Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum: Optimism sa odkladá, nižšie poplatky a rýchlejšie transakcie tak skoro nebudú

Článok

ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Nie je to tak dávno, čo Vitalik Buterin ako hlavná tvár Ethereum (ETH) naznačoval, že otázka vysokých transakčných poplatkov a samotnej rýchlosti transakcií na Ethereum sieti môže byť už v najbližších týždňoch zodpovedaná príchodom riešenia na druhej vrstve s názvom Optimism rollups. Ako sa však ukázalo, išlo o príliš optimistický scenár. Príchod tejto technológie sa totiž odkladá minimálne do júla.

Mainnet Optimism rollups, ktoré zmieňoval Vitalik Buterin ako riešenie, ktoré do kompletného prechodu na Ethereum 2.0 aj so shardingom dočasne vyrieši rýchlosť a nákladnosť transakcií (zmieňoval možnosť zrýchlenia transakcii o viac než stonásobok), sa totiž odkladá zo záveru marca minimálne do zmieňovaného júla. Nový dátum je pritom taktiež len hrubým odhadom.

Vývojári Optimism odôvodnili túto nie veľmi pozitívnu správu tým, že so svojim riešením nemôžu vyjsť von bez toho, aby nadviazali užšiu spoluprácu s projektmi, ktoré budú túto technológiu využívať.

,,Otvorenie tejto siete pre verejnosť nie je niečo, čo môžeme urobiť sami. Bude to spoločné úsilie medzi nami, projektmi a poskytovateľmi základnej infraštruktúry ako sú oracle, peňaženky, uzly (nodes) a explorery.”

Z uvedeného vyplýva, že autori Optimism neodkladajú štart z dôvodu, že ho nestíhajú dodať. Skôr to vyzerá tak, že ho nechcú dodať predtým, ako naň bude pripravená komunita – teda budú pre Optimism rollups optimalizované peňaženky a zmenárne. Nesporným faktom však je, že v takom prípade sa spustenie koncom marca jednoducho nemalo radšej ani avizovať.

Riešenie Optimism, ktoré je z minulosti známe aj ako Plasma Group, je už medzitým z časti využívané decentralizovanou zmenárňou Synthetix. Integruje ho však postupne v rámci štyroch fáz, aby sa tým eliminovalo potenciálne riziko. Optimism tvrdí, že používatelia Synthetix už vďaka tomu ušetrili na nákladoch viac ako 10 miliónov dolárov v rámci viac ako 100 000 transakcií.

Optimism plánuje integrovať aj populárny DEX Uniswap, ktorý sa teraz sústredí na spustenie svojej tretej verzie naplánovanej na 5. mája. Použitie technológie Optimism na druhej vrstve by malo nasledovať krátko nato.

Existujú aj iné riešenia

Okrem Optimism Rollups sú ďalším variantom pre urýchlenie transakcií na Ethereum sieti aj takzvané ZK-Rollups. Obe riešenia majú svoje klady aj zápory, no hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že kým Optimism používa dôkazy o podvode (fraud proofs), tak ZK-rollops používajú dôkazy o platnosti (validity proofs). To znamená, že kým pri Optimism možno transakciu napadnúť, u ZK-Rollups sú transakcie validné a nemenné priamo z dizajnu riešenia.

Pozornosť si medzitým pýta aj obdobné riešenie s názvom Arbitrum of Offchain Labs. Jeho vývojári 25. marca oznámili, že spustili V4 testnet, ktorý by mal byť posledným testnetom pred ostrým spustením mainnetu. Riešenie podporuje BLS signatures, čo je kryptografická podpisová schéma, ktorá  má umožniť užívateľov overiť, či je podpisovateľ transakcie autentický, a tiež výrazne redukuje transakčné poplatky.

Záver

Vyzerá to tak, že Ethereum komunita sa musí pripraviť na ešte minimálne jeden kvartál, ktorý môžu sprevádzať vysoké transakčné poplatky, pričom ako to býva v tomto sektore vo zvyku, ani na zmieňovaný júlový termín sa nemožno spoliehať na 100%. Tretí kvartál 2021 bude o to zaujímavejší, že príchod smart kontraktov plánuje na toto obdobie konkurenčné Cardano a dosť pravdepodobne ešte predtým začnú bežať smart kontrakty na Polkadot. Ak teda príde implementácia Optimism rollups včas, Ethereum to môže pomôcť udržať si svoju silnú vývojársku základňu u seba.

Zdroje: theblockcrypto.com, medium.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.