Ministerka financií USA Janet Yellenová počas stretnutia G20 v sobotu 25. februára poznamenala, že kryptomeny potrebujú robustnejšie a jasnejšie regulácie. V rozhovore pre Reuters zároveň zdôraznila, že potreba jasných regulácii pre tento sektor je “kritická”.
Yellenová tak síce naznačila prísny prístup ku kryptomenám, no vyhla sa vyhláseniam, ktoré predtým predviedla šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgieva, ktorá možnosť zákazu kryptomien nevylúčila.
,,Musí byť veľmi silný tlak na ich regulácie (kryptomien). Ak regulácie zlyhajú, alebo budú príliš pomalé, potom by sme nemali dávať preč zo stola ani úplný zákaz týchto aktív, pretože môžu byť rizikom pre finančnú stabilitu,“ uviedla šéfka MMF.
Georgieva tiež upozornila novinárov, že je rozdiel medzi CBDC, čiže digitálnymi menami centrálnych bánk, po ktorých “horia” mnohé krajiny a téma je aktuálna aj v USA v prípade Fedu, či v eurozóne v prípade ECB, a medzi stableconami, za ktorými stoja súkromné spoločnosti ako sú napríklad Tether v prípade najväčšieho stabelcoinu USDT, alebo Circle v prípade USDC.
No do pekla, Yellenova vravela aj to, že ju inflácia "nezaujíma" a že je dočasná. Tak dúfam, že to nie je ten Jim Cramer style, že opak bude pravdou 🙂 https://t.co/iyl7RZoLw0
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) February 25, 2023
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Komentár autora
Z toho, čo bolo povedané počas summitu G20 je zrejmé, že tŕňom v oku politikov sú najmä stablecoiny a reč o bitcoine a iných “klasických kryptomenách” bola zrejme skôr okrajová a povrchná.
Teoretická, hoci málo pravdepodobná možnosť zákazu týchto kryptomien, ako po tom volá 99-ročný partner Warrena Buffetta v Berkshire Hathaway Charlie Munger, je však stále „niekde na stole“.
Decentralizované kryptomeny by pri takomto scenári pravdepodobne prežili, no obmedzenie prístupu k ním by mohlo v krátkodobom horizonte trhmi výrazne zamávať a pravdepodobne by ich adopcia bola značne potlačená. Pri súčasných okolnostiach vo svete je však zároveň ťažké predstaviť si, že by sa krajiny dokázali dohodnúť na plošnom zákaze technológie, ktorú v podstate nejde ani vypnúť (pozdravujeme Solanu! ), keď sa nedokážu koordinovane dohodnúť ani na mnohých ľahšie vykonateľných veciach.
Najpravdepodobnejším scenárom tak zostávajú prísne regulácie, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou dotknú najmä stablecoinov a v prípade USA zrejme aj mnohých kryptomien, ktoré americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) vníma ako cenné papiere (obzvlášť Proof of stake kryptomeny).
Zároveň sa dá predpokladať, že vzniknú iniciatívy, ktoré sa budú snažiť potláčať adopciu držby kryptomien na privátnych peňaženkách a budú tlačiť na to, aby držitelia kryptomien konali v súlade s KYC a AML. A to kuriózne napriek tomu, že zlyhania kryptopriemyslu ako boli krachy FTX či Celsius, bol práve dôsledkom takéhoto nesprávneho centralizovaného spôsobu narábania s digitálnymi aktívami.
Aj preto opäť odporúčam prečítať si naše články o tom, ako vybrať kryptomeny z burzy, a ako bezpečne uschovávať seed na privátnej peňaženke.
Zdroj: Autor, cointelegraph.com