Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

ERC-20 tokeny z Ethereum už čoskoro na Cardano?

Článok

Cardano
Canva.com

Spoločnosť IOHK stojaca za výbojom kryptomeny Cardano (ADA) oznámila, že už čoskoro spustí testnet, v rámci ktorého si budú môcť užívatelia vyskúšať konvertovanie ERC-20 tokenov, čiže tokenov budovaných na Ethereum, priamo na Cardano blockchain.

Lepšie než súčasné Ethereum?

Firma IOHK vo svojom blogovom príspevku upozornila na rastúci dopyt po DeFi projektoch, ktoré sprvoti našli svoj domov na najvyužívanejšom smatchaine Ethereum. Podľa dát DeFi Pulse stúpol počet uzamknutých mincí v DeFi za 12 mesiacov zo 700 miliónov dolárov na 75 miliárd USD. Väčšina tejto hodnoty je viazaná práve k tokenom, ktoré sú postavené na Ethereum ERC-20 štandarde. Do dnešného existuje viac než 400 000 smart kontraktov založených práve na ňom, pričom sme patria aj tokeny Binance Coin (BNB), Tether (USDT), Uniswap (UNI) či DAI (DAI).

IOHK však upozorňuje, že infraštruktúra Ethereum má svoje nedostatky. S realizáciou transakcií ERC20 tokenov sú totiž častokrát späté vysoké transakčné poplatky, nuž a rýchlosť týchto transakcií tiež neohuruje. ,,Ethereum je populárna blockchainová platforma, ale spomaľuje sa a zdražuje. Predvídali sme tento problem a jedným z našich základných cieľov v Cardano sa stalo priniesť  k tomu alternatívu. A práve to sa čoskoro stane.”

Cardano inak povedané začne podporovať migráciu tokenov ERC-20 na ich blockchain. ,,Akonáhle budú užívatelia podporovaných Ethereum tokenov schopní využiť transakčnú kapacitu Cardano a nižšie poplatky s tým spojené, užijú si lepšiu formu zabezpečenia, nižšie náklady a väčšiu interoperabilitu,” píše sa v blogu, ktorý tiež upozorňuje, že v súčasnosti sú problémy Ethereum so škálovaním a drahými poplatkami najväčším obmedzujúcim prvkom rýchlejšej adopcie DeFi (decentralizovaného financovania).

,,Ethereum tieto problémy dodnes nevyriešilo a je nepravdepodobné, že sa tak stane v krátkom horizonte. Mnohé projekty tak budú zvažovať iné možnosti.“

Tou inou možnosťou má byť podľa IOHK práve motivácia ľudí konverzovať ERC20 na Cardano, čo im prinesie vyššiu kapacitu pre spracovanie transakcií a nižšie poplatky.

,,Kľúčom pre vyriešenie problému s preťažením siete a vysokých poplatkov má byť mechanizmus konsenzus Proof of Stake Cardano Ouroboros. V porovnaní s Proof of Work Ethereum potrebuje Ouroboros omnoho menej energie na spracovanie sieťových transakcií.  Vyžaduje si spotrebu približne jedného veľkého domu v porovnaní so spotrebou Ethereum, ktoré je rovné skôr jednej menšej krajine,” vyzdvihuje IOHK aj environmentálne plusy tohto riešenia.

Tokeny, ktoré nepotrebujú smart kontrakty

Dôležité  je upozorniť, že Cardano nepotrebuje pre vytváranie tokenov smart kontrakty, pretože samotná hlavná kniha tohto blockchainu (ledger) podporuje natívne tokeny, ktoré sú integrovaným účtovným modelom celého systému. ,,To  znamená, že sledovanie, prevod a vlastníctvo rôznych typov aktív je spracované hlavnou knihou namiesto inteligentných zmlúv. Kým vytvorenie a prenos ERC20 na Ethereum si vyžaduje ručnú úpravu štandardného typu kontraktu, logika integrovania do Cardano to obchádza a taktiež eliminuje riziko vzniku s tým súvisiacich chýb a zraniteľnosti.”

Cardano vytváranie natívnych tokenov už podporuje, pričom v čase písania článkov ich vzniklo už viac než 160 000. Systém pre konverziu ERC-20 na Cardano blockchain v rámci testnetu by mal byť hotový už čochvíľa.

V blogu sa píše, že konverzia ERC-20 na Cardano bude realizovateľná len z pomoci niekoľkých klikov a všetky novovzniknuté tokeny na Cardano budú presným ekvivalentom s rovnakou hodnotou ako daný ERC-20 token. IOHK upozorňuje, že užívatelia bude vďaka tomuto mostu schopní ľahkým spôsobom vrátiť sa kedykoľvek naspäť na Etheruem, ak si to budú želať. Inak povedané dané ERC-20 tokeny sa v prípade záujmu dostanú bezproblémovo naspäť “domov”. Celý prevodník bude obojsmerný.

Najprv SinuglarityNET

IOHK zároveň pracuje s prvými partnermi na väčších migráciách tokenov. Prvým veľkým presunom z Ethereum na Cardano  má byť presun projektu SingularityNET, čo si odsúhlasila aj komunita podporujúca túto kryptomenu. ,,Počiatočný testnet umožní používateľom posúdiť proces migrácie pri práci s  tokenmi AGIX v testovacích sieťach Cardano a Ethereum Kovan,” dopĺňa IOHK.

Článok na záver uvádza, že testnet konvertora ERC20 je v záverečnej fáze testovania a zaisťovania kvality pred verejným spustením.

Zdroj: iohk.io

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.