Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Senát schválil Infrastructure Bill. Boj za lepšie podmienky kryptomien sa neskončil

Článok

Zákon
Pixabay.com

Americký senát včera schválil návrh “Zákona o infraštruktúre“ (Infrastructure Bill), ktorý vzbudil veľkú pozornosť kryptomenovej komunity. Schválil ho v znení, ktoré by mohlo trhu s kryptomenami v USA výrazne uškodiť.

Za návrh Infrastructure Bill v pôvodnom znení bez dodatkov, ktoré sa snažili presadiť kryptolobisti, hlasovalo 69 senátorov. Proti bolo tridsať. Návrh sa tak presúva do druhej komory amerického kongresu –  Snemovne reprezentantov, kde sa mu budú venovať počas jesene.

Zákon je pre kryptomeny komplikovaný kvôli nejasnej definícii slova “broker”. Do Snemovne reprezentantov napokon prešiel v znení, podľa ktorého by mohli mať povinnosť zbierať osobné údaje o užívateľoch nielen kryptomenové burzy a zmenárne, ale aj ťažiari kryptomien (PoW), validátori (PoS), prevádzkovatelia uzlov, vývojári či tvorcovia hardvérových a softvérových peňaženiek. To však v praxi nie je ani len možné, čo znamená, že zákon v tomto znení by mohol prinútiť tieto subjekty ukončiť svoju činnosť v rámci USA.

Viacerí senátori sa v predošlých dňoch snažili o presadenie pozmeňujúceho návrhu, ktorý by brokera definoval jednoznačnejšie a zmieňované subjekty by z neho vyňal. Ich úsilie vyústilo do dohody naprieč celým politickým spektrom (dokonca aj s podporou Ministerstva financií), no hlasovanie v prospech pozmeňujúceho návrhu stopol senátor Richard Shelby, čím celé úsilie zmaril.

Boj o lepšiu definíciu sa neskončil

Boj za lepšiu definíciu brokera v zákone o infraštruktúre sa tak presúva do Snemovne reprezentantov. Jej členom už adresoval otvorený list Tom Emmer, kongresman Minnesoty. Upozorňuje v ňom na problémovú definíciu a nutnosť jej úpravy.

Pozitívne na jeho úsilie reagoval aj Jerry Brito z Coin Center, ktorý patril medzi ľudí snažiacich sa presadiť pozmeňujúci návrh ešte v senáte, keď dodal: ,,Hovoril som vám, že sme ešte neskončili.”

Kuriózne vysvetlenie senátora Shelbyho

Azda najväčšou kuriozitou dňa bolo vyjadrenie senátora Richard Shelbyho, ktorý zablokoval zavedenie pozmeňujúceho návrhu o kryptomenách do zákona o infraštruktúre, keďže neuspel pri pretlačení vlastného dodatku, ktorý sa týkal navýšenia rozpočtu na obranu o 50 miliárd dolárov. Kritizovaný senátor, ktorý je vo svojom poslednom funkčnom období pred odchodom do dôchodku, na Twitteri vysvetlil:

,,Podporujem pozmeňujúci návrh senátora Toomeyho a viem o jeho dôležitosti týkajúcej sa inovácii a vytvárania pracovných miest. Domnievam sa však, že v porovnaní s bezpečnosťou nášho národa bledne – preto som vyzval ku hlasovaniu o mojom dodatku týkajúcom sa obrannej infraštruktúry. Je nešťastné, že demokrati zablokovali oba návrhy.“ 

Na jeho vyjadrenie reagovali aj viacerí predstavitelia kryptosektora. Charles Hoskinson, ktorý je hlavnou tvárou kryptomeny Cardano, skonštatoval: ,,Toto je niečo, čo volám prvotriednym kusom blbosti. V mene všetkých, ktorí dokážu používať mozog vám odkazujem, že vidíme vaše klamstvo. Odíďte do dôchodku alebo dajte výpoveď.“

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne