytvárajú nové rekordy.
 • Ťažiari zarábajú historicky najviac, čo robí predošlé argumenty o možnej špirály smrti po halvingu v máji 2020 absurdnými
 • Celková hodnota transakcií BTC v dolárovom vyjadrení dosahuje nové historke maximá, čo robí Bitcoin jednou z najväčších platobných sieti na svete. ,,Nezáleží na tom, že zväčša ide o trading. Je to jasný dôkaz, že Bitcoin je používaný.“
 • Adopcia Lightning Network neustále napreduje. Počet nodov sa dostal nad 10 tisíc.
 • Fundamenty o hashrate, o tom ako sa darí ťažiarom či o hodnote transakcií síce možno pôsobia nudne, no Byzantine General zdôrazňuje, že podčiarkujú Bitcoin ako najdecentralizovanejšiu a najrobustnejšiu sieť na internete. ,,Odkedy sú bitcoiny peniaze/držiteľ hodnoty, nepotrebuje byť viac než to,” poznamenal.

No a v poslednej časti poukázal na najzaujímavejšie (obzvlášť pozitívne) zistenia o súčasnom stave:

 • Záujem o spotové obchodovanie bitcoinu vyrastane stúpa a to napriek miernemu poklesu v posledných týždňoch. Všimnite si obrovský rozdiel v objemoch obchodovania BTC v marci 2020 pri obrovskom páde ceny po vypuknutí pandémie koronavírusu a objemami, ktoré bol zaznamenané včera.

 • Neustále pribúda počet stablecoinov do trhu – obzvlášť USDT, čo podčiarkuje rastúci dopyt po kryptomenách. Ešte pozitívnejšiu spráovu je to vďaka tomu, že pochybnosti ohľadom Tetheru a jeho krytia už nie sú také výrazné ako v minulosti
 • Ťažiari výrazne znížili tempo predaja BTC. On-chain dáta naznačujú, že v posledných týždňoch posielajú na burzy minimum svojich BTC (dáta od Glassnode naznačujú, že BTC teraz dokonca akumulujú)
 • Veľmi dôležité – neustále klesá počet BTC na burzách, čo podčiarkuje veľký a hlavne reálny dopyt po držaní Bitcoinov na vlastných peňaženkách

 • Od úvodu februára sa udiali len dva významné prílevy BTC na burzy, no popri tom množstvo významných odlivov, čo podľa Byzantine General naznačuje, že súčasné obdobie sa javí byť obdobím re-akumulácie BTC

 • Indikátor SOPR takmer kompletne vychladol, čo naznačuje, že trh nie je prehriatý. Investori sú v ziskoch, ale nie extrémne vysokých, čo naznačuje, že nemajú dôvod v dohľadnej dobe vyberať zisky a teda predávať. ,,Takýto reset je často výbornou príležitosťou pre nákup v rámci bullmarketu,” tvrdí.

 • Bullrun stále nie je v réžii retailu. Vyhľadávanie slova Bitcoin síce rastie, no ešte nie je na historických maximách z roku 2017. Byzantine General priznáva, že niektorí ľudia možno už vedia o BTC z roku 2017 a aj to skresľuje tieto štatistiky, no skutočnosti, že retailové FOMO ešte nenastalo nahrávajú ďalšie čísla. Patria medzi ne údaje o návštevnosti krypto búrz, ktoré stále neprekonali čísla z januára 2018 a tiež miera vyhľadávania slova “Coinbase” ako najznámejšej zmenárne na svete, kde taktiež ešte nebolo prekonané ATH z úvodu roka 2018.
 • Kde sa teda berie kapitál? Odpoveďou sú inštitúcie, ktoré neboli v bullrune 2017 prakticky vôbec prítomné, no dnes sú už zjavnou a dôležitou súčasťou trhu. Naznačujú to obrovské objemy Coinbase (kde nakupujú americké inštitúcie) v porovnaní s retailovým ratio.

 • Dopyt inštitúcii potvrdzuje aj rozrastajúca sa tabuľka firiem, ktoré priznali, že vlastnia bitcoiny. V skutočnosti to môže byť len zlomok firiem, ktoré nakúpili BTC, keďže spoločnosti, ktoré nie sú verejne obchodované, nemajú povinnosť kúpu BTC oznamovať.

