Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Infrastructure Bill a kryptomeny: Rokovania sa pohli vpred, no možno je už neskoro

Článok

USA
Pixabay.com

Rokovania o “Zákone o infraštruktúre” (Infrastructure Bill), ktorý sa priamo dotýka aj amerického kryptopriemyslu, sa rýchlo blížia do fázy jeho definitívneho schvaľovania. Americkí senátori však stále nenašli spoločnú reč v tom, ako by malo byť definované kľúčové slovo týkajúce sa “brokera” v prípade zdaňovania podnikania súvisiaceho s kryptomenami.

Hoc sa „Zákon o infraštruktúre“, skrz ktorý chcú zákonodarcovia vyzbierať v nasledujúcich rokoch do štátneho rozpočtu stovky miliárd dolárov, aby mohli v USA financovať výstavbu nových ciest a mostov, zďaleka natýka len kryptomien, zástupcovia kryptopriemyslu považujú za nesmierne dôležité, aby bol voči nim správne formulovaný.

Problémom je definícia slova “broker“ a konkrétne to, aby za „brokera“ neboli v rámci zákona považované aj subjekty, ktoré nebudú môcť  splniť požiadavky z neho vyplývajúce. Ak by totiž prešiel pôvodný návrh, v praxi by to mohlo znamenať, že ťažiari kryptomien (PoW), validátori (PoS), operátori uzlov, softvéroví vývojári či autori krypto peňaženiek by mali povinnosť nahlasovať IRS (Daňovému úradu USA) informácie o transakciách a ich užívateľoch. To je však v praxi vzhľadom na spôsob fungovania kryptomien nemožné, čo by znamenalo, že by vo svojej činnosti nemohli pokračovať, pretože by tým porušovali zákon.

Pokrok v rokovaniach 

Najvhodnejšiu úpravu definície slova broker predstavili ešte minulý týždeň senátori  Ron Wyden, Cynthia Lummisová a Pat Toomey, no ani po dňoch rokovaní sa im nepodarilo získať preň väčšinovú podporu. Táto trojica crypto-friendly sektárov navrhla úpravy, ktorými by boli vyňatí z definície brokera všetci ťažiari, validátori, prevádzkovatelia úzlov a aj vývojári. Podporu tejto úprave následne vyjadrili aj zástupcovia kryptopriemyslu, pričom mnohí začali vyzývať bežných ľudí, aby priamo kontaktovali svojich volených zástupcov v senáte so žiadosťou, aby podporili ich návrh.

Druhý pozmeňujúci návrh predstavili Rob Portman a Mark Warner. Ten sa však stretol s veľkou kritikou, pretože vyňal z definície brokera len ťažiarov Bitcoinu a úplne zabudol na validátorov (PoS kryptomeny) a ďalší kľúčové subjekty sveta digitálnych aktív. Tento návrh dokonca získal aj podporu Bieleho domu.

Cez víkend však Mark Warner (autor kritizovaného návrhu) predstavil ďalšiu o čosi lepšiu verziu (tentokrát v spolupráci s Kyrsten Sinema). Nová verzia jeho dodatku vyníma z povinnosti podávať reporty IRS už nielen ťažiarov Bitcoinu, ale aj validátorov Proof of Stake kryptomien. Zjednodušene povedané ide o lepšiu verziu, no stále nie dostatočnú, pretože stále zabúda na široký okruh užívateľov – najmä protokolových developerov.

,,Nanešťastie upravený návrh Warnera stále nie je taký dobrý ako ten od Wydena-Lummisovej a Toomeyho. Nevyníma z definície protokolových developerov, ktorí nie sú prostredníkmi a teda nemôžu byť považovaní za brokerov,” upozornil Jerry Brito z Coin Center, ktorý zohráva ohľadom tejto témy dôležitého sprostredkovateľa informácii.

Ďalší vlastný pozmeňujúci návrh v nedeľu predstavil senátor Portman, ktorý bol spoločne s Warnerom autorom kritizovanej druhej verzie. V najnovšom návrhu Portman zahrnul do vyňatia z definície brokera takmer všetky subjekty, ktoré požadujú kryptolobisti – čiže ťažiarov, validátorov, stakujúcich, softvérových a hardvérových vývojárov či operátorov nodov Nezahŕňa však vývojárov smart kontraktov, čo môže byť stále problem. Napriek tomu Jerry Brito tento návrh pochválil aj cez Twitter.

Je už príliš neskoro?

O úpravách zákona sa rokovalo prakticky celý víkend, no k definitívnej dohode, ktorá verzia prejde, nedošlo. Správy z Twitteru (tweety Jerryho Brita, Cynthie Lummisovej, Jakea Chervinskeho atď.) však naznačujú, že medzi zákonodarcami panovala v posledných hodinách pred ukončením víkendových rozhovorov veľká snaha nájsť najlepšie riešenie, s ktorým sa stotožnia všetci, čo podčiarkuje aj posledný zmieňovaný pozmeňujúci návrh Portmana. Napriek tomu však stále môže dôjsť k najhoršiemu možnému scenáru – že do finálnej verzie Infrastructure Bill prejde pôvodný návrh.

Senátorka Cynthia Lummisová totiž upozornila, že na zahrnutie pozmeňujúcich návrhov do zákona o infraštruktúre  je nutné získať v senáte podporu pre dohodu o povolení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. To so sebou prináša aplikáciu takzvaného 30-hodinového pravidla, ktoré dá senátorom dosť času na prečítanie si úprav, o ktorých by mali hlasovať.

Lummisová žiaľ dodala, že v tejto veci v senáte nepanuje zhoda, pretože niektorí senátori si presadzujú svoje vlastné záujmy (zákon o infraštruktúre  sa zďaleka netýka len kryptomien pozn.red.) – konkrétne zmienila senátora Schumera, ktorý je za rýchle hlasovanie, aby sa mohli v sentte sústrediť na iné legislatívne úpravy.

,,Sme teda v slepej uličke. Rozumiem mojim kolegom. Skutočným ľudom však bude ublížené ak nezmeníme formuláciu tohto zákona. Zajtra sa opäť zúčastníme zasadania a budeme opäť pracovať na tom, aby sme presvedčili našich kolegov a senátora Schumera, že náš pozmeňujúci návrh si zaslúži hlasovanie,” napísala Lummisová na Twitteri a dodala:

,,Zajtra o deviatej ráno budú kancelárie opäť otvorené ako obvykle. Neváhajte zavolať vašim senátorom a dajte im vedieť váš názor na to, ako by sa mali veci pohnúť vpred.”

Schválenie definície, ktorá by nepodkopala kryptopriemysel ako taký, je teda stále v hre, no šance sú vzhľadom na 30-hodinové pravidlo a záujem senátorov pristúpiť k hlasovaniu o zákone čím skôr pomerne malé. V tomto duchu to zhrnul aj Jerry Brito: ,,Ešte nie je koniec, ale je takmer koniec. Je tu stále šanca, ale je malá. Opäť sa vidíme zajtra ráno.”

Kryptokomunita ukázala svoju silu

Americkí senátori zrejme netušili, že práve kryptomeny môžu byť pálčivou témou zákona o infraštruktúre. Dokonca témou, ktorá rokovania výrazne predlží a dostane sa aj na titulné strany mainstreamových médií – napríklad na titulku Washington Post.

Podporovatelia kryptomien aj vďaka sociálnym sieťami dali americkým zákonodarcom hlasným slovom najavo, že kryptomeny sú pre nich nesmierne podstatné a že sú ochotní za ne bojovať. V posledných dňoch sa objavilo mnoho správ  o tom, ako beží ľudia naozaj volali svojim zástupcom v senáte a upozorňovali ich, že pôvodne znenie definície slova brokera v Infrastructure Bill je jednoducho nesprávne a ohrozí celý americký kryptopriemysel. Senátori, ktorí sú volení práve týmito ľuďmi, spozorneli a začali brať túto tému vážnejšie.

Podporu zároveň úpravám vyjadrili aj viaceré známe mená vrátane Jacka Dorseyho, CEO firiem Square a Twitter, či aj Elona Muska, ktorý zmienil tému zákona na Twitteri.

Či už teda zákon prejde v pôvodnej (pre kryptomeny katastrofálnej forme) alebo v prijateľnejšej verzii, isté je, že nie je dobojované. Jake Chervinsky už minulý týždeň naznačil, že ak zákon ohrozí americký kryptopriemysel, pôjde sa s touto témou na súd, alebo sa bude lobovať za spätné pozmeňujúce návrhy.

Zdroj: Twitter, decrypt.co,  coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.