Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum: EIP 1559 pravdepodobne nevyrieši problém s vysokými poplatkami

Článok

Ethereum EIP 1559
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Analytická platforma CoinMetrics sa zaoberala tézou, či očakávaná implementácia návrhu EIP 1559, ktorá má byť súčasťou júlového harforku Ethereum s názvom London, naozaj prispeje k nižším transakčným poplatkom na tejto sieti, ako sa to vo všeobecnosti očakáva. Záverom jej štúdie je konštatovanie, že pravdepodobne nie.

CoinMetrics najprv upozornila, že transakčné poplatky Ethereum sú stále na historicky najvyšších úrovniach a výrazne neklesli napriek tomu, že cena tejto kryptomeny klesla od svojho ATH (2050 USD) o približne 20%.

Po väčšinu roka 2021 sú priemerné poplatky na ETH nad úrovňou 10 dolárov, čo je historicky najviac. Podobne vysoké poplatky (priemer 5,70 USD za transakciu) si táto sieť pamätá len z obdobia prelomov rokov 2017-2018, kedy vrcholil predošlý bullrun.

Za chybné konštatovanie označili tézu, podľa ktorej výška transakčných poplatkov súvisí aj s rastom hodnoty Ethereum. Kým cena ETH stúpla od úvodu roka k doterajším maximám o 125%, stredná (median) cena transakčných poplatkov sa zvýšila až o 532%.

Rôzne typy transakcií si v základe vyžadujú odlišné množstvo gasu – teda poplatku. Inak povedané jednoduchá transakcia ERC-20 tokenu spotrebuje menej gasu, než zložitá operácia, pri ktorej sa používajú smart kontrakty. Nutne to však neznamená, že na výšku transakčných poplatkov vplývajú v najväčšej miere transakcie súvisiace s DeFi, ktoré využívajú tieto inteligentné zmluvy.

CoinMetrics totiž poukázali na to, že problémom je najmä ich samotný počet a obmedzené množstvo, ktoré sa zmestí do jedného bloku. Podľa ich štúdie sú bloky od polovice roka 2020 stále plné v priemere na 95% a v marci 2021 zatiaľ až v rozmedzí 97 až 98%.

GRAF: Plnosť Ethereum blokov pri ťažbe

Keďže bloky sú prepchané a zmestí sa do nich v priemere len 160 až 200 transakcií, ťažiari musia určiť, ktoré transakcie zahrnú do blokov a prirodzene uprednostňujú tie, ktoré majú vyššie poplatky, aby zarobili viac. Výška poplatkov sa totiž aktuálne určuje na spôsob aukcie – ak zadávateľ transakcie nastaví vyšší poplatok (gas), má šancu, že jeho transakcia bude zaradená do bloku skôr.

Príchodom EIP 1559 sa systém zmení v tom, že transakčné poplatky sa už nebudú zadávať manuálne, ale budú priemerované podľa preťaženia siete. Zároveň sa tieto poplatky budú ničiť a nepôjdu už ťažiarom. Novinkou však bude akýsi dobrovoľný “tip” (prepitné) pre ťažiarov, ak budú chcieť svoju transakciou uprednostniť.

CoinMetrics vysvetlil, že EIP 1559 prispeje k predvídateľnosti výšky poplatkov, lenže skutočnosť, že sieť zvládne len niekoľko stoviek transakcii na jeden blok, bude viesť k tomu, že poplatky budú naďalej vysoké, ak bude podľa očakávania rásť používanie Dapps.  

Efektívnejším riešením pre transakčné poplatky sa tak skôr javí byť riešenie, ktoré zmieňoval Vitalik Buterin týkajúce sa používania rollups od Optimism. Tejto téme sme sa venovali v tomto článku.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.