 • Byzantine General upozorňuje, že do BTC už investujú aj poisťovacie spoločnosti – ako príklad zmienil 169-ročného poisťovacieho giganta MassMutual
 • Zmienil aj pozitíva súvisiace s Ethereum, ktoré podľa neho vplývajú aj na Bitcoin: Vznikajú naozaj používané produkty, v čom sa tento bullrun odlišuje. Veľký záujem je o DeFi, u ktorého celková hodnota uzamknutých mincí presiahla 45 miliárd dolárov. Stúpa aj záujem o NFT, bez ohľadu na to, do akej miery ide o serióznu vec. ,,Nezaujímam sa o to, čo si myslím o NFT. NFT púta masmediálnu svetovú pozornosť. Nemôžete pochopiť NFT, ak nepochopíte kryptomeny. Je to ďalšia forma adopcie.”
 • Prichádza vstup zmenárne Coinbase na burzu NASDAQ (už dnes 14.apríla), čo môže podľa neho prispieť k zvýšeniu volatility.
 • Taktiež poukázal na to, že v trhu sú už aj VISA, PayPal, Tesla a ďalšie prominentné inštitúcie, čo môže znamenať, že tento bullrun môže byť výrazne odlišný.
 • Byzantine General taktiež zdôraznil, že príchod inštitúcii neznamená, že sa už nedočkáme výrazných korekcií. Pripomenul, že tri veľké likvidácie (korekcie ceny) sme už videli v priebehu tohto roka. ,,Avšak tento bullrun môže byť iný. Možno typický štvorročný cyklus a štruktúra, na ktorú sme si zvykli, sa tentokrát zlomí.”

Následne situáciu zhrnul do stručnejšieho záveru:

 • Deriváty sú prehriaté (negatívne)
 • Spotový trh sa javí byť silný (pozitívne)
 • Prílev kapitálu ide najmä zo strany inštitúcii (pozitívne)
 • Nedosiahli sme fázu eufórie u retailu (pozitívne)
 • Mainstreamová adopcia kryptomien sa stáva realitou (pozitívne)
 • Coinbase IPO môže byť katalyzátorom novej volatility (???)

Ďalšie zaujímavé on-chain dáta

Hoci séria tweetov od Byzantine General bola mimoriadne bohatá na zaujímavé skutočnosti, analytik William Clemente III upozornil na ďalšie zaujímavé údaje.

,,Nemôžete tvrdiť, že tento cyklus nie je fundamentálne odlišný od tých predošlých,” poznamenal ku grafu, ktorý ukazuje exchange net flows (pohyby BTC na burzy a z búrz) pri 200-dňovom kĺzavom priemere. Na grafe môžete vidieť, že kým pred vrcholom predošlého bullrunu (koncom roka 2017) množstvo bitcoinov húfne mierilo na burzy, v súčasnosti vidíme presný opak – teda neustály trend odlivu BTC zo zmenárni.

V ďalšom tweete upozornil, že graf Realized HODL Ratio naznačuje, že v súčasnosti sme  na podobných hodnotách, ako bol Bitcoin v roku 2017 keď stál okolo 3000 dolárov. ,,Ak by sa história opakovala, Bitcoin môže ísť ešte 6,5-násobne vyššie – niekde ku 400 000 USD. Tento bullrun má ešte ohromný priestor pre pokračovanie.”

,,Takto vrchol bullrunu nevyzerá. Na konci býčích cyklov vidíme, že dlhodobí hodleri (smart money) predávajú bitcoiny retailu (hlúpym investorom), ktorí prichádzajú vo fáze FOMO a prispievajú k prudkému rastu ceny pri parabolickom raste. V tejto fáze ešte zďaleka nie sme.”

V poslednom tweete pri kombinácii dvoch extrémne dôležitých faktorov – rastúceho dopytu po BTC v kombinácii s jeho odlivmi z búrz skonštatoval: ,,Bežní finančníci si myslia, že Bitcoin je bublina, pretože nikdy nezažili proces objavovania ceny aktíva, ktoré má skutočne fixnú ponuku. Tu je vizualizácia parabolickej cenovej dynamiky BTC spôsobenej exponenciálnym zvyšovaním dopytu a klesajúcej ponuky.”

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne