Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ECB: Kryptomeny vlastní 10% európskych domácnosti, môžu sa stať rizikom

Článok

kryptomeny
Zdroj: Unsplash.com

Jedna z desiatich domácnosti Európskej únie vlastní nejaké kryptomeny – vyplýva to z prieskumu, ktorý si dala vypracovať Európska centrálna banka (ECB).

Prieskum sa realizoval v šiestich krajinách eurozóny – v Holandsku, Španielsko, Taliansku, Belgicku, FrancúzskuNemecko a zahŕňal respondentov od 18 do 70 rokov, ktorým boli položené otázky týkajúce sa finančných aktív ich rodín v rôznych kategóriách vrátane kryptomien.

Približne 10% respondentov priznalo, že vlastnia kryptomeny a len 6% z nich uviedlo, že majú kryptomeny v hodnote viac ako 30 000 eur. 37% z rovnakej kategórie potvrdilo, že hodnota ich kryptomien je menšia než 999 eur.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že najväčší podiel vo vlastníctve kryptomien majú investori najsolventnejšej kategórie – takzvaného priateho príjmového kvantitu, resp. najbohatších 20%. To je dosť podobné nedávnym záverom prieskumu, ktorý si dala vypracovať americká centrálna banka Fed, ktorá skonštatovala, že solventní Američania vnímajú kryptomeny ako investíciu, kým chudobnejší ich používajú na transakcie.

Do kryptomien investujú najmä bohatí Američania, na transakcie ich používajú chudobnejší, tvrdí štúdia Fed

Výsledky prieskumu pre ECB boli v rovnaký deň zahrnuté aj do novej správy ECB týkajúcej sa rastúcej adopcie kryptomien napriek ich rizikovým faktorom. ECB v nej citovala aj prieskum Fidelity, podľa ktorého 56% respondentov malo v roku 2021 určitú expozíciu voči kryptomenám oproti 45% v roku 2020.

Európska centrálna banka si myslí, že adopciu kryptomien uľahčuje aj zvýšená dostupnosť derivátov a iných investičných produktov spojených s kryptomenami ako sú futures, ETF či OTC obchody. Okrem toho k rastu záujmu o kryptomeny prispievajú aj niektoré kroky zo strán samotných štátov. Napríklad v Nemecku je umožnené inštitucionálnym fondom (SpezialFonds), ktoré spravujú majetok v biliónoch eur, investovať do kryptomien až 20% z ich spravovaného majetku.

Kryptomeny hrozbou pre finančnú stabilitu?

ECB skonštatovala, že ak bude trend adopcie kryptomien pokračovať, nakoniec budú predstavovať hrozbu pre finančnú stabilitu Európskej únie. V láske ich rozhodne nemá ani šéfka tejto inštitúcie Christine Lagardová, ktorá koncom minulého týždňa v holandskej TV Show skonštatovala:

,Moje veľmi skromné hodnotenie je, že nemajú žiadnu hodnotu. Nie sú založené na ničom. Neexistuje žiadne aktívum, ktoré by pôsobilo ako kotva zaručujúca ich bezpečnosť.”

Pokiaľ ide o finančnú stabilitu v súvislosti s kryptomenami, tejto téme sa minulý týždeň venovala banka z Wall Street Goldman Sachs, ktorá skonštatovala, že trh s kryptomenami je príliš malý na to, aby dokázal ovplyvniť globálnu stabilitu na trhoch. Ako príklad použila fakt, že kapitalizácia BTC je v súčasnosti hlboko pod 1 biliónom dolárov, kým americké domácnosti samé o sebe vlastnia majetok v hodnote vyše 150 biliónov USD.

Prepad kryptotrhu neohrozí americkú ekonomiku – kryptomeny sú zatiaľ príliš malé

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.