Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

FBI zadržala bitcoiny použité ako výkupne pri útoku, ktorý sleduje aj Biely dom

Článok

hack
Pixabay.com

Takzvané “ransomware útoky“, pri ktorých sa útočník zmocní kontroly nad danou sieťou a sľubuje jej opätovné sprístupnenie až po zaplatení “výkupného” sa stávajú pre svetové ekonomiky čoraz väčšou hrozbou. Potvrdil to obzvlášť útok, ktorý sa týkal spoločnosti Colonial Pipeline a nezostal ani bez povšimnutia amerického prezidenta Joea Bidena.

Hack systémov firmy Colonial Pipeline

Spoločnosť Colonial Pipeline zaplatila za opätovné sprístupnenie svojich serverov skupine hackerov známej pod pseudonymom DarkSide až  4,4 miliónov dolárov (niektoré správy naznačujú, že nešlo priamo skupinu Darkside, ale o subjekty na ňu naviazané pozn.red.). Problémom je, že výkupné bolo zaplatené v bitcoinoch, čo vrhá na najznámejšiu kryptomenu popri neustálej kritike v súvislosti s jeho údajne neekologickou ťažbou ďalšie zlé svetlo.

Colonial Pipeline so zaplatením výkupného nemohla dlho otáľať. Reálne totiž hrozilo, že juhovýchodná časť Spojených štátov príde o dodávky, ktoré sa realizujú cez jej siete potrubí na prepravu ropných produktov. Firma je v USA vôbec hlavným dodávateľom pohonných hmôt v tejto oblasti Spojených štátov. Aj dočasné zastavenie siete spôsobilo značné problémy – na čerpacích staniciach sa pred letnou sezónou tvorili dlhé rady a cena benzínu stúpla na maximum od októbra 2014.

Časť peňazí dostanú naspäť

Dobrou správou nielen pre Coloial Pipeline, ale pravdepodobne aj pre Bitcoin ako taký, sú čerstvé informácie od amerického ministerstva spravodlivosti. To totiž v pondelok informovalo, že  v spolupráci s FBI sa im podarilo dostať k časti bitcoinov, ktoré boli použité na zaplatenie výkupného. Ich hodnota predstavovala v pondelok v prepočte 2,3 milióna USD.

Hovorkyňa generálnej prokuratúry Lisa Monaco doplnila, že transakciu výkupného sledoval nemenovaný agent FBI a že súkromné kľúče k daným bitcoinom sú aktuálne pod kontrolou pobočky FBI v Kalifornii. Nevyriešenou otázkou zostáva, ako FBI podarilo dostať k privátnym kľúčom k peňaženke, na ktorých sa BTC nachádzali. Zatiaľ nepodložené teórie sa rôznia od možnosti, že v skupine DarkSide pôsobil tajný agent, až po možnosť, že hackeri prístupové údaje (seed) prezradili, aby získali lepšie podmienky pri vyjednávaní trestu.

Bitcoin nie je anonymný, ako sa zdá

Fakt, že FBI sa dostala k časti bitcoinov, ktoré boli pri tomto útoku použité na zaplatenie výkupného, podčiarkuje skutočnosť, že Bitcoin je mylne reprezentovaný ako anonymná kryptomena. To totiž zďaleka nie je pravda – transakcie na jeho blockchaine je možné sledovať a za pomoci sofistikovaných technológii a on-chain dát sa orgánom v trestnom konaní veľakrát podarí dopátrať až k bitcoinom, o ktorých sa vie, že boli využité na nelegálnu činnosť.

Bývalý šéf CIA Michael Morell v apríli dokonca uviedol, že ak by Bitcoin namiesto tradičného “cashu” využívalo viac kriminálnikov, bolo by jednoduchšie ich pochytať.

Čerstvé správy teda môžu napokon vyznieť pre Bitcoin aj pozitívne – že FBI získala nejaké bitcoiny naspäť je dôkaz, že Bitcoin nie je ideálnym nástrojom pre nelegálnu činnosť. V kombinácii so štúdiou platformy Chainanalysis, medzi ktorej klientov patria viaceré vlády, ktorej záverom je, že zhruba len 1% BTC transakcií bolo minulý rok spojených s nelegálnou činnosťou, azda pôjde o silný protiargument, ak sa začne objavovať výrazná mediálna masáž tvrdiaca, že Bitcoin je hlavne nástrojom dílerov, hackerov alebo nebodaj teroristov. Takéto tvrdenia si totiž obľúbili najmä politici snažiaci sa obmedziť popularitu Bitcoinu vrátane Christine Lagardeovej, šéfky Európskej centrálnej banky, či Janet Yellenovej, americkej ministerky financií.

Joe Biden si chce na kryptomeny posvietiť

Kauza spoločnosti Colonial Pipeline vzbudila veľkú pozornosť aj administratívy amerického prezidenta Joea Bidena. O rizikách ransomware útokov, pri ktorých sú obľúbeným platobným prostriedkom práve kryptomeny, sa chce intenzívne rozprávať aj počas stretnutia G7, ktoré sa koná už tento víkend. Zúčastnia sa ho zástupcovia najsilnejších amerických ekonomík vrátane Bidena či Angely Merkelovej.

Poradca pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Jake Sullivan uviedol, že kryptomeny zohrávajú pri spôsobe, akým je výkupné platené, kľúčovú úlohu a zdôraznil, že boj proti kybernetickým útokom sa stáva “prioritou národnej bezpečnosti” USA. Podobne vnímajú tieto riziká aj ostatne krajiny.

Z uvedeného možno očakávať (či sa nám to už páčim, alebo nie), že administratíva USA pripraví regulácie, ktoré môžu viesť k snahe výraznejším spôsobom zasahovať do bitcoinových transakcií a obmedziť možnosti, ako si Bitcoin či iné kryptomeny zaobstarať anonymným spôsobom.

Zdroj: Cointelegraph, Coindesk

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne