Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Firma Marathon začala cenzurovať ťažbu Bitcoinu. Kam to povedie?

Článok

Cenzúra
Pixabay.com

Nový mining pool Bitcoinu od spoločnosti Marathon Digital Holdings (MARA) vyťažil prvý bitcoinový blok, ktorý bol “v plnom súlade s predpismi USA”. V skratke to znamená to, že podľahol cenzúre transakcií.

Spoločnosť Marathon Digital Holdings už v marci oznámila, že tento rok začne realizovať ťažbu Bitcoinu, ktorá bude podliehať cenzúre. Jednoducho povedané bude odmietať transakcie bitcoinov, ktoré sa ocitnú na akejsi čiernej listine. Teda zozname, ktorý vytvorí Ministerstvo financií USA a ďalšie orgány.

Marahton túto stratégiu obhajuje tým, že eviduje záujem mnohých korporácii a veľkých investičných fondov, ktoré chcú investovať do BTC, no nechá sa dostať k takzvaným “špinavým Bitcoinom”, teda k BTC, ktoré mohli byť v minulosti použité na trestnú činnosť – napríklad na Darkwebe pri nákupe drog.

,,Vylúčením transakcií hanebných aktérov trhu môžeme investorom a regulačným orgánom zabezpečiť, že bitcoiny, ktoré vyprodukujeme, sú čisté, etické a v súlade s regulačnými normami,” uviedla americká firma, ktorá sa rozhodla takýmto spôsobom ťažiť Bitcoin bez toho, aby to od nej vyžadoval nejaký zákon alebo miestne nariadenie.

Ako prebieha cenzúra

Ako informoval portál Coindesk, firma Marathon používa na cenzúru softvér s názvom DMG Walletscore. Jej hovorca Jason Assad prezradil, že čierny zoznam aktualizujú v spolupráci s americkým Ministerstvom financií, Úradom pre kontrolu zahraničných aktív, databázou adries od OFAC a ďalšími zdrojmi – napríklad o adresy, ktoré sú historicky spojené s darkwebmi.

Cenzúra transakcií vyvoláva obavy

Firma Marathon je prvou, ktorá pristupuje k takémuto spôsobu cenzúry ťažby Bitcoinu. Nakoľko jej podiel na ťažbe BTC však nie je (našťastie) dominantný, tak sa problémové transakcie, ktoré vylúči, realizujú v rámci blokov, ktoré vyťažia iné mining pooly. Problémom by mohlo byť, keby takúto cenzúru začali realizovať v praxi viaceré pooly. Ak by sa takýto druh ťažby stal štandardom, mohlo by to byť spúšťačom procesu, ktorý rozdelil bitcoiny do dvoch kategórii:

  • “Čisté bitcoiny“ – tie, ktoré nemajú históriu spojenú s trestnou činnosťou
  • “Špinavé bitcoiny” – tie, ktoré mohli byť v minulosti použité na nelegálnu činnosť

Hoci laický rozum hovorí, že medzi bitcoinami by nemal byť žiadny rozdiel, žiaľ vzhľadom na chýbajúce prvky fungibility u Bitcoinu to úplne pravda nie je a ak začne prevládať medzi investormi postoj, že chcú kupovať len tzv. “čisté bitcoiny”, môže to viesť k tomu, že jeden druh bitcoinov bude cennejší než druhý.

Z “čistej“ adresy sa rýchlo stala “špinavá”

Pre vyššie uvedené dôvody sa s krokmi Marathon nestotožňuje značná časť bitocinovej komunity. Veď samotný Bitcoin nemôže za to, ako bol v minulosti použitý, podobne ako za to nemôže hotovosť, za ktorú si je možné kúpiť auto, ale aj zbraň. Okrem toho nikto z nás nechce zažiť situáciu, že sa dostane k BTC, ktorý môže mať potenciálne nižšiu hodnotu, než jeho ekvivalent a to bez toho, aby to mohol tušiť.

Cenzurovaná ťažba Marathon sa však stretla hneď po vyťažení prvého bloku s prvým problémom. Napríklad ťažiari z Iránu, ktorí sa “nečakane” ocitli na čiernej listine, zareagovali tým, že na adresu, ktorá obdržala nové vyťažené BTC z „čisté bloku“ poslali ich “špinavé BTC”, čím ju v podstate “kompromitovali”. Pokúsili sa tým poukázať na to, že táto iniciatíva Marathon je márna. Okrem toho sa zároveň zistilo, že vo vyťaženom bloku sa ocitli aj transakcie z ruského darkwebu Hydra, čo znamená, že cenzúra zrejme nefunguje 100% správne.

Ostatní ťažiari zatiaľ podobné kroky neplánujú

Firma Marathon je zatiaľ jedinou, ktorá sa verejne hlási k takejto cenzúre transakcií. Možno je to len jej iniciatíva vedúca k tomu, aby si získala na svoju stranu potenciálnych kupcov BTC a ktovie, možno niektorí z radov inštitúcii budú ochotní za takéto BTC zaplatiť aj prémiovú cenu. Dobrou správou však je, že ostatné významné mining pooly, ktoré oslovila redakcia Coindesk, zatiaľ s postupom Marathon nesúhlasia a neplánujú sa k nemu pridať.

Otázna budúcnosť

Samotná možnosť cenzúry ťažby BTC môže viesť k väčšiemu tlaku vlád, aby ťažobné mining pooly dodržiavali takéto štandardy. Ťažiari v tomto nemajú príliš na výber. Musia dodržiavať platnú legislatívu krajiny, kde sídlia. Najhorším možným scenárom preto môže byť to, že by ich vlády postupne donútili k takémuto konaniu. A ak by nesúhlasili, musia zmeniť miesto podnikania.

Možným riešením takéhoto problému by bola implementácia anonymných prvkov priamo do Bitcoinu. Napríklad Litecoin skrz implementáciu MimbleWimble získa prvky fungibility, čiže zameniteľnosti mincí. Inak povedané medzi mincami LTC už nebudú rozdiely a takáto cenzúra potom už neobstojí. Podobnou cestou by sa mohol v budúcnosti vybrať aj Bitcoin. Otázne by však bolo, ako by k tomu pristúpili regulátori. Kryptomeny s anonymnými prvkami sú totiž z ich pohľadu problémové – príkladom je Monero, ktoré má problém so zalistovaním na mnohých burzách.

Zdroj: coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne