Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Gary Gensler označil kryptomeny za vysoko špekulatívne aktívum

Článok

Trading
Zdroj: Pexels.com

Nový šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler v utorňajšom rozhovore pre The Washington Post označil kryptomeny za vysoko špekulatívnu triedu aktív.

Gensler, ktorý počas svojho pôsobenia na MIT vyučoval aj o Bitcoine a blockchain technológii a študentom dával za úlohu prečítať si Bitcoin whitepaper, od svojho prístupu do pozície šéfa SEC zatiaľ nenaznačuje vôľu uvoľnenejšími reguláciami pomôcť novovznikajúcemu sektoru, ktorého ako sa predtým zdalo, mohol byť fanúšikom.

Naopak aj z jeho najnovšieho rozhovoru vyplýva, že Gensler má skôr za cieľ prísnejšie regulovať celý kryptosektor, ktorý vníma z pohľadu investorov ako extrémne rizikový.

Pre The Washington Post okrem iného uviedol, že kryptomeny sú triedou aktív, ktorá je “veľmi špekulatívna a v mnohých prípadoch za kryptomenami nestojí nič iné, než to, či za ne zaplatí niekto iný ešte viac.”

K budúcej cene kryptomien následne dodal, že v hre sú oba scenáre. ,,Môžu dramaticky klesnúť, no ich hodnota sa môže aj dramaticky zvýšiť.”

Inovácie nesmú byť na úkor stability

Hlavný komisár SEC si uvedomuje, že v kryptosektore dochádza k zásadným inováciám, ktoré môžu mať vplyv aj na finančný systém, no zdôraznil, že nemôžu vznikať na jeho stability. ,,Myslím si, že je lepšie ich začleniť do rámca verejnej politiky a uistiť sa, že tomuto trhu adresovali dôležité verejné ciele.”

Problémy so SEC môžu mať podľa neho kryptomeny, ktoré je možné z pohľadu zákona vnímať ako cenné papiere. V nedávnom interview uviedol, že len na americkej Coinbase je podľa neho niekoľko takých kryptomien a v celom trhu ich môže byť až 6000.

Vážne starosti z pohľadu regulácii môžu mať najmä DeFi projekty a ich autori. ,,Je veľmi pravdepodobné, že lending platformy (ktoré poskytujú pôžičky) s tisíckami tokenov majú na svojich platformách investičné kontrakty, ktoré zodpovedajú definícii cenných papierov,” upozornil.

Bitcoin až tak nerieši

V súčasnosti sa zdá, že Gensler sa chce v prípade kryptomien sústrediť najmä na reguláciu DeFi a stablecoinov. Pokiaľ ide o Bitcoin, ten podľa všetkého vníma SEC skôr ako komoditu, ktorá nespadá pod jej regulačný dohľad.  SEC však zohrá kľúčovú úlohu pri schvaľovaní Bitcoin ETF. Gensler len nedávno naznačil, že by bol skôr za schválenie Bitcoin ETF viazaným na futures kontrakty, než za povolenie tradičného spotového Bitcoin ETF.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne