Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Ethereum: Klesá počet veľrýb, no aj Etherov na burzách (on-chain dáta)

Článok

ethereum onchain
Canva.com, Twitter.com

V čase, kedy Ethereum (ETH) vytvára svoje nové historické maximá nad úrovňou 2100 dolárov, je dobré pozrieť sa na niekoľko on-chain analytických dát, ktoré naznačujú, v akej kondícii je dvojka na trhu.

Ako upozornil portál Decrypt odvolávajúci sa na dáta Glassnode, zo soboty na nedeľu ubudli z kryptomenových búrz v priebehu 24 hodín Ethery v hodnote 560 miliónov dolárov, vďaka čomu počet ETH na burzách klesol na svoje 19-mesačné minimum.

Trend zaznamenaný o dva dni neskôr, teda z pondelka na utorok, bol taktiež veľmi obdobný. Z búrz odišli Ethery v hodnote ďalších 449 miliónov dolárov.

Naposledy bolo viac ETH na burzách v auguste 2019, kedy sa obchodovalo za 220 dolárov. K včerajšku na nich zostalo okolo 14,7 milióna ETH, čo predstavuje zhruba 12,8% všetkých ETH v obehu.

Výbery ETH z búrz naznačujú, že dôvera v dlhodobé držanie ETH rastie, nakoľko klesá počet tých držiteľov tejto kryptomeny, ktorí sú pripravení na okamžitý predaj. Kým v prípade Bitocinu je však tento argument ľahšie spracovateľný, nakoľko s Bitcoinom sa v prípade výberu z búrz už nedá príliš “experimentovať”, u Ethereum je táto problematika o čosi zložitejšia.

Ethery, ktoré sa vyberú z búrz sa totiž dajú použiť aj inde. Okrem jednoduchého držania s vyčkávaním na rast ceny a ich uložením na bezpečnejšie peňaženky (s privátnymi kľúčmi mimo burzu), je Ethery možné zapojiť priamym spôsobom do stakingu na beacon chaine Ethereum 2.0 pred avizovaným prechodom na tento blockchain novej generácie (musíte však mať aspoň 32 ETH), alebo ich využiť v rámci DeFi sektora, čo môže prinášať ďalšie zisky.

Čo je to Ethereum (ETH)? Kde sa dá Ethereum kúpiť?

Klesá aj počet veľrýb

Veľmi zaujímavá je informácia, že popri rastúcom trende výberov ETH z búrz klesá počet ETH veľrýb. Podľa dát Glassnode počet adries, na ktorých sa nachádza aspoň 1000 ETH, klesol cez víkend na svoje trojročné minimum a počet adries, na ktorých je aspoň 100 ETH, klesol na 23-mesačné minimum. Podobný trend je aj v prípade adries, na ktorých bolo 10 ETH alebo 32 ETH.

Klesá taktiež počet ETH veľrýb, ktoré vlastnia viac ako 10 000 ETH. Ten dosiahol rekord 26. februára – bolo ich 1135. K dnešnému dňu je ich 1111. Pravdou však je, že v prípade týchto najväčších ETH veľrýb nedochádza k takému výraznému poklesu ako v prípade ostatných kategórii.

Kým v prípade Bitcoinu môže naznačovať klesajúci počet veľrýb, že sa títo významní hráči postupne bitcoinov zbavujú (predávajú ich), u Ethereum to nemusí byť vďaka existencii možnosti zapojenia sa do stakingu alebo do DeFi sektora úplne jednoznačné. Príležitosť zvyšovať počet ETH takýmto spôsobom si totiž nemusia nechať ujsť ani títo veľkí hrči.

Tomuto predpokladu nahráva rastúci trend počtu uzamknutých ETH v rámci depozitného kontraktu pre Ethereum 2.0 beacon chain. Ku včerajšiemu dňu sa takto uzamklo už 3 705 602 ETH.

Nuž a v prípade DeFi je zas príkladom takéhoto správania víkendový obrovský presun 629 000 ETH (viac než 1,3 miliardy USD v danom čase)  zo strany neznámej ETH veľryby do smart kontraktu na DeFfi platforme Compound. Okrem tejto obrovskej transakcie 3. apríla došlo v prípade Compound ešte k jednému výraznému prílivu v rámci jednej transakcie v podobe 298,7 ETH a štyri dní predtým k transakcii v hodnote až 13 000 ETH.

Pribúda počet menších držiteľov ETH

Kým v prípade ETH veľrýb je nutné skonštatovať, že ich počet sa postupne znižuje, neustále rastie počet adries, na ktorých sa nachádza aspoň 0.01 ETH. Ten vytvoril včera nový rekord.

No a rovnako rekordný bol včera aj počet ETH adries, na ktorých sa nachádza aspoň nejaký zostatok.

Záver

Dlhodobý trend výberov ETH z búrz sa javí byť mimoriadne býčím signálom, no o čosi diskutabilnejšie pôsobí klesajúci počet veľkých držiteľov ETH. Vzhľadom na možnosti stakingu a DeFi príležitosti však zrejme tomuto javu nemožno prikladať až takú vážnosť, akoby sa mu prikladala v prípade Bitcoinu. Rastúci počet adries s menšími zostatkami zas signalizuje, že do trhu prichádzajú aj noví menší hráči – čiže čerstvý retailový kapitál.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne