Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum: Šialené poplatky, no aj rast záujmu inštitúcii

Článok

ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomena Ethereum (ETH) po prekonaní svojich historických cenových maxím z úvodu roka 2018 pokračuje vo vytváraní nových rekordov. Ten najnovší však nepatrí do kategórie tých, s ktorými by sa dalo chváliť.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Reč je o výške transakčných poplatkov, ktoré je nutné zaplatiť za realizáciu transakcie ETH. Podľa analytickej platformy Blockchair totiž činil priemerný poplatok za transakciu ETH za posledných 24 hodín absurdných 23 dolárov.

Rast poplatkov súvisí s viacerými faktormi, no pochopiteľne hlavne s preťaženosťou siete. Tá je využívanejšia čoraz viac, k čomu prispieva obrovský rozmach DeFi sektora. No a práve DeFi projekty, ako je Uniswap, majú tendenciu určovať ešte vyššie poplatky za realizáciu swapov medzi rôznymi mincami. Okrem toho transakcie, ktoré používajú tokeny postavené na Ethereum blockchaine (ako je napríklad stablecoin DAI), majú taktiež tendenciu vyšších poplatkov než odosielanie samotného Etheru.

,,Objem transakčných poplatkov v reťazci Ethereum odráža širokú škálu aktivít – od nákupu a predaja samotného ETH až po infraštruktúru, ktorú poskytuje,” vysvetlil portálu DeCrypt Martin Köppelmann, CEO decentralizovanej burzy Gnosis, ktorý doplnil: ,,Mnoho špičkových projektov beží na reťazci Ethereum, takže poplatky zaplatené na Uniswap, Sushiswap, Compound, Aave, Balancer, Curve a tak ďalej sa v skutočnosti odrážajú na denných objemoch poplatkov za Ethereum.”

Alexi Lane z Everex.io prisudzuje rast poplatkov aj rastúcemu trendu využívania Tetheru, 1ich Exchange či ďalšieho stablecoinu USDC.

Na absurdné poplatky upozorňujú aj viaceré známe postavy z kryptosektora. Komunikácia Rana Neunera a Kolea Pfeiffera ukázala na šokujúcu odhadovanú výšku poplatkov na DEX-och ako je SushiSwap.

A azda ešte viac pobavil Olive Allen, ktorý ukázal, že prijatie ponuky na Rarible.com by ho aktuálne vyšlo na poplatkoch takmer 5000 dolárov.

Ťažiarom ETH sa darí viac než tým bitcoinovým

Rast transakčných poplatkov hrá samozrejme do karát ťažiarom ETH, ktorí zažívajú zlaté časy. Podľa CryptoFees.info za predošlých 24 hodín zarobili 22,75 milióna dolárov. To je štvornásobok toho, čo zarobili v rovnakom časovom úseku ťažiari Bitcoinu.

Na tuto skutočnosť upozornila aj analytická platforma Glassnode, ktorá informovala, že za transakcie na Ethereum blockchaine sa v januári 2021 zaplatilo 325 miliónov dolárov, čo je takmer dvojnásobok predošlého rekordného mesiaca (September 2020). Nuž a pre porovnanie januárové poplatky u Bitcoinu boli “len” 114 miliónov dolárov.

Zaujímavé je, že kým u Ethereum vysoké poplatky za transakcie nie sú vítané, nakoľko spomaľujú rozmach aplikácii, ktoré sa na ňom budujú, Bitcoin by z dlhodobého hľadiska rast príjmov pre ťažiarov z realizácii transakcií uvítal.

Halving bitcoinu totiž každé štyri roky zníži odmenu pre ťažiarov (v podobe novovyťažených BTC) o polovicu, čo znamená, že ak sa nezvýšia príjmy ťažiarov z transakcií, bude klesať takzvaný “security budget”. V prípade Ethereum je to iné – jednak táto kryptomena prejde na Proof of stake a zároveň nemá klesajúcu infláciu a ani žiadny konečný strop, ktor7 sa týka počtu Etherov, ktoré budú v obehu.

Možným riešením pre Ethereum by bolo schválenie návrhu EIP 1559 z diele Vitalik Buterina, ktorý by viedol k štandardizácii transakčných poplatkov naprieč celou sieťou. Okrem toho by sa tieto poplatky pálili, teda ničili a znamenalo by to teda pre Ethereum akýsi deflačný prvok. Ťažiarom by smerovali už len dobrovoľné príspevky, ktoré by zaplatili užívatelia v prípade, že by chceli uprednostniť svoju transakciu. Za dôležitý fundament, ktorý by viedol k rastu hodnoty ETH, to vo svojej štúdii naznačila aj firma Grayscale. Ťažiari sú však logicky proti tomuto návrhu.

Japonská burza stopka výbery Ethereum

V reakcii na vysoké poplatky japonská burza Liquid dokonca pristúpila k šokujúcemu kroku pozastaviť možnosť výberov ETH a ERC20 tokenov zo svojej platformy. Oznámila, že ich povolí až v momente, kedy sa poplatky vrátia na normálnejšiu úroveň.

Inštitúcie sa začnú sústrediť viac na Ethereum

Už včera sme vás informovali, že spoločnosť Grayscale sa podľa všetkého začne intenzívnejšie sústrediť aj na kryptomenu Ethereum. Nenaznačuje to jej nová štúdia s názvom “Valuing Ethereum”, ktorá je akousi obdobou štúdie, ktorú vypracovala táto firma pre Bitcoin ešte predtým, než začala vo veľkom skupovať BTC. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu.

Ďalším krokom, ktorým to viacmennej potvrdila,  bola kúpa 47 000 ETH v hodnote 76 miliónov dolárov za jeden jediný deň, čím prekonala svoje predošlé rekordy pokiaľ ide o akumuláciu dvojky na trhu v takomto krátkom časovom úseku. Grayscale tak urobila napriek tomu, že ETH sa aktuálne obchoduje za historicky najvyššie ceny.

Že inštitúcie zaostrujú na Ethereum si myslí aj Ryan Sean Adams, ktorý na Twitteri uviedol:

,,Verejné spoločnosti stakujú Ethery, Grayscale má v ETH už okolo 4,5 miliardy dolárov a Ethereum futures sa spúšťa na CME už v pondelok. Áno. Inštitúcie nakupujú Ethereum. A ešte s tým len začali…”

Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.