Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Predvedie Grayscale s Ethereum to isté, čo s Bitcoinom?

Článok

Ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kým inštitucionálny záujem o kúpu Bitcoinu je zrejmý a naozaj ťažko popierateľný, v prípade Ethereum sa zatiaľ o blížiacom sa veľkom príleve inštitucionálnych peňazí len špekuluje. Veľkú úlohu by v tomto smere, podobne ako v prípade Bitcoinu, mohla zohrať firma Grayscale Investments.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Najvýznamnejší inštitucionálny hráč na trhu s kryptomenami, ktorý drží viac než 600 000 BTC, pravdepodobne chystá stratégiu, v rámci ktorej bude propagovať medzi inštitúciami čoraz väčšmi aj Ethereum. Je to celkom logické, nakoľko v prípade Bitcoinu sa pre Grayscale rozrastá konkurencia a vylúčiť nemožno ani blížiace sa schválenie Bitcoin ETF.

Nový dokument o Ethereum

Čo-to naznačujú už aj samotné kroky Grayscale, ktorá práve vydala dokument s názvom “Valuing Ethereum”, ktorý vypracovalo jej výskumné oddelenie. Mimochodom to isté oddelenie minulý rok vydalo podobnú štúdiu k Bitcoinu ešte predtým, ako Grayscale rozbehla svoju mašinu skupujúcu bitcoiny.

Načasovanie tohto kroku hrá Grayscale taktiež do karát – Ethereum práve prekonalo svoje historické maximá a dostáva sa do pozornosti aj mainstreamových médií. Už to teda nie je len o Bitcoine.

Správa Grayscale popisuje Ethereum ako neprehliadnuteľné a meniace sa aktívum a konštatuje, že Ethereum môžu byť peniaze, druh komodity  a tiež ako úročné aktívum v kontexte úročenia (stakingu) na Ethereum 2.0.

Okrem toho naznačuje veľký potenciál rastu ceny tohto aktíva v súvislosti s dokončovaním generácie Ethereum 2.0. ,,Pri kombinácii enormnej aktivity na Ethereum, ekonomických vylepšení Ethereum a prísľubu zmyšenej škálovateľnosti v súvislosti s Ehtereum 2.0, treba byť naozaj nadšený,” opísal túto kryptomenu jeden z autorov štúdie Phil Bonello. ,,Z údajov môžeme pozorovať, že cena Ethereum má tendenciu pohybovať sa so základnou aktivitou na jej sieti.” (nuž a tá výrazne rastie, pozn.red.).

EIP 1559 dôležitým bodom

Firma Grayscale taktiež zmienila návrh EIP-1559 z dielne Vitalika Buterina a Erica Connera, ktorý by mohol viesť k zníženiu transakčných poplatkov na Ethereum sieti, no je logicky kritizovaný zo strany ťažiarov ETH, ktorým by to negatívne ovplyvnilo ich príjmu.

Presadenie návrhu by však mohlo mať blahodarný vplyv na ešte výraznejšie využívanie DeFi projektov postavených na blockchaine Ethereum (vďaka nižším poplatkom), čo by mohlo podľa Grayscale vytvoriť “slučku pozitívnej spätnej väzby” v súvislosti s ďalším rastom hodnoty tejto kryptomeny.

Ak by sa návrh EIP 1559 schválil, viedol by k tomu, že transakčné poplatky by boli “pálené”, čo by vytvorilo na Ethereum deflačný prvok. Ťažiari by teda boli odmeňovaní len novo vyťaženými ETH a dobrovoľnými “príspevkami (tipmi)” od zadávateľov transakcii. Návrh by popri tom aj štandardizoval výšku transakčných poplatkov naprieč celou sieťou a upravoval by sa len na základe jej vyťaženia v onom čase.

Grayscale skonštatovala, že ak by sa návrh presadil, Ethery by sa transformovali z “média výmeny na spotrebnú komoditu.”

,,Ak sa aktivita na sieti zvýši a ponuka Etherov poklesne v dôsledku pálenia Etherov (tých, ktoré sa použijú na poplatky za transakcie pozn.red.), krivka ponuky a dopytu by znamenala zvýšenie jednotkovej ceny ETH, pretože každá jednotka by musela uspokojiť väčší podiel ekonomickej činnosti. Ak by bol implementovaný EIP-1559, zaviedol by sa mechanizmus spotreby, ktorý by mal slúžiť ako slučka pozitívnej spätnej väzby pre cenu Ethereum.”

Téma EIP-1559 je obzvlášť horúca v čase, kedy sa transakčné poplatky na Ethereum dostávajú do extrémne vysokých a užívateľsky neakceptovateľných hodnôt. Za všetko hovorí odhadovaný poplatok za transakciu, ktorú zverejnil na Twitteri Ran Neuner:

Dopĺňame, že priemerný poplatok za transackiu Ethereum včera dosiahol historické maximum približne 17.50 USD. V rámci DeFi projektov sa však dostal do ešte absurdnejších hodnôt.

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.