Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg naznačil potenciál blockchainu

Článok

Facebook
Facebook

Zakladateľ a šéf Facebooku Mark Zuckerberg v rámci rozhovoru s harvardským profesorom Jonathanom Zittrainom vyhlásil, že blockchain technológia dáva ľudom jeho generácie významnú necentralizovanú moc.  

Zuckerberg priznal, že vo Facebook zvažujú použitie blockchainu na to, aby mohli mať užívatelia tejto sociálnej siete kontrolu nad svojimi osobnými údajmi. ,,V podstate si vezmete svoje informácie, uložíte ich do niektorého decentralizovaného systému a máte možnosť sa prihlásiť bez toho, aby ste potrebovali sprostredkovateľa,” načrtol možnú budúcnosť nielen pre Facebook, ale aj ďalšie sociálne siete, či iné platformy, na ktorých užívatelia vypĺňajú svoje osobné údaje.

Zuckerberg v rámci diskusie vyzdvihol plusy decentralizovaného systému, pričom zdôraznil najmä to, že užívatelia môžu mať pomocou neho kontrolu nad svojimi údajmi. No tiež dodal, že s tým súvisia aj viaceré riziká. ,,Môže dôjsť k väčšiemu zneužitiu a akékoľvek riešenie by bolo oveľa zložitejšie, než v prípade centralizovaných systémov.”

Zložitou témou pre Facebook je riešenie otázky, do akej miery má vyhovieť anonymite a teda súkromiu užívateľov a v akej miere je podstatné, aby zabraňoval nelegálnej činnosti. Zdôraznil, že Facebook smeruje k decentralizovanej štruktúre aj tým, že sa sústredí na šifrovanie pri zasielaní správ. Upozorňuje však na to, že jeho firma musí zohľadniť aj všeobecné ohrozenie.

“Ľudia oprávnene od nás očakávajú, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili teroristov pri nábore ľudí alebo zabránili zneužívaniu malých detí,” tvrdí Zuckerberg.

Facebook začiatkom mesiaca kúpil spoločnosť Chainspace, vôbec prvý blockchain startup, do ktorého FB investoval. Chainspace sa sústredil najmä na riešenie problematiky škálovateľnosti blokov  za pomoci smart kontraktov. Facebook však údajne investoval do tejto firmy nie z dôvodu, že by mal v úmysle podporiť jej projekt, ale jednoducho chcel, aby preňho začali pracovať hlavní vývojári Chainspace, ktorých považuje za významných odborníkov v oblasti blockchain technológii.

Samsung Galaxy S10 predstavený: Bude mať naozaj kryptopeňaženku?

Zdroj: cointelegraph

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne