Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Investícia do BTC sa El Salvadoru vypláca – Zisky použije na zaujímavú investíciu

Článok

Pes
Zdroj: Pexels.com

Keď sa 7. septembra 2021 kryptomena Bitcoin (BTC) stala v El Salvador zákonným platidlom, prezident tejto krajiny Nayib Bukele oznámil kúpu prvých 400 BTC do štátnej pokladne. Cena BTC však ešte v ten deň prudko klesla z 52 000 dolárov na približne 44 000 USD a v nasledujúcich týždňoch išla dokonca až k cene tesne nad úrovňou 40 000 USD, čo znamenalo, že El Salvador bol prakticky od prvého dňa so svojou investíciou do Bitcoinu v „nerealizovanej strate“.

Stredoamerická krajina napriek tomu pokračovala v kupovaní “lacnejších” BTC a postupne ich naakumulovala dokopy až 700. Kritici sa “radovali”, že Bukele týmto spôsobom okráda štát o peniaze, pričom niektoré mainstreamové média dokonca písali o tom, ako El Salvador prerobil obrovské peniaze (čo však nie je pravda, pretože bitcoiny, ktoré boli v strate, nikdy nepredal, pozn.red.).

Prečítajte si tiež: Vitalik Buterin: To čo robí El Salvador s Bitcoinom je v rozpore s ideálmi kryptomien

Zisk sa použije, bitcoiny ale nepredajú

V posledných dňoch sa vďaka výraznému rastu ceny Bitcoinu karta obrátila a El Salvador sa dostal niečo po vyše mesiaci so svojou bitcoinovou investíciou do plusu. Prezident Bukele v reakcii na to oznámil, že zisk z prvých investícii do BTC bude teraz použitý na výstavbu modernej nemocnice pre zvieratá – konkrétne ide o 4 milióny dolárov.

Bukele ale upozornil, že tieto 4 milióny dolárov nebudú čerpané z priameho predaja Bitcoinu. Tie si totiž El Salvador necháva vo svojej držbe. ,,Neprevádzame žiadne bitcoiny, použijeme časť z nášho trustu, pretože naše bitcoiny majú teraz väčšiu hodnotu, ako keď bol trust vytvorený,” napísal na Twitteri.

Bukele k touto oznámeniu priložil aj video s vizualizáciou novej stavby, ktorá by mala v plnej prevádzke byť schopná starať sa o 128 zvierat  v “núdzovej situácii”, pričom pohotovostná služba údajne zvládne ďalšie stovky vyšetrení.

Aj tieto najnovšie správy potvrdzujú, že kontroverzný prezident El Salvador, ktorý je západnými krajinami kritizovaný autoritatívneho prístupu k vedeniu krajiny, čím pripomína neslávnych diktátorov, je absolútne presvedčený o ďalšom raste ceny Bitcoinu. Nie podľa všetkých by mal byť však ospevovaný – Vitalik Buterin z Ethereum si myslí, že spôsob, akým El Salvador núti svojich ľudí do používania Bitcoinu je v rozpore so základným etósom kryptomien.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne