Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvador a otázna transparentnosť: Kto má privátne kľúče od Bitcoinov?        

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

El Salvador sa na mape sveta výrazným spôsobom zviditeľnil počas leta, kedy oznámil oznámil, že spraví z Bitcoinu zákonne platidlo. To sa 7. septembra 2021 následne stalo aj realitou ako vo vôbec prvej krajine na svete. V súvislosti s týmto nečakaným krokom sa však objavujú aj otázniky týkajúce sa transparentnosti celého procesu.

Nolvia Serrano, ktorá je vedúcou operácii salvádorskej kryptomenovej spoločnosti BlockBank, sa v rozhovore pre DeCrypt Daily Podcast spýtala, či vôbec niekto tuší, kto má v El Salvador kontrolu nad privátnymi kľúčmi k Bitcoinom, ktoré jej krajina kúpila do štátnych rezerv. Doposiaľ totiž nikto jednoznačne na túto otázku neodpovedal.

Prečítajte si tiež: Inštitúcie reagovali na čínsky FUD nákupmi! Najviac sa darilo Bitcoinu

Kto rozhoduje o nákupoch BTC?

El Salvador vlastní už 700 BTC, čo je v v súčasnosti ekvivalent okolo 30 miliónov dolárov. Prvých 400 BTC kúpila krajina v deň začiatku platnosti zákona o Bitcoine. Ďalších 300 BTC následne v dvoch prípadoch, kedy Bitcoin oslabil na cene a prezident krajiny Nabyib Bukele oznámil, že kúpili “dip” (prepad ceny).  Nutne je však poznamenať, že El Salvador zatiaľ táto investícia nevychádza úplne podľa predstáv. Bitcoin sa totiž 7. septembra, kedy kúpili prvých 400 BTC, obchodoval za vyše 52 000 USD, no v súčasnosti stojí len približne 43 000 USD.

Serranová, hoc je fanúšičkou Bitcoinu, upozorňuje, že mnoho veci je v súvislosti s Bitcoinom v El Salvador netransparentných. ,,Aké sú napríklad kritéria pre oznámenia typu: Jeej, dnes ideme kúpiť viac bitcoinov, alebo počkáme do budúceho mesiaca. To vôbec netušíme.”

,,Plánuje teda El Salvador ďalší nákup Bitcoinu? Čo je to za proces? Kto ho ovláda a kto naň dohliada?,” pýta sa.

Serranovej vadí aj to, že vláda nezverejnila kritéria pre výber poskytovateľov služieb pre vládnu kryptomenovú peňaženku Chivo. ,,Sú to veci, na ktoré si pýtajú Salvádorčania odpovede.

Mladá predstaviteľka miestneho kryptostartupu upozorňuje, že Bitcoin tak ako ho vníma ona, má byť transparentný a dostupný každému. Presne to sú princípy, ktoré sú v bitcoinovej komunite veľmi dôležité. Preto jej niektoré kroky miestnej vlády nesedia. ,,Neexistuje žiadny priestor pre zlé správanie, musíme byť transparentní, pretože komunita okolo kryptomien na tieto princípy dbá. Ak budete robiť niečo, čo je úplne odlišné od predstáv o Bitcoine, potom vás nebude bitcoinová komunita podporovať,” upozornila.

Pravda je niekde uprostred

Pokiaľ ide o adopciu Bitcoinu v tejto krajine v porovnaní s tým, čo je medializované v zahraničí, Serranová si myslí, že pravda je niekde uprostred. ,,Medzi poplašnými správami (FUD), v rámci ktorých sa objavujú tvrdenia, že Bitcoin v El Salvador nikto nechce a medzi tvrdeniami, že Bitcoin používa pre transakcie už viac než milión ľudí, si vyberám ten stred,” priznala.

Serranová zároveň spochybnila správy o tom, že vládnu kryptopeňaženku Chivo používa aktívne už 2,1 milióna ľudí, ako to cez víkend oznámil prezident Nayib Bukele. Upozornila totiž, že s peňaženkou sú stále technické problémy, ktoré predtým priznal aj samotný líder krajiny.

Na záver doplnila, že nedávne protesty proti Bitcoinu z jej pohľadu neboli zďaleka len protestmi proti tejto kryptomene, ale do značnej miery boli spojené s protestmi proti prezidentovi, ktorý u časti populácie nemá dobrú povesť. ,,Niektorí protestovali proti tomu, že tu cítia autoritárstvo a diktatúru, pretože Bukele má silnú moc nad kongresom.“

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.