Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum hardfork London sa bliží. 24. júna pôjde do testovacej prevádzky

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Dlhoočakávaný hardfork Ethereum (ETH) s názvom London, ktorý so sebou prinesie aj významnú aktualizáciu siete v podobe implementácie návrhu EIP-1559 meniaceho spôsob, akým sa bude narábať s transakčnými poplatkami, je opäť o krok bližšie.

Popredný vývojár Ethereum Tim Beiko z Ethereum Foundation oznámil,  že hardfork London bude spustený už 24. júna na testnete Ropsten. Nasledovať bude spustenie na testnete Goerli (30. Júna) a potom aj Rinkeby (7. Júla). Tieto dátumy sa môžu mierne posunúť v závislosti od tempa ťažby Ethereum v danom období.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Po úspešnej aktivácii na týchto testnesh sieťach sa nastaví blok pre Ethereum mainnet,” doplnil. Malo by sa tak stať už v priebehu júla – doposiaľ sa zmieňoval 14. júl, no všetko bude závisieť od toho, či na testnetoch bude všetko prebiehať bez komplikácii.

EIP-1559 vzbudzuje najväčšiu pozornosť

Hardfork London vzbudzuje veľkú pozornosť najmä kvôli kontroverznému návrhu EIP 1559, ktorý bude počas neho implementovaný. Ten ovplyvní Ethereum v týchto bodoch:

  • Poplatky za transakcie sa štandardizujú – ich výšku bude ovplyvňovať aktuálna preťaženosť siete
  • Poplatky za transakcie sa nebudú dávať ťažiarom, ako to bolo doteraz, ale budú sa páliť. To znamená, že bude ubúdať časť ETH z obehu (vznikne tak určitý deflačný prvok, hoci sieť je inflačná, keďže Ethereum nemá stanovený konečný počet)
  • Zadávatelia transakcií budú môcť udeliť dobrovoľné tipy (prepitné) pre ťažiarov. Ak zvolia túto možnosť, mali by tým uprednostniť svoju transakciu v poradí

Táto úprava by mohla viesť k potenciálnemu zníženiu ceny transakčných poplatkov, čo je dlhodobý problém Ethereum, ktoré je pre vysoké poplatky za transakcie veľakrát nepoužiteľné pre bežný retail. Vďaka tomu získavajú výhodu konkurenčné smartchainy typu Binance Smart Chain či Solana, ktoré sú schopné pracovať rýchlo a efektívne pri oveľa nižších poplatkoch.

Návrh je zároveň kontroverzný, pretože “kradne“ významnú časť (niektoré štúdie hovoria až o 50%) odmien ťažiarom, ktorí overujú bloky a zabezpečujú sieť, kým beží na konsenze Proof of Work (Ethereum plánuje prejsť na Proof of Stake a to údajne už v tomto roku).

Deflačný prvok, teda pálenie mincí ETH, je zas pomerne zaujímavým marketingovým lákadlom pre potenciálnych investorov. Spoločnosť Grayscale Investments vo svojej nedávnej štúdii skonštatovala, že EIP 1559 môže výrazným spôsobom ovplyvniť záujem inštitúcii o investovanie do Ethereum.

O čosi nižší počet ETH v obehu vďaka „páleniu” by totiž údajne mohol prispieť k väčšiemu tlaku na rast ceny tejto kryptomeny, čo by bolo výhodné aj pre ťažiarov, ktorí naďalej produkujú nové bloky a teda dostávajú nové ETH za ich vyťaženie.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.