Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum spálilo od príchodu EIP 1559 už 100 miliónov dolárov

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Dlhoočakávaná aktualizácia siete Ethereum s označením EIP 1559, ktorá bola súčasťou hardforku London z 5. augusta, už má na svedomí spálenie Etherov (ETH) v hodnote vyše 100 miliónov dolárov.

Aktualizácia EIP 1559 výrazne zmenila narábanie s transakčnými poplatkami v sieti Ethereum. Tie sa od jej implementácie prestali presúvať na adresy ťažiarov, ale namiesto toho sa pália – inak povedané ničia sa.

Podľa dát Etherchain.org/burn sa od oného okamihu stihlo spáliť už 36 140.3 ETH (v čase písania článku), čo je pri súčasnej cene tejto kryptomeny približne 112 miliónov dolárov. Uvedený portál zároveň informuje, že za posledných 24 hodín sa v priemere za minútu spáli 3,4 ETH.

Atraktívnejšie pre investorov?

Implementácia pálenia mincí posilnila popularitu tejto kryptomeny, čo je zrejmé aj z jej rastúcej ceny. Pálenie mincí ETH, ktoré vplýva na pomalšiu infláciu tejto kryptomeny, už dávnejšie označila spoločnosť Grayscale za dôležitý fundament, ktorý môže k tejto kryptomene prilákať viac inštitucionálnych investorov.

Populárny investor Raoul Pal z Real Vision minulý týždeň po hardforku London skonštatoval, že vďaka EIP 1559 je Ethereum ešte lákavejšie na investíciu. Poukázal na skutočnosť, že čoraz viac ETH sa uzamyká v smart kontraktoch a DeFi, veľké množstvo ETH opúšťa burzy (už je na nich len cca 13% celkovej ponuky ETH v obehu) a čoraz viac ETH je zamknutých na neurčitú dobu v stakingu. Nuž ak tomu ešte teraz prišiel prvok, ktorý ďalšie ETH ničí, čím sa spomaľuje inflácia. Pri súhre týchto okolnosti sa celková ponuka ETH, ktorá je k dispozícii na predaj výrazne zmenšuje, čo vyvoláva tlak na rast ceny.

Raoul Pal popri tom očakáva, že po úspešnom hardforku London množstvo ľudí pristúpi k rozhodnutiu uzamknúť svoje mince v stakingu a počkať, kým Ethereum úspešne migruje na Proof of stake konsenzus (uzamknuté mince v stakingu nebude možné vybrať skôr, než po prechode na PoS) a doplnil: ,,Exponenciálny dopyt a fixovaná ponuka sa rovná exponenciálnemu nárastu cien. Je to jedno z najlepších nastavení, aké som kedy videl.”

Príchodom EIP 1559 sa spomalila inflácia Ethereum, no niektorí analytici upozorňujú, že po prechode Ethereum na proof of Stake sa môže za určitých okolnosti úplne zastaviť, dokonca teoreticky môže počet Etherov z obehu v určitých obdobiach aj ubúdať. Všetko bude závisieť od toho, koľko ETH bude uzamknutých v rámci stakingu a aká bude výška transakčných poplatkov, za ktoré sa budú ETH páliť.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne