S názovom šéfa SEC Garyho Genslera, že “všetko, okrem bitcoinu” je cenný papier, ktorý bol publikovaný v New York Magazine vo štvrtok 23. februára, nesúhlasia právnici špecializujúci sa na kryptomeny.
Známy americký právnik Jake Chervinsky, ktorý pôsobí už druhy rok v lobistickej Blockchain Association, vo víkendovom tweete upozornil, že “Genslerov názor nie je zákonom” a dodal, že kým SEC nepreukáže svoj pohľad na túto vec pred súdom, ktorý mu dá za pravdu, nemá právomoc podľa tejto veci regulovať žiadnu kryptomenu.
Chair Gensler may have prejudged that every digital asset aside from bitcoin is a security, but his opinion is not the law. The SEC lacks authority to regulate any of them until and unless it proves its case in court. For each asset, every single one, individually, one at a time.
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) February 26, 2023
K téme sa pridal aj ďalší právnik Logan Bolinger, ktorý upozornil, že Genslerove názory na čo čo je a čo nie je cenný papier, nie sú právne dispozitívne, čiže neznamenajú, že ide o konečné právne rozhodnutie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,Sudcovia, nie predsedovia SEC, v konečnom dôsledku určujú, čo zákon znamená a ako sa má uplatňovať,” dodal.
Friendly reminder that Gensler’s opinions on what is or isn’t a security are not legally dispositive.
In this country, judges – not SEC chairs – ultimately determine what the law means and how it applies.
Doesn’t mean his thoughts are irrelevant. They’re just not dispositive.
— Logan Bolinger (@TheWhyOfFI) February 26, 2023
Podobná názory vyjadrili aj Gabriel Shapiro, generálny poradca investičnej firmy Delphi Labs, či Jason Brett, vedúci Bitcoin Policy Institute. Ten však upozornil, že ide o slová, ktoré vzbudzujú obavy.
Bude žalovať 12 300 kryptomien?
Gabriel Shapiro následne upozornil, že Gensler označil viac ako 12 300 existujúcich kryptomien ako neregistrované cenné papiere, na čo dodal Chervinsky, že to, že ide o neregistrovaný cenný papier, by musela SEC dokázať žalobou ich každého jedného tvorcu.
Shapiro dodal, že SEC tlačí na rôzne kryptomeny najmä dvoma spôsobmi. Buď ich tvorcom udeľuje vysoké pokuty a požaduje ich zničenie, alebo od nich požaduje registráciu ako cenný papier. Registrácia u SEC je však veľmi drahá a veľmi nejednoznačná, pretože pre kryptomeny v tejto veci neexistuje jasný právny rámec.
,,Aký je teda plán? Keďže registrácia je prakticky nemožná, možnosťou je len zaplatiť obrovskú pokutu, prestať pracovať na protokole, všetko zničiť a odstrániť tokeny z obchodovania. To by znamenalo 12 305 žalôb. Tak ako teda? Všetci sa čudujeme, v ohrození sú miliardy amerických dolárov.”
so far, SEC has handled tokens in mainly 2 ways:
(1) fine + registration requirement–this failed every time so far, with the companies becoming bankrupt
(2) fine + order to destroy all premined tokens and delist tokens from all exchanges
both ways, tokens go to $0
— _gabrielShapir0 (@lex_node) February 26, 2023
Téma regulácii kryptomien v USA je aktuálne veľmi horúca. Jake Chervinsky nedávno uviedol, že pre nezhody v Kongrese medzi demokratmi a republikánmi bude náročné odsúhlasiť pripravované zákony o kryptomenách, ktoré sa týkajú stablecoinov či všeobecne kryptomien a DeFi.
Medzitým ministerka financií USA Janet Yellenová počas summitu G20 skonštatovala, že neplánujú zakázať kryptomeny, no isté je, že by sa mali dočkať omnoho prísnejších regulácii